اینگیجمنت در اینستاگرام؛ نحوه اندازه‌گیری و بهبود آن

اینستاگرام
زمان مطالعه: 7 دقیقه

همانطور که می‌دانید اینستاگرام یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در جهان است. ۱۳٪ از جمعیت دنیا یعنی در حدود یک میلیارد نفر ماهانه از این پلتفرم اجتماعی استفاده می‌کنند. ۸۰٪ از کاربران اینستاگرام صفحاتی از کسب‌وکار را دنبال می‌کنند و ۷۲٪ از کاربران حتما به واسطه این رسانه، برای اولین بار با محصولی آشنا شده و آن را خریده‌اند. این آمار این امر را مسجل می‌کند که اینستاگرام کلید طلایی بازاریاب‌ها، کارآفرینان و کسب‌وکارهاست.

اما چگونه می‌توانید میزان موفقیت خود را در اینستاگرام اندازه بگیرید؟ اولین وسواس شما در مدیریت صفحه اینستاگرام خود ممکن است در مورد تعداد فالوئرها باشد اما اینگیجمنت اینستاگرام معیار مناسب‌تری برای سنجش است.

در این مقاله اینگیجمنت ریت را تعریف کرده و شما را در مسیر بهبود اینگیجمنت ریت پیج اینستاگرام راهنمایی می‌کنیم تا تلاش‌های بازاریابی شما به بهترین شکل ثمر دهد.

اینگیجمنت ریت اینستاگرام چیست؟

تعریف ساده اینگیمنت ریت یا همان نرخ تعامل در اینستاگرام، مجموع لایک‌ها و کامنت‌های دریافتی در هر پست و تقسیم آن بر تعداد فالوئرهایی است که دارید. اینگیجمنت ریت معیار مناسبی برای نظارت بر فعالیت‌هاست زیرا به‌طور مداوم به شما می‌گوید که دنبال‌کنندگانتان با محتوا چه میزان تعامل داشته‌اند و این کار به جای آن‌که به معیارهای بی‌اهمیت (مثل تعداد فالوئر) بپردازید، شما را به سمت توجه بیشتر بر داده‌های مهم سوق می‌دهد.

چطور باید اینگیجمنت اینستاگرام را اندازه گرفت؟

فرمول محاسبه اینگیجمنت ریت یا نرخ تعامل جمع لایک‌ها و کامنت‌هایی که در یک پست دریافت کردید تقسیم بر تعداد فالوئرهایتان است که در نهایت آن را در ۱۰۰ ضرب می‌کنید.

اندازه‌گیری اینگیجمنت اینستاگرام

مثال: یکی از برندها در صفحه اینستاگرام خود ۶۳k فالوئر دارد. هر پست این برند در حدود ۷۳۳ لایک و ۳۱ کامنت دریافت می‌کند. برای به‌دست آوردن نرخ تعامل، این دو عدد را با هم جمع می‌کنید تا اینگیجمنت کلی به‌دست بیاید. عدد میانگین به‌دست آمده را (که در این مثال ۷۶۴ است) بر تعداد کل فالوئرها یعنی ۶۳ هزار تقسیم کنید. عدد حاصل را (که در اینجا ۰.۰۱۲۱ شده) در ۱۰۰ ضرب کنید تا اینگیجمنت ریت اینستاگرام این برند به‌دست آید. نتیجه این‌که نرخ تعامل این برند ۱.۲۱٪ است.

درک این مفهوم ساده است و بازاریابان و کارآفرینان باید با آن آشنا باشند.

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  آشنایی با پیج‌های اینستاگرامی محبوب در دنیا (قسمت۱)

اینگیجمنت ریت خوب در اینستاگرام چقدر است؟

اینگیجمنت ریت خوب در اینستاگرام

پیش از پاسخ به سوال بالا باید بدانید که برای نرخ تعامل «خوب» یک عدد ثابت وجود ندارد. اینگیجمنت ریت ایده‌آل به عوامل مختلفی بستگی دارد. بنابراین نمی‌توان برای همه یک عدد مشخص را ایده‌آل دانست.

