بهره‌گیری از الگوریتم‌های یوتیوب برای بهتر دیده شدن

یوتیوب
زمان مطالعه: 8 دقیقه

شاید باورش سخت باشد، اما در ۷۰ درصد مواقع، این الگوریتم یوتیوب است که تصمیم می‌گیرد کاربران چه ویدیوهایی را در این وب‌سایت تماشا کنند. بنابر آمار مرکز تحقیقات Pew، بالغ بر ۸۱ درصد از کاربران آمریکایی یوتیوب به صورت مداوم به تماشای ویدیوهایی می‌پردازند که الگوریتم یوتیوب به آن‌ها پیشنهاد کرده است.

اگر شما یک تولیدکننده محتوا هستید که می‌خواهید به ویو بالاتر در یوتیوب دست پیدا کنید یا برندی که می‌خواهد به بهترین استراتژی تبلیغاتی ممکن در این پلتفرم دست پیدا کنید، باید حسابی الگوریتم یوتیوب را جدی بگیرید. اما سوال اینست که چطور می‌توان به بهینه‌سازی کانال و ویدیوها پرداخت و کاری کرد که الگوریتم در حمایت از شما برآید و علیه‌تان عمل نکند؟

یوتیوب همواره به این شهرت داشته که رویکردی شفاف در قبال الگوریتم‌های خود با تولیدکنندگان محتوا و تبلیغ‌دهندگان در پیش نمی‌گیرد. بنابراین در این مقاله نگاهی نزدیک به تاریخچه اولویت‌های یوتیوب در نمایش ویدیوهای تازه به کاربران می‌پردازیم، توضیح می‌دهیم که الگوریتم چطور کار می‌کند و ضمنا در سال ۲۰۲۰ چه تغییراتی به خود دیده است.

تاریخچه کوتاه الگوریتم یوتیوب

الگوریتم‌های یوتیوب

نخستین ویدیوی یوتیوب در سال ۲۰۰۵ میلادی آپلود شد. ۱۵ سال بعد، مردم در هر دقیقه بالغ بر ۵۰۰ ساعت محتوای ویدیویی در این پلتفرم منتشر می‌کنند. ۲ میلیارد کاربری یوتیوب چطور ویدیوهایی که برایشان جالب است را پیدا و تماشا می‌کنند؟ پاسخ به این سوال در گذر زمان تغییر کرده است. بیایید تاریخچه الگوریتم یوتیوب را مرور کنیم.

۲۰۰۵ الی ۲۰۱۲: شمارش ویو

برای ۷ سال نخست، یوتیوب به ویدیوهایی پاداش می‌داد که بیشترین مقدار ویو (یا کلیک) را به دست می‌آوردند. بنابراین هیچ تفاوتی میان محتوایی که انگیجمنت بالا داشت و محتوایی که کاربران را درگیر نمی‌کرد، به چشم نمی‌خورد.

مشخصا این سیستم باعث می‌شد مردم به استفاده از تیترهای گمراه‌کننده و دروغین در ویدیوهای خود روی آورند. کاربران روی ویدیو کلیک می‌کردند، اما می‌فهمیدند که فریب خورده‌اند و ویدیو را میانه کار رها می‌کردند. یوتیوب در نهایت متوجه شد که تجربه کاربری سیستم‌اش به هیچ وجه مناسب نیست و بنابراین تغییر رویه داد.

۲۰۱۲: مدت زمان تماشای ویدیوها

در سال ۲۰۱۲ میلادی، یوتیوب خبر از یک به‌رزورسانی در سیستم کشف محتوا داد و گفت سیستم جدید به گونه‌ای طراحی شده که قادر به شناسایی ویدیوهایی است که مردم می‌خواهند تماشا کنند. با اولویت دادن به ویدیوهایی که در تمام مدت توجه کاربران را به خود جلب کرده‌اند، یوتیوب می‌توانست به تبلیغ‌دهندگان اطمینان دهد که در حال فراهم آوردن یک تجربه باکیفیت و ارزشمند برای مردم است.

در عین حال، یوتوب از تولیدکنندگان محتوا خواست که زیاد به دنبال ترفند‌های بهینه‌سازی الگوریتم نباشند (مثلا ساخت ویدیوهای کوتاه‌تر برای نگه داشتن مخاطب تا ثانیه آخر یا ساخت ویدیوهای طولانی‌تر برای دستیابی به مدت زمان تماشای ویدیوی بیشتر).

