۱۳ روش کاربردی برای افزایش کامنت در اینستاگرام

اینستاگرام
زمان مطالعه: 9 دقیقه

این روزها کمتر کسی است که کاربر شبکه اجتماعی اینستاگرام نباشد. برخی به طور مستمر در آن فعالیت می‌کنند و برخی با فاصله‌های زمانی بیشتر به آن سر می‌زنند. اگر به اینستاگرام اعتیاد نداشته باشید و هر دو روز یک بار آن را چک کنید حتما تجربه مشابهی از دیدن پست‌های چند روز پیش در میان پست‌های تازه دارید. شاید تعجب کنید اما این یکی از ترفندهای الگوریتم اینستاگرام است. دلیلش هم میزان تعاملی است که در آن پست ایجاد شده و باعث شده پست بیشتر در معرض دید قرار بگیرد. با خواندن این پست راه‌های افزایش کامنت اینستاگرام را یاد می‌گیرید و خواهید دید این افزایش چگونه سکوی پرش پست شما شده و کمک می‌کند کاربران بیشتری محتوایتان را ببینند.

راهنمای الگوریتم فید اینستاگرام

در سال ۲۰۱۶ اینستاگرام الگوریتم خود را بر این اساس تغییر داد که پست‌ها و محتواهایی که بیشتر برای کاربران مهم است به آنان نمایش داده شود، صرف‌نظر از این‌که چه زمانی منتشر شده باشند. این موضوع جذب ارگانیک کاربران را برای بازاریاب‌ها دشوارتر کرد زیرا آن‌ها ۷۰٪ از محتوای موجود در فید خود را از دست می‌دادند.

مدت کوتاهی بعد از آن که فیسبوک در سال ۲۰۱۸ پست‌های دوستان و بستگان کاربران را اولویت‌بندی کرد، اینستاگرام هم همین راه را در پیش گرفت. الگوریتم‌های اولویت‌بندی اینستاگرام نمایش برندها و تبلیغات را کمتر کرد.

در این میان پست‌هایی که به‌صورت طبیعی تعامل زیادی ایجاد کردند توانستند این الگوریتم را شکست دهند. عوامل کمی بر روی رتبه‌بندی پست‌ها در فید اینستاگرام موثرند و یکی از آن‌ها تعداد لایک‌ها و کامنت‌هایی است که پست به‌دست می‌آورد.

فاکتورهایی که در رتبه‌بندی پست شما در فید یک کاربر اینستاگرام تاثیرگذارند:

۱. تعداد لایک‌ها و کامنت‌هایی که پست دریافت کرده.

۲. اینکه آن کاربر در گذشته با محتوای شما تعامل داشته.

۳. اینکه محتوا را در چند وقت اخیر پست کرده باشید.

اگر پست اینستاگرام شما بتواند به‌طور ارگانیک دنبال‌کنندگانتان را به تعامل جذب کند، پست شما در یک حلقه بازخورد مثبت قرار می‌گیرد؛ هرچه بیشتر لایک و کامنت دریافت کند، احتمال دیده شدن آن در بخش اکسپلور اینستاگرام بیشتر خواهد شد. و در آن بخش، حتی کاربرانی که شما را دنبال نمی‌کنند هم محتوای شما را خواهند دید.

پیش از پرداختن به استراتژی‌های مرتبط با جذب لایک و کامنت، دانستن چند نکته ضروری است:

۱. حساب کاربری خود را به حالت عمومی درآورید

به قسمت تنظیمات حساب کاربری خود در گوشه بالا سمت راست اینستاگرام بروید و دکمه حساب خصوصی را به سمت مخالف بکشید و آن را خاموش کنید. از این راه اطمینان می‌یابید که کاربران با پیدا کردن و باز کردن پروفایل شما به آسانی به محتوا دسترسی خواهند داشت.

حساب کاربری عمومی اینستاگرام

۲. اعلان‌ها را فعال کنید

اعلان‌ها را فعال کنید تا بتوانید در اسرع وقت کامنت‌های فالوئرها را ببینید و آن‌ها را لایک کرده یا پاسخ دهید. به یاد داشته باشید که هرچه تعامل مخاطبان با محتوای شما بیشتر باشد، محتوایتان بیشتر در فیدها نمایش داده می‌شود.

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  IGTV اینستاگرام چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

در قسمت تنظیمات پروفایل اینستاگرام بر روی اعلان‌ها کلیک کنید و هر کدام از گزینه‌هایی که می‌خواهید اعلان اینستاگرام را در آن بخش دریافت نمایید انتخاب کنید.

فعال کردن اعلان‌ها در اینستاگرام

۳. محتوای جذاب تولید کنید

افراد برای محتوایی که جذاب نباشد و به آن علاقه نداشته باشند، کامنت نمی‌گذارند. بنابراین حتما یک عضو از تیم خود را مسئول مدیریت برنامه‌ریزی و ویرایش محتوا کنید. تیم شما باید از تصاویر، ویدئوها و ایده‌های تازه و گوناگونی استفاده کند تا بتواند محتوا را جذاب نگه دارد.

۴. تقویم محتوایی تهیه کنید

تعداد انتشار محتوا در اینستاگرام را طوری انتخاب کنید که مناسب نیازتان باشد اما توصیه می‌شود میزان مطالب از یک محتوا در روز بیشتر نباشد. به خاطر داشته باشید که «زمان‌بندی» یکی از فاکتورهای الگوریتم اینستاگرام است. پس اگر نمی‌خواهید پستی را در ابتدای روز منتشر کنید که در میان پست‌های دیگر در طول روز شانس دیده شدن را از دست بدهد، از تقویم تنظیم محتوا در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید. مزیت دیگر این نظم‌دهی آن است که تمام محتواهایی که نیاز است را بدون آن‌که فراموش کنید منتشر می‌کنید. همچنین با ردیابی همزمان پلتفرم‌هایتان در شبکه‌های اجتماعی از انتشار محتوای تکراری جلوگیری می‌شود. یک نمونه تقویم محتوایی شبکه‌های اجتماعی که می‌توانید رایگان دانلود و استفاده کنید در هاب‌اسپات موجود است.

۱۳ راه افزایش کامنت اینستاگرام

راه‌های کاربردی برای افزایش کامنت اینستاگرام

۱. یک برنامه جذاب یا مسابقه را میزبانی کنید

یک روش آسان و جذاب برای آن‌که فالوئرها به کامنت گذاشتن تشویق شوند برگزاری یک برنامه یا مسابقه جالب است. با تبلیغ چنین برنامه‌ای در اینستاگرام خود دنبال‌کنندگان را به تعامل ترغیب کنید. مثلا می‌توانید مسابقه را به یک کمپین یک هفته‌ای تبدیل کنید طوری که کاربران تا یک هفته هر روز درباره مطلب اظهار نظر کنند. یا می‌توانید از محتوای تولید شده به‌وسیله کاربران (UGC) استفاده کنید و از دنبال‌کنندگان بخواهید در تصاویر پست شده خود، برند شما را تگ/ منشن کنند.

تصویر نمونه‌ای از مسابقه اینستاگرامی و شرکت کاربران در رویداد سالیانه بازاریابی و فروش را می‌بینید:

مسابقه اینستاگرامی ترتیب دهید

۲. از روش takeover استفاده کنید

روش takeover در اینستاگرام راه جالبی برای همکاری با اینفلوئنسرها و همکاران با محتوای تازه و جذاب است؛ راهی هوشمندانه برای ایجاد تعامل بیشتر در صفحه اینستاگرام.

این روش به این صورت است که صاحب صفحه‌ دیگری به مدت محدود مثلا چند ساعت یا یک روز صفحه شما را اداره می‌کند و در آن پست می‌گذارد. این کار معمولا به وسیله یک همکار، یک اینفلوئنسر و یا سازمان دیگری که در صنعت مشابه شما فعال است صورت می‌گیرد.

این کار چه در حساب کاربری شما و چه در حساب کاربری دوم، باعث افزایش کامنت‌ها می‌شود. تصویر زیر نمونه‌ای از takeover بین حساب‌های کاربری WeWork و Hubspot است که توانست مخاطبان را درگیر تعامل بیشتری کند.

استفاده از روش takeover برای افزایش کامنت اینستاگرام

WeWork این کار را با یک دکمه کال تو اکشن (CTA) برای فالو کردن حساب کاربری اینستاگرامش به پایان رساند. این کار باعث شد دنبال‌کنندگان جدیدی به صفحه اضافه شده و لایک و کامنت در پست تازه را شروع کنند. از سوی دیگر HubSpot با میزبانی WeWork و دریافت کامنت‌هایی از هوادارن این کسب‌وکار به هدف خود در استفاده از takeover رسید.

روش takeover روشی دو سر برد برای میزبان و مهمان است.

۳. از کاربران بخواهید نظر خود را کامنت بگذارند

ساده‌ترین راه دریافت تعامل و افزایش کامنت اینستاگرام، درخواست کردن آن است. محتوایی در اینستاگرام منتشر کنید که ترغیب‌کننده باشد و سپس از دنبال‌کنندگان بخواهید که در کامنت‌ها به پرسشی پاسخ دهند و یا دوستان و آشنایان خود را تگ کنند. این راه ساده به تعامل بیشتری می‌انجامد و کامنت‌های بیشتری برای شما گذاشته می‌شود.

به عنوان نمونه می‌توانید در بخش توضیحات (کپشن) پستی که منتشر می‌کنید، چنین سوال ساده‌ای بپرسید: «آیا شما هم موافقید یا خیر؟» یا بپرسید: «پیشنهاد شما درباره این موضوع چیست؟»

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  ۹ نکته مهم برای افزایش امنیت پیج اینستاگرام

نمونه‌ای از تشویق به کامنت‌گذاری:

تشویق به کامنت‌گذاری در اینستاگرام

۴. محتوایی خنده‌دار، شگفت‌انگیز و یا برانگیزاننده منتشر کنید

اگر محتواهایی که در اینترنت بسیار وایرال شده‌اند را جستجو کنید خواهید دید که اغلب محتوایی بوده که احساسات مخاطبان را برانگیخته‌اند. از جمله متدوال‌ترین آن‌ها پست‌هایی بوده که انتظاری ایجاد کرده یا باعث شگفتی شده‌اند و یا حس کنجکاوی افراد را برانگیخته‌اند. علاوه بر آن تقویت احساس شادی نیز از راه‌های رایج برای افزایش تعامل است. بنابراین به این فکر کنید که چه محتوایی می‌تواند احساسات قوی در بیننده ایجاد کند و او را به واکنش وادارد و سپس آن محتوا را تهیه و منتشر کنید.

آیا می‌توانید محتوایی درباره یک حقیقت شگفت‌انگیز، خلق یک لحظه شاد و یا ترند جذابی در حیطه کسب‌وکار خود منتشر کنید. لازم نیست تمام محتواها حتما درباره برند شما باشد، گاهی همینکه برای مخاطبان جالب باشد و توجهشان را جلب کند و منجر به لایک و گذاشتن کامنت شود، کافیست.

ویدئوی کوتاه زیر شوخی هاب‌اسپات است در مورد بازاریابی گوریل! ‌این پست توجه بسیاری را به خود جلب کرد.

۵. ویدئو منتشر کنید

در سال ۲۰۱۶ زمانی که صرف دیدن ویدئوهای اینستاگرام می‌شد ۴۰٪ افزایش یافت. از آن زمان کاربران می‌توانند در پست‌های معمولی ویدئوهایی به مدت ۱ دقیقه را آپلود کنند. محتوای جذاب ویدئویی منتشر کنید تا دنبال‌کنندگان شما بر روی آن توقف کنند و آن را تماشا نمایند. کاربران شبکه‌های اجتماعی ویدئو دوست دارند بنابراین اگر ویدئوهای جذاب منتشر کنید و در بخش توضیحات کپشن از آن‌ها بخواهید که نظر خود را به عنوان کامنت بگذارند، احتمالا به این کار علاقه نشان خواهند داد.

۶. از هشتگ‌های مرتبط استفاده کنید

وقتی از هشتگ‌های معروف و مرتبط در اینستاگرام استفاده می‌کنید، پست شما در جستجوهای آن هشتگ‌ها و در قسمت اکسپلور اینستاگرام نمایان خواهد شد. در حقیقت پست‌هایی که دست‌کم یک هشتگ دارند معمولا ۱۲٪ تعامل بیشتری جذب می‌کنند. اینفلوئنسرها و افراد علاقه‌مند به موضوع بحث شما، وقتی ببینند درباره موضوعی که دوست دارند صحبت می‌کنید، احتمالا وارد کامنت می‌شوند و اظهار نظر می‌کنند.

گاهی هم می‌توانید استراتژی‌ها را ترکیب کنید. مثلا در روزهای خاص هشتگ‌های مناسبتی را با هشتگ‌های مربوط به کسب‌وکارتان ترکیب کنید و از این راه تعامل بیشتری جذب کنید که منجر به افزایش کامنت اینستاگرام شود.

۷. زمان مناسبی را برای انتشار محتوا انتخاب کنید

بحث‌های زیادی بر سر زمان مناسب انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد و گوناگونی پاسخ‌ها به دلیل آن است که این امر به نوع کسب‌وکار، دنبال‌کنندگان و نوع محتوای شما بستگی دارد.

بهترین کار این است که در زمان‌های مختلف محتوا منتشر کنید و سپس با بررسی نرخ تعامل هرکدام از پست‌ها در طول یک هفته و از روی نتایج حاصله، می‌توانید بهتر تشخیص دهید که بهترین زمان برای ارسال محتوایتان چه موقع است.

از روی محتواهای پیشین بررسی کنید که مخاطبانتان اغلب چه زمان‌هایی بیشتر درگیر محتوا شده‌اند و کامنت گذاشته‌اند.

۸. از چهره افراد عکس بگذارید

عکس‌های سلفی جالبند و به عنوان یک استراتژی اینستاگرامی نیز مفید و کاربردی محسوب می‌شوند. طبق تحلیل‌های موسسه تکنولوژی جورجیا در آمریکا و تحقیقات تیم یاهو بر بیش از ۱ میلیون پست اینستاگرامی، در تصاویری که از چهره افراد گذاشته شده، احتمال تعامل با کامنت تا ۳۲٪ و احتمال لایک تا ۳۸٪ بیشتر است.

دلیل این امر به‌طور دقیق مشخص نیست اما محققان گمان می‌کنند بدان علت است که صورت‌ها منابع موثر ارتباطات غیرکلامی محسوب می‌شوند که مردم به آن واکنش نشان می‌دهند.

در اینستاگرام خود از عکس‌های سلفی یا عکس‌های گروهی استفاده کنید و ببینید که آیا مخاطبان شما آن را دوست خواهند داشت؟

مثلا می‌توانید چهره یک انسان شناخته شده را با سخن تاثیرگذارش منتشر کنید.

استفاده از چهره افراد

۹. تصاویری از حیوانات منتشر کنید

تحقیقات چندانی در این زمینه صورت نگرفته اما حتما می‌دانید که حیوانات در شبکه‌های اجتماعی قدرتمندند. حیوانات از مدت‌های مدید در دنیای اینترنت محبوب بوده‌اند و حیوانات اینفلوئنسر می‌توانند به اندازه انسان‌های اینفلوئنسرها در اینستاگرام درآمد کسب کنند!

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  اینستاگرام یا پینترست؟! بهترین گزینه برای کسب‌وکار شما کدام است؟

اگر در دفترتان یکی از این حیوانات را نگه می‌دارید یا اگر کسی از میان همکارانتان حیوان خانگی نگه می‌دارد، تصاویر جالبی از آن‌ها بگیرید و به عنوان سرگرمی در اینستاگرام پست کنید تا ببینید آیا مخاطبانتان دوست دارند با این دسته از محتوا نیز تعامل داشته باشند و این روش باعث افزایش کامنت اینستاگرام شما می‌شود؟

مثلا می‌توانید عکس یک سگ زیبا را بگذارید و از مخاطبان بخواهید آشنایانی را که می‌دانند به حیوان خانگی علاقه‌مندند زیر این پست تگ کنند.

انتشار تصاویر حیوانات اینفلوئنسر!

۱۰. به کامنت‌های دریافتی پاسخ دهید

در اینستاگرام هم مانند دیگر شبکه‌های اجتماعی، پاسخ دادن به کامنت‌ها به مخاطبان حس بودن در اجتماع می‌دهد و باعث می‌شود آن‌ها بدانند که شما واقعا به نظرشان اهمیت می‌دهید. وقتی کاربرها پاسخ کامنتشان را می‌گیرند، ممکن است به نظر دادن زیر همان پست ادامه دهند.

علاوه بر آن وقتی دیگران می‌بینند که شما به کامنت‌ها پاسخ می‌دهید، احتمالا باعث می‌شود آن‌ها هم در بحث شرکت کنند و یا درباره پست سوال بپرسند.

۱۱. برای چشم‌گیرتر شدن پست‌ها در کپشن از ایموجی‌های مرتبط استفاده کنید

همان‌طور که هشتگ‌ها باعث می‌شوند در جستجوها دیده شوید، ایموجی‌ها نگاه افراد را به کپشن شما جذب می‌کنند. توجه بیشتر بر کپشن شما در کل منجر به تعاملات بیشتر، کامنت‌ها و لایک‌های بیشتر خواهد شد.

وقتی از ایموجی‌ها استفاده می‌کنید اطمینان یابید که آن‌ها مناسب پست شما هستند. استفاده از ۲-۳ ایموجی می‌تواند به کپشن رنگ و جذابیت بدهد اما مواظب باشید که بیش از اندازه از آن‌ها استفاده نکنید.

۱۲. به‌طور منظم محتوا بگذارید

مانند همه پلتفرم‌های اجتماعی، در اینستاگرام هم فعالیت منظم باعث می‌شود حساب کاربری شما همیشه به‌روز باشد. اگر با فاصله‌های زیاد و نامنظم پست بگذارید، ممکن است پست شما در میان سایر محتواها در فید اینستاگرام گم شده و دیده نشود.

اگر به طور منظم محتوا تولید کنید و محتواها را در بهترین ساعات منتشر نمایید، افراد بیشتری آن را خواهند دید. و همه این‌ها باعث می‌شود افراد بیشتری صفحه شما را دنبال کنند و در نهایت کامنت‌های بیشتری دریافت می‌کنید و بیشتر دیده می‌شوید.

۱۳. جلسات پرسش و پاسخ بگذارید و از طرفداران بخواهید سوال خود را در کامنت بنویسند

حال که ویژگی‌هایی نظیر استوری‌ها و IGTV در اینستاگرام وجود دارند، می‌توانید با استفاده از آن‌ها برنامه زنده پرسش و پاسخ ترتیب دهید. اگر می‌خوهید به طور زنده با کسی مصاحبه کنید، از پیش با انتشار پست‌هایی این رویداد را تبلیغ کنید.

در هر پستی که برای رویداد پرسش و پاسخ تبلیغ می‌کنید از مخاطبان بخواهید که سوالاتی را که می‌خواهند در مصاحبه به آن‌ها پاسخ داده شود در کامنت‌ها مطرح نمایند. بسته به موضوع مصاحبه، ممکن است با کوهی از سوالات کاربران در کامنت‌ها مواجه شوید. به واسطه این کامنت‌ها و این استراتژی به دنبال‌کنندگان شما این حس منتقل می‌شود که مستقیما درگیر محتوای شما شده‌اند و در تولید آن مشارکت کرده‌اند.

تعامل کلید موفقیت است

تاثیرگذاری افزایش کامنت اینستاگرام

پس به این نتیجه رسیدید که لایک‌ها، کامنت‌ها و بازدید از ویدئوها در اینستاگرام ارزشمند است زیرا بر روی جایگاه نمایش شما در فید اثرگذارند. علاوه بر آن، اگر افراد زیادی با پست شما در تعامل باشند، محتوای شما در بخش اکسپلور اینستاگرام نمایش داده خواهد شد بنابراین برای جذب افراد بیشتری به اینستاگرام خود، روش‌های گفته شده در بالا را حتما امتحان کنید. پس از آن که این روش‌ها را امتحان کردید برای ما بنویسید که آیا نتیجه دلخواه را به دست آورده‌اید؟ آیا روش‌های دیگری را امتحان کرده‌اید که باعث موفقیت در دیده شدن محتوایتان شود؟ اگر توصیه‌ای دارید همین جا مطرح کنید.

برچسب ها

به اشتراک بگذارید

نظر شما نظر خود را وارد نمایید