شما می‌توانید نرخ‌های تعامل مختلف را ببینید و از این راه درباره نحوه ارزیابی معیارهای اینگیجمنت خود آگاه شوید.

میانگین اینگیجمنت ریت در اینستاگرام بین ۱ تا ۵ درصد است.

اگر می‌خواهید از میانگین نرخ تعامل در صفحه‌های مرتبط با صنعت خود مطلع شوید، باید برای یافتن اطلاعات تحقیقاتی انجام دهید اما این محدوده به عنوان میانگین پایه‌ای «خوب» محسوب می‌شود.

این محدوده را در نظر داشته باشید اما فراموش نکنید این عدد نسبی است. مثلا ممکن است نرخ تعامل شما ۰.۸۵٪ باشد و کار شما خوب باشد. البته شما قطعا می‌خواهید تا حد ممکن خوب عمل کنید و بهترین نتیجه را بگیرید. در خیلی از موارد ممکن است به دنبال نرخ تعامل بین ۱ تا ۳ درصد باشید. اینگیجمنت ریت ۵ یا بیشتر نشانگر تعامل بسیار زیاد است.

چگونه باید اینگیجمنت ریت را افزایش داد؟

پس از درک این‌که اینگیجمنت اینستاگرام چیست و چگونه می‌توان آن را محاسبه کرد، وقت پرداختن به نکات و ارائه مثال‌هایی است که به افزایش آن کمک می‌کند. اینستاگرام برای این منظور گزینه‌های زیادی دارد و چندین استراتژی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این ۵ استراتژی عبارتند از:

۱- ارسال محتوا در زمان مناسب

۲- استفاده از کپشن و هشتگ‌های مناسب

۳- استفاده از قدرت استوری‌های اینستاگرام

۴- برگزاری مسابقات و اهدای جوایز

۵- استفاده از بازاریابی omnichannel برای تقویت حضور موثر در اینستاگرام

در این مطلب به عمق این استراتژی‌ها پرداخته می‌شود و راهنمایی‌های لازم برای طی مسیر بهره‌وری از حداکثر تعامل ممکن ارائه خواهد شد. کلید افزایش میزان تعامل بهبود پروفایل اینستاگرام و فعالیت‌های شما در این رسانه اجتماعی است.

چگونه باید اینستاگرام را بهبود داد؟

برای بهینه کردن اینستاگرام خود باید محتوا را برای مخاطبان بهینه کنید. به‌ویژه اگر می‌خواهید اینگیجمنت ریت را افزایش دهید باید مسیر تعامل را هموار کرده و خود نیز در این مسیر قدم بگذارید. تعامل با پروفایل‌های دیگر، پاسخگویی به پیغام‌ها و کامنت‌ها و انتشار منظم محتوا به بهبود صفحه اینستاگرام شما کمک می‌کند.

در ادامه نکاتی در جهت بهینه‌سازی محتوا مطرح می‌شود که بهتر است به عنوان قوانین کلی به‌خاطر بسپارید.

زمان‌بندی کلید موفقیت است

اهمیت زمانبندی در پست گذاشتن

یکی از اهداف اصلی شما در اینستاگرام این است که پیش چشم حداکثر تعداد مخاطبانی که امکان دارد قرار بگیرید، بدون آن‌که با محتوای بیش از اندازه آن‌ها را خسته کنید. به همین خاطر اگر درباره پیشرفت کارتان در اینستاگرام جدی هستید باید دو نکته بسیار مهم را بدانید:

  • چه زمانی باید محتوایتان را پست کنید
  • هر چند وقت باید محتوا منتشر کنید
در بلاگ تگرولایز بخوانید :  آشنایی با پیج‌های اینستاگرامی محبوب در دنیا (قسمت ۲)

طبق تحقیقات، بهترین زمان برای ارسال پست اینستاگرامی اواسط روزهای میانی هفته است. از آنجا که بیشتر کاربران اینستاگرامِ خود را از طریق موبایل چک می‌کنند و می‌خواهند در ساعات کاری از این کار اجتناب کنند، اگر محتوایتان را عصر منتشر کنید احتمالا موفقیت بیشتری به دست می‌آورید.

یکی دیگر از نتایج گرفته شده بر حسب تحقیقات این است که بهتر است یک تا سه بار در روز در اینستاگرام محتوا ارسال کنید. برندهای بزرگ به‌طور متوسط ۱.۵ بار در روز پست می‌گذارند.

برای افزایش اینگیجمنت اینستاگرام از هشتگ استفاده کنید

افزایش اینگیجمنت اینستاگرام

هشتگ‌های اینستاگرام ویژگی فوق‌العاده‌ای برای افزایش اینگیجمنت ریت یا همان نرخ تعامل هستند که می‌توانید به‌خوبی از آن‌ها استفاده کنید. هشتگ‌ها می‌توانند کمک کنند تا:

  • لایک‌های بیشتری به‌دست آورید
  • فالوئرهای بیشتری به‌دست آورید
  • به شبکه گسترده‌ای از مخاطبان دسترسی پیدا کنید

اما شاید برایتان سوال باشد که چگونه باید به هشتگ‌هایی که اینگیجمنت ریت را بهبود می‌دهند دست پیدا کنید. باید تحقیق و بررسی کنید. نگاه کنید که مخاطبانتان، رقبایتان و حتی اینفلوئنسرها از چه هشتگ‌هایی استفاده می‌کنند و از میان آن‌ها هشتگ‌هایی که در حیطه کاری شما مشهورند را انتخاب کنید.

برای مثال اگر کار شما فروش عینک آفتابی است، اولین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که به قسمت اکسپلور اینستاگرام بروید و هشتگ #عینک_آفتابی را جستجو و بررسی کنید. پس از آن پست‌های اخیر را بررسی کنید و ببینید برای تولید بالاترین اینگیجمنت‌ها چه هشتگ‌هایی به‌کار رفته‌اند.

به‌طور حتم بسیاری از کسب‌وکارها و برندها هشتگ مخصوص خود را دارند. اگر رقبای شما از هشتگ‌های برند خود استفاده می‌کنند، شما با بررسی آن‌ها می‌توانید درباره انواع محتوای قابل استفاده ایده‌های نو پیدا کنید. علاوه بر این ابزاری وجود دارند که شما می‌توانید با کمک آن‌ها هشتگ‌های مشهور را پیدا کنید؛ InstagramTags، TagBlender و Seekmetrics از آن جمله‌اند.

شما امکان استفاده از ۳۰ هشتگ را در هر پست دارید اما همیشه نیازی نیست که همه این تعداد را به کار ببرید. از هشتگ‌ها با دقت استفاده کنید. هشتگ‌ها می‌توانند موجی از کاربران تازه را به سمت محتوای اینستاگرام شما بکشانند.

کپشن پست‌هایتان را با دقت بنویسید

انتخاب کپشن مناسب

کپشنی که برای پست‌هایتان انتخاب می‌کنید می‌تواند اینگیجمنت ریت اینستاگرامتان را افزایش دهد. پیشنهاد می‌شود تاکتیک‌های مختلفی را امتحان کنید تا ببینید کدام روش برای شما بهترین نتیجه را به ارمغان خواهد آورد.

از استوری‌های اینستاگرام بهره ببرید

بهره‌بری از استوری در اینستاگرام

روزانه بیش از ۵۰۰ میلیون نفر از استوری‌های اینستاگرام استفاده می‌کنند. این عدد بسیار بزرگی است. حتی اگر آمارهای استوری‌های اینستاگرام در اینگیجمنت ریت درج نشوند، باز هم استفاده از این امکان برای تقویت تعاملات در اینستاگرام شما ضروری است. شاید بپرسید چرا؟ دلیلش این است که استوری‌ها توجه دنبال‌کنندگان شما را جلب می کنند و شاید حتی آن‌ها را به دیدن پست‌های دیگر یا به فروشگاه شما هدایت و ترغیب کند.