در عوض، یوتیوب از مردم خواست صرفا به تولید ویدیوهایی بپردازند که «مردم دلشان می‌خواهد آن‌ها را تماشا کنند». ذهنیتی که تا همین امروز نیز حفظ شده است.

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  راهنمای جامع یوتیوب مارکتینگ

۲۰۱۶: یادگیری ماشینی (یا همان الگوریتم)

در سال ۲۰۱۶، یوتیوب مقاله‌ای منتشر کرد که حسابی جنجال‌برانگیز شد. در این مقاله، مهندسین محصول یوتیوب به تشریح نقش شبکه‌های عمیق عصبی و یادگیری ماشین در سیستم پیشنهاد دادن پلتفرم خود پرداختند.

البته که با وجود پرداختن به مفاهیمی بسیار عظیم و تحسین‌برانگیز، این مقاله شامل تمام جزییات لازم نمی‌شد. همین امروز هم می‌توانید مقاله را بخوانید، اما بعید است بدون درک کامل یادگیری ماشین چندان از آن سر در بیاورید. در واقع این مقاله مثل آن است که کوکا کولا به جای تشریح فرمول مخفی خود صرفا توضیح دهد که علت خوشمزه بودن نوشابه‌هایش اینست که گاز و شکر دارند.

حتی همین امروز هم از جزییات مربوط به الگوریتم جدید یوتیوب باخبر نیستیم. اما این را می‌دانیم که الگوریتم زیرمجموعه گوگل با پایش میزان رضایت مخاطبان از ویدیوهای مختلف، در صدد ساخت یک لیست پیشنهادی شخصی‌سازی شده و اعتیادآور بر می‌آید.

۲۰۱۶ الی ۲۰۲۰: خط قرمز محتوا، درآمدزایی و امنیت برند

طی چند سال اخیر، یوتیوب بارها با این پرسش روبه‌رو شده که الگوریتمش چه جنس ویدیوهایی را بیشتر به مخاطبان نشان می‌دهد و کدام ویدیوها را نادیده می‌گیرد.

بنابر توضیحات سوزان ووجیتسکی، مدیر عامل یوتیوب، این پلتفرم مسئولیت‌پذیری را شدیدا جدی گرفته و به دنبال رسیدن به یک نقطه تعادل میان نظرات مختلف است تا از عدم انتشار اطلاعات خطرناک جلوگیری کند. برای مثال یوتیوب می‌گوید که تغییرات الگوریتم در ابتدای سال ۲۰۱۹ به کاهش ۷۰ درصدی مدت زمان تماشای ویدیوهای «خط قرمز» منجر شده است. (محتوای خط قرمز در یوتیوب به معنای محتوایی است که دقیقا قوانین جامعه یوتیوب را زیر پا نگذاشته، اما آسیب‌رسان و گمراه‌کننده به حساب می‌آید).

این موضوعی پیچیده است، چون تمام موضوعات را در بر می‌گیرد: از برتری‌طلبی سفیدپوستان گرفته تا ویروس کرونا. برای مثال در ماه مارس ۲۰۲۰، تولیدکنندگان یوتیوبی گفتند که این پلتفرم در حال بستن راه‌های درآمدزایی برای ویدیوهایی است که صرفا به وجود ویروس کرونا طعنه زده‌اند. یوتیوب اما می‌گوید که به دنبال حمایت از گستره وسیعی از نظرات و عقاید است، اما فضایی به نظرات خطرناک نمی‌دهد (برای مثال ویدیوهایی که ویروس را دروغین می‌خوانند یا می‌گویند نوشیدن مایع ضد عفونی دست به درمان ویروس منجر می‌شود). ووجیتسکی اعلام کرده که «وقتی مردم به یوتیوب آمده و به دنبال موضوعات مرتبط به کرونا ویروس می‌گردند، به صورت میانگین ۹۴ درصد از ویدیوهایی که جزو ۱۰ نتیجه برتر نمایش داده می‌شوند متعلق به کانال‌های بسیار معتبر هستند».

اگر شما از تولیدکنندگان محتوا در یوتیوب هستید، باید به یاد داشته باشید که صرفا به این خاطر که الگوریتم بابت محتوا به شما پاداش و ویدیو را مقابل چشم افراد بیشتری قرار داده، قرار نیست یوتیوب به ناگاه به شما پشت کرده و درآمدزایی‌تان را نیز متوقف کند. هر زمان که با محتوای ویدیویی خود از خطوط قرمز عبور کنید یا چیزی بسازید که به نظر تبلیغ‌دهندگان توهین‌آمیز باشد، خشم یوتیوب دامن‌تان را خواهد گرفت.

در واقع تبلیغ‌دهندگان می‌خواهند بدانند که تبلیغات‌شان پیش از پخش ویدیوهای متعلق به تئوریسین‌های توطئه یا افرادی که با واکسینه مختلف هستند مقابل چشم قرار نمی‌گیرند. بنابراین الگوریتم یوتیوب در فرم کنونی خود به گونه‌ای طراحی شده که از درآمدزایی با ویدیوهای خط قرمز جلوگیری و از برندهای معتبر محافظت کند. البته در همین حین، خود یوتیوب می‌گوید که شاهد هیچوقت قادر به تضمین ۱۰۰ درصدی امنیت برندها نباشد.

الگوریتم یوتیوب در سال ۲۰۲۰ چطور کار می‌کند؟

الگوریتم‌های یوتیوب در سال ۲۰۲۰

بنابر اطلاعات منتشر شده از سوی یوتیوب، الگوریتم این پلتفرم اساسا یک «چرخه دریافت بازخورد بلادرنگ است که ویدیوها را بسته به تمایلات متفاوت هر مخاطب پیشنهاد می‌کند». بنابراین الگوریتم است که تصمیم می‌گیرد کدام ویدیو باید به کدام شخص پیشنهاد شود.

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  راهنمای گام به گام ساخت اکانت یوتیوب

الگوریتم یوتیوب دو هدف را دنبال می‌کند: یافتن ویدیوی درست برای هر مخاطب و ترغیب کاربران به اینکه به تماشا ادامه دهند. بنابراین الگوریتم هم عملکرد ویدیوها و هم رفتارهای کاربران را از نزدیک پایش می‌کند. این الگوریتم بیشترین تاثیرگذاری را نیز بر نتایج جستجو و جریان‌های پیشنهادی دارد.

الگوریتم یوتیوب چطور روی نتایج جستجو تاثیر می‌گذارد؟

جای تعجب نخواهد داشت اگر بگوییم که وقتی شما عبارت «کرونا ویروس» را در یوتیوب سرچ می‌کنید، به نتایج متفاوتی نسبت به ما که همان عبارت را سرچ کرده‌ایم خواهید رسید. نتایج جستجو به فاکتورهای این چنینی وابسته است:

 • متادیتای ویدیوی شما (شامل تیتر، توضیحات، کلمات کلیدی) و اینکه تمام این اطلاعات چقدر با اطلاعات موجود راجع به کاربر سازگاری دارند
 • انگیجمنت ویدیوهای شما (شامل لایک‌ها، کامنت‌ها و مدت‌زمان تماشا)

الگوریتم یوتیوب چطور روی ویدیوهای پیشنهاد تاثیر می‌گذارد؟

جریان ویدیوهای پیشنهادی، پروسه‌ای دو بخشی برای الگوریتم به حساب می‌آید.

نخست، الگوریتم به ویدیوها براساس معیارهای آنالیتیکس نمره داده و آن‌ها را رده‌بندی می‌کند. در مرحله دوم، ویدیوها براساس فاکتورهایی مانند تاریخچه مدت زمان تماشای ویدیوها از سوی کاربر و اینکه چه افراد مشابهی به تماشای آن پرداخته‌اند، به او پیشنهاد می‌شود.

ایده کلی نه پیدا کردن ویدیوهای «خوب»، بلکه یافتن کاربرانی است که حاضر به تماشای یک ویدیوی خاص می‌شوند. هدف غایی اینست که کاربران تا بیشترین مقدار ممکن در این پلتفرم باقی بمانند و تا جای ممکن تبلیغات مختلف را تماشا کنند.

صرفا برای اینکه در جریان باشید، الگوریتم یوتیوب تاثیری بزرگ روی این حوزه‌ها نیز می‌گذارد:

 • صفحه اصلی یوتیوب شما
 • ویدیوهای ترند شده
 • سابسکریپشن‌های شما
 • اعلانات شما

یوتیوب چطور الگوریتم را به کار می‌گیرد؟

اگرچه ما خودمان در گوگل کار نمی‌کنیم که از تمام اطلاعات باخبر باشیم،‌ اما در پایین لیستی از تمام فاکتورهایی تهیه کرده‌ایم که به صورت مداوم در بحث‌های عمومی راجع به الگوریتم یوتیوب مطرح شده‌اند.

هنگام رده‌بندی یک ویدیو، الگوریتم به عملکرد آن ویدیو نگاه می‌کند:

 • آیا مردم روی ویدیو کلیک کرده‌اند؟ (یعنی ایمپرشن در برابر ویو: تصویر پیش‌نمایش و تیتر در اینجا اهمیت دارند)
 • مردم چقدر زمان صرف تماشای ویدیو کرده‌اند؟ (مدت زمان تماشا)
 • ویدیو چه میزان لایک، دیس‌لایک و دریافت کرده و چه میزان به اشتراک گذاشته شده؟ (انگیجمنت)
 • محبوبیت ویدیو با چه سرعتی افزایش یافته؟ (نرخ رشد)
 • ویدیو چقدر جدید است؟ (ویدیوهای جدید ممکن است بیشتر مورد توجه الگوریتم قرار بگیرند تا شانسی برای افزایش نرخ رشد داشته باشند)
 • یک کانال هر چند وقت یک‌بار ویدیویی جدید آپلود می‌کند؟
 • مردم بعد از تماشای یک ویدیو، چقدر زمان صرف حضور در پلتفرم یوتیوب می‌کنند؟

هنگام تطابق دادن یک ویدیو با یک مخاطب بالقوه، الگوریتم یوتیوب به شخصی‌سازی چشم می‌دوزد:

 • کاربر در گذشته چه کانال‌ها و موضوعاتی را تماشا کرده است؟
 • کاربر در گذشته با چه محتوایی انگیجمنت داشته است؟
 • کاربر معمولا چه میزان زمان صرف تماشای ویدیو می‌کند؟
 • این ویدیو قبلا چند بار به این کاربر پیشنهاد شده است؟
 • کاربر چه چیزهایی را تماشا نمی‌کند؟

۷ ترفند برای افزایش ارگانیک «ریچ» در یوتیوب

افزایش ارگانیک «ریچ» در یوتیوب

ریچ اصطلاحی است که به میزان دیده شده ویدیوهای شما از سوی گستره وسیعی از کاربران گفته می‌شود. با این ترفندها می‌توانید ریچ خود را افزایش دهید و در یوتیوب عملکردی بهتر از خود به نمایش بگذارید.

۱. توضیحات متنی ویدیو را بهینه‌سازی کنید

برخلاف باور عمومی، آن فضایی که برای نوشتن متن زیر ویدیوها تعبیه شده صرفا مخصوص قرار دادن لینک‌های شبکه‌های اجتماعی نیست (هرچند که قطعا باید چنین کاری هم انجام دهید). این فضا قرار است به الگوریتم کمک کند تا ویدیوی شما به دست کاربران بیشتری برسد. بنابراین مطمئن شوید که جمله اول توضیحات به شکلی واضح و روان شامل یک کلمه کلیدی باشد.

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  راهنمای گام به گام ساخت اکانت یوتیوب

به صورت معمول، باید توضیحاتی بنویسید که:

 • ادبیاتی معمولی داشته باشد و سالاد کلمات کلیدی نباشد
 • روی یک یا دو کلمه کلیدی متمرکز باشد و این کلمات در تیتر هم تکرار شوند

۲. اگر یک چیز جواب داد، تکرارش کنید

اهرم‌سازی در یوتیوب تنها زمانی امکان‌پذیر می‌شود که به آنچه مخاطبان می‌خواهند توجه دقیق نشان دهید. این یعنی هم باید به آنالیتیکس یوتیوب توجه داشته باشید و هم آنچه حس درونی‌تان به شما می‌گوید.

الگوریتم یوتیوب می‌خواهد چیزی را به مردم نشان دهد که قبلا مشابه‌اش را پسندیده‌اند. با مهارت هرچه تمام‌تر به آزمون و خطا بپردازید، بازخورد مخاطبان را دریافت کنید و به همه وقت بدهید که با محتوای شما کنار بیایند.

برای مثال بعد از اعمال قرنطینه در اقصی نقاط جهان به خاطر شیوع ویروس کرونا، یک پدر محلی کانالی در یوتیوب راه انداخت و به سوالاتی پاسخ داد که معمولا از پدرها پرسیده می‌شوند. اما ویدیوها برای افرادی ساخته شده‌اند که مثل صاحب کانال، پدر ندارند. او توانست در تنها دو ماه، ۲.۴ میلیون سابسکرایبر به دست آورد و تمام این‌ها به خاطر ارزش عاطفی کارش بود.

۳. به صورت مداوم محتوا تولید کنید

کمیت ویدیوها و تداوم آپلود، یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای الگوریتم و همینطور صفحه هوم یوتیوب است. اگر می‌توانید بدون کاهش کیفیت، کمیت را افزایش دهید، در انجام این کار تردید نکنید. هرچه ویدیوهای بیشتری منتشر کنید، شانسی بیشتر برای یافتن مخاطبان درست خواهید داشت. شاید بتوانید فلان ویدیوی موفق را تبدیل به یک سری ویدیو کنید.

۴. ویدیوها را زمانی منتشر کنید که مخاطبان در حال تماشای ویدیو باشند

تازگی محتوا یک فاکتور مهم در رده‌بندی تمام پست‌ها در تمام شبکه‌های اجتماعی است. از اینستاگرام و توییتر گرفته تا فیسبوک. یوتیوب هم از این قاعده مستثنی نیست.

قابلیت نوتیفیکیشن یوتیوب، سابسکرایبرهای شما را از آپلود یک ویدیوی جدید باخبر می‌کند و اگر مخاطبان به دنبال چیزی جدید برای تماشا باشند، این قابلیت حسابی کمک‌رسان خواهدبود.

 اما به صورت کل پیشنهاد می‌کنیم که نگاهی به آنالیتیکس یوتیوب انداخته و در مورد بهترین زمان روز یا هفته برای انتشار آخرین شاهکارهای خود تصمیم‌گیری کنید. در اکثر مواقع، این موضوع بدان معناست که باید ویدیوهای یوتیوبی خود را از پیش زمان‌بندی کنید.

۵. مخاطب را در سراسر ویدیو درگیر نگه دارید

یک معیار کلیدی دیگر برای الگوریتم، مدت زمان تماشای ویدیوهای شما است. شاید برخی به شما بگویند که راه حل، ساخت ویدیوهای کوتاه است. اما در واقع بهتر است که ویدیوها تا جای ممکن جالب، سرگرم‌کننده و قابل تماشا باشند.

وقتی در نگه داشتن مردم تا لحظات پایانی به موفقیت رسیدید، سپس می‌توانید به سراغ کارت‌ها و پلی‌لیست‌ها بروید و آن‌ها را به تماشای محتوای هرچه بیشتر ترغیب کنید. وقتی مردم به پیشنهادات شما اعتماد داشته باشند، دیگر نیازی به پیشنهادات الگوریتم یوتیوب ندارند.

۶. با جامعه مخاطبان تعامل کنید

این موضوع را هیچوقت نباید از یاد ببرید: همیشه به کامنت‌ها پاسخ بدهید. با مردم صحبت کنید. و به یاد بسپارید که الگوریتم می‌تواند تشخیص دهد که آیا مکالماتی معنادار با مخاطبان برقرار می‌کنید یا صرفا با چند جمله کلیشه‌ای، از آن‌ها قدردانی می‌کنید.

اگر کامنت‌هایتان بیشتر از آن‌چیزی است که بتوانید به همه آن‌ها پاسخ دهید، می‌توانید یک ویدیوی مجزا ساخته و از مردم تشکر کنید.

۷. مخاطبان را تبدیل به سابسکرایبر کنید

بنابر توضیحات یوتیوب، سابسکرایبرهای ویدیو با خود انبوهی از سیگنال‌های مهم را خواهند آورد که موفقیت ویدیوهای شما را دیکته می‌کنند. به عبارت دیگر، طرفداران شما سوژه آزمایش هستند. اگر آن‌ها محتوای شما را دوست داشته باشند، الگوریتم هم به احتمال بیشتری ویدیو را مقابل چشمان تازه قرار می‌دهد.

برچسب ها

به اشتراک بگذارید

نظر شما نظر خود را وارد نمایید