الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۰ چطور کار می‌کند؟

اینستاگرام
زمان مطالعه: 8 دقیقه

شاید این را بدانید شاید هم نه، اما این الگوریتم اینستاگرام است که تصمیم می‌گیرد هنگام باز کردن پست‌ اپلیکیشن، کدام‌ پست‌ها درون فیدتان به نمایش در می‌آید. در این مقاله قصد داریم به صورت دقیق توضیح دهیم که الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۰ چطور کار می‌کند تا بیشترین شانس را برای دیده شدن در آن ۲۷ دقیقه‌ای که مردم به صورت میانگین در اپلیکیشن سپری می‌کنند داشته باشید. (البته این رقم مربوط به سال ۲۰۱۹ است و هنوز کسی نگفته که با شیوع ویروس کرونا، کاربران در هر روز چند دقیقه یا ساعت پای اینستاگرام می‌نشینند.)

در این دوران، به همان اندازه که جلب توجه‌ها آسان‌تر شده، برندها هم باید سخت‌تر مشغول به کار باشند. رقابت در دنیای واقعی بسیار شدید است. در واقع اگر بخواهیم اندکی پرسپکتیو به ماجرا بدهیم، ۷۵ درصد از کسب‌وکارهای آمریکا در اینستاگرام تبلیغ می‌کنند و ۹۰ درصد از کاربران هم حداقل یک کسب‌وکار را فالو می‌کنند.

علاوه بر تمام این‌ها، الگوریتم اینستاگرام بر مبنای یادگیری ماشین عمل می‌کند، بنابراین امتیازی که به پست‌های شما تعلق می‌گیرد دائما در حال تغییر است.

در این مقاله آخرین اطلاعات را راجع به الگوریتم اینستاگرام با شما به اشتراک می‌گذاریم تا هم استراتژی تبلیغاتی بهتری تدارک ببینید هم ارتباطی سازنده با مخاطبان خود برقرار کنید. چرا که در نهایت، این‌ها تمام آن چیزیست که الگوریتم این شبکه اجتماعی از شما انتظار دارد.

الگوریتم اینستاگرام چطور کار می‌کند؟

نحوه کار الگوریتم اینستاگرام

از زمانی که اینستاگرام نمایش فید با درنظرگیری زمان انتشار را در سال ۲۰۱۶ میلادی کنار گذاشت، فید همه کاربران به گونه‌ای بهینه‌سازی شده که با قوانین الگوریتم منطبق باشد.

بنابر اعلام رسمی این شرکت، تصمیم مورد اشاره باعث شده که همه تجربه‌ای بهتر از شبکه اجتماعی اینستاگرام کسب کنند. بنابراین به کدام فاکتورها باید اهمیت بدهید؟ چه چیزی باعث شده یک برند تاثیری برجسته روی کاربرانش گذاشته و در بالای فید آن‌ها ظاهر شود؟ و به صورت مشابه، کدام پست‌ها می‌توانند افتخار حضور در تب اکسپلور را دریافت کنند؟

الگوریتم اینستاگرام متکی بر سه سیگنال امتیازدهی است

ارتباطات

اینستاگرام همواره خواسته که مردم از وقتی که پای اپلیکیشن می‌گذارند، استفاده معنادار داشته باشند و بنابراین صرفا به اسکرول کردن تا بی‌نهایت ادامه ندهند. به این ترتیب، الگوریتم، پست‌ آن دسته از اکانت‌هایی را مقابل چشم‌تان قرار می‌گدهد که بیشترین تعامل را با آن‌ها دارید. این برای برندها و تولیدکنندگان محتوا بدان معناست که تمرکز باید بر ساخت نوعی جامعه کاربری باشد.

رد و بدل کردن پیام در DM، تگ کردن دیگران در پست‌ها و کامنت گذاشتن مداوم، از جمله فعالیت‌هایی هستند که نزدیکی شما به اکانت‌های دیگر را به اطلاع الگوریتم می‌رسانند. لایک کردن، بازنشر و ویو دادن هم همین‌طور.

تمایل

اگر یک کاربر از نوع خاصی از محتویات در گذشته لذت برده باشد، الگوریتم اینستاگرام به احتمال زیاد محتویات مشابه آتی را هم به او نشان خواهد داد.

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  ترفندهای اینستاگرام که احتمالا از آن‌ها بی‌خبر هستید

برای مثال اگر یک کاربر با اکانت‌های تجاری بیشترین تعامل را داشته باشد، اکثر پست‌هایی که مقابل چشمش قرار می‌گیرند هم از همان جنس هستند. اگر کاربر بیشتر ویدیو تماشا کند نیز به همین منوال.

به عبارت دیگر، افرادی که بیشترین درگیری را با پست‌های شما دارند، بیشترین شانس را برای دیدن پست‌هایتان نیز دارند. الگوریتم می‌خواهد چیزی را به مردم بدهد که خودشان می‌خواهند.

تایم‌لاین

پست‌هایی که تازه منتشر شده باشند، بیشترین شانس را برای حضور در فید کاربران دارند. این یعنی ضروری است که زمانی پست‌هایتان را منتشر کنید که کاربران‌تان آنلاین باشند.