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  روش‌های افزایش اینگیجمنت استوری‌های اینستاگرام

به واسطه الگوریتم اینستاگرام، کاربرانی که با یک حساب کاربری تعامل زیادی داشته‌اند، به احتمال زیاد باز هم محتواهای آن حساب کاربری را در صفحه فید خود خواهند دید.

پس برای حفظ اینگیجمنت در این پلتفرم، استفاده از استوری را به یاد داشته باشید.

از استفاده از ویدئو نترسید

استفاده از ویدئو برای افزایش اینگیجمنت اینستاگرام

کاربران اینستاگرام ویدئو را دوست دارند. در سال ۲۰۱۸ تعداد ویدئوها در اینستاگرام نسبت به سال گذشته ۸۰٪ افزایش یافت. بسیاری از بازاریاب‌ها و صاحبان کسب‌وکار، محتوای ویدئویی را بخشی جدایی‌ناپذیر از استراتژی موفق در اینستاگرام می‌دانند. اما تولید محتوای ویدئویی خوب کار چندان ساده‌ای نیست، به‌ویژه اگر بار اول باشد و برای صفحه یک کسب‌وکار می‌خواهید ویدئو تهیه کنید.

در کالج تپسل محتواهای زیادی در جهت آموزش و راهنمایی شما در زمینه ویدئومارکتینگ و استراتژی‌های مربوط به آن وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید.

مسابقه برگزار کنید و جایزه بدهید

برگزاری مسابقه برای بهبود اینگیجمنت اینستاگرام

برگزاری مسابقات و اهدای جوایز باعث می‌شود میل افراد به امتحان کردن شانس برنده شدن، برانگیخته شود. شما مخاطبانی دارید که با محتوای شما تعامل می‌کنند. قدم بعدی پیدا کردن جوایز و هدایایی است که آن‌ها به آن علاقه دارند و می‌توانند در ازای این تعامل به‌دستش آورند.

پس برگزاری مسابقه و اهدای جایزه در ازای تعامل می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای افزایش اینگیجمنت باشد.

از بازاریابی omnichannel استفاده کنید

استفاده از بازاریابی omnichannel

اگر قصدتان بالا برند اینگیجمنت ریت است، نیازی نیست به حضور در اینستاگرام اکتفا کنید. با کمک بازاریابی omnichannel می‌توانید در پلتفرم‌های مختلف تعامل با مخاطبان را تجربه کنید و از تمامی ظرفیت‌ها برای بالا بردن اینگیجمنت ریت کاربران با محتوای اینستاگارم خود استفاده کنید.

برای شروع این نوع بازاریابی کم‌کم پیش بروید. تعدادی از محتواهای اینستاگرام را در بلاگتان ارسال کنید. در بیوگرافی شبکه‌های اجتماعی خود لینک بگذارید تا ترافیک را به حساب اینستاگرام خود جذب کنید. هر کاری می‌توانید انجام دهید تا مطمئن شوید محتوایی که دائم در معرض دید مخاطبان قرار می‌دهید مورد علاقه آنان است. در این‌صورت برای بالا رفتن اینگیجمنت ریت اینستاگرام شما دیگر تنها زمان لازم است.

اگر مایلید درباره بازاریابی omnichannel بیشتر بدانید به این صفحه مراجعه کنید.

بهبود اینگیجمنت ریت اینستاگرام خود را از امروز آغاز کنید

حال دیگر می‌دانید که اینگیجمنت ریت اینستاگرام به چه معناست و چگونه اندازه‌گیری می‌شود و چطور می‌توان آن را بهبود داد. خلاق باشید و تلاش کنید محتوایتان از دیگران متمایز باشد.

آیا شما ترفندهایی را می‌شناسید که بتواند در بهبود و ارتقای نرخ تعامل اینستاگرام به دیگران کمک کند؟ در بخش کامنت‌های همین پست آن را به اشتراک بگذارید.

برچسب ها

به اشتراک بگذارید

نظر شما نظر خود را وارد نمایید