از دیگر فاکتورهای موثر در فید کاربران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مقدار استفاده: الگوریتم بهترین و محبوب‌ترین پست‌ها، از آخرین باری که اپلیکیشن را باز کرده‌اید، نشان‌تان می‌دهد. بنابراین کاربرانی که به صورت مداوم به اینستاگرام سر نمی‌زنند اما حسابی به اکانت شما علاقه نشان می‌دهند، پست‌های شما را زودتر از هرکس دیگر می‌بینند. (حواس‌تان باشد که ۴۲ درصد از کاربران اینستاگرام، روزی دو بار به این شبکه اجتماعی سر می‌زنند.)

مدت زمان استفاده: مشابه مورد قبلی، کاربرانی که ۴۵ دقیقه در حال تماشای فید خود باشند، به پست‌های بیشتری بر می‌خورند و پست‌های ضعیف‌تر هم از چشم‌شان دور نمی‌ماند. اما شرایط برای کسی که تنها ۵ دقیقه به اینستاگرام می‌آید تا بهترین بهترین‌ها را ببیند متفاوت است.

تعداد فالوور: کسی که هزاران اکانت را فالو می‌کند، شاید تمام پست‌های مادرش یا فلان بازیگر محبوب را نبیند. اما اگر تنها چند صد اکانت فالو شده باشد، شخص به احتمال زیاد همه را دنبال می‌کند و از وضعیت اکانت‌ها و اشخاص باخبر است.

 

۸ ترفند برای کار کردن با الگوریتم اینستاگرام

حالا بیایید به مرور برخی از بهترین ترفندهای مرتبط با الگوریتم اینستاگرام بپردازیم و ببینیم چه استراتژی‌هایی برای اکانت شما مناسب‌تر است.

مداوم پست بگذارید

اشتراک پست در اینستاگرام

برای اینکه بیشترین موفقیت را با الگوریتم اینستاگرام داشته باشید، باید در ابتدا یک رابطه خوب با مخاطبان‌تان شکل دهید. و از آن‌‌جایی که اندازه‌گیری کمیت، آسان‌تر از کیفیت است، باید یک تفویم محتوایی داشته باشید و در آن، برای فعالیت صفحه اینستاگرام‌تان برنامه بچینید.

اما این برای شما به چه معناست؟ تقویم محتوایی بستگی به برندتان دارد. اگر تازه مشغول آغاز به کار شده‌اید، همان‌گونه کار را آغاز کنید که قصد دارید ادامه دهید. به دنبال برنامه‌ای باشید که تیم‌تان بتواند از پس آن برآید.

اگر با یک برنامه زمانی فشرده به استقبال مخاطبان می‌روید مثلا فرض کنیم شش استوری، سه پست و چرا که نه، یک ویدیوی IGTV– از جایی به بعد برای مخاطبان خود انتظار به وجود آورده‌اید. آیا می‌توانید به این برنامه پایبند بمانید؟ برای یک ماه؟ برای یک سال؟ برای ابد؟

در مجموع، فرکانس پست‌گذاری هر برندی وابسته به منابعی است که در اختیار دارد. اما مهم‌ترین نکته اینست که تمرکزتان روی انتشار محتویاتی که احساس خوبی نسبت به آن‌ها دارید، در یک برنامه زمانی مشخص باشد.

پست‌ها را تحلیل کنید

تحلیل پست‌های اینستاگرام

نگاه کردن به آمار و ارقام صفحه اینستاگرامی‌تان نه‌تنها یکی از بهترین راه‌ها برای تشخیص احساسی است که مخاطب نسبت به پست‌ها دارد، بلکه متوجه نگاه الگوریتم به برندتان نیز خواهید شد.

کدام پست‌ها مخاطبان را به حیرت وا می‌دارند؟ آیا آن‌ها ویدیو را ترجیح می‌دهند یا تصویر را؟ چه میزان از ترافیک صفحه شما از هشتگ‌ها به دست می‌آید؟ آیا می‌توانید به مخاطبان خود محتویات یکسان بدهید یا باید متغیرهای مختلف را در یک دسته‌بندی مشخص تست کنید؟ تحلیل‌ها به شما خواهند گفت که کدام کارتان درست بوده و بنابراین می‌توانید موفقیت پیشین را ادامه دهید.

از ترکیب، استفاده دوباره و بازنشر بهترین محتویات استفاده کنید

بازنشر محتوا

به محض اینکه یک تقویم محتوایی درست و حسابی تدارک دیدید و با مطالعه تحلیل‌ها متوجه شدید نیازهای مخاطب چیست، باز هم تولید محتوا برای ماشین فید اینستاگرام کار آسانی نخواهد بود.

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  ۱۰ نکته مهم درباره سایز استوری اینستاگرام

بازیافت و ترکیب بهترین و برجسته‌ترین محتویات‌تان دو مزیت دارد: از پیش می‌دانید که الگوریتم‌ از آن‌ها خوشش آمده و در زمان‌تان نیز صرفه‌جویی خواهد شد. این هم چند ترفند ساده برای ترکیب کردن و بازنشر محتویات:

  • یک ویدیو را تبدیل به فایل گیف کنید.
  • مجموعه‌ای از تصاویر را تبدیل به ویدیوی اسلایدشو کنید.
  • از تصاویر مختلف یک جلسه تصویربرداری، برای مقاصد گوناگون استفاده کنید.
  • تصاویر را از نو طراحی کنید و در استوری‌ها به نمایش درآورید.

نکته کلیدی اینست که تا جای ممکن خلاق باشید.

 

به مخاطبانتان به‌خاطر محتوایی که ایجاد می‌کنند، پاداش دهید

پاداش به مخاطب برای تولید محتوا

شاید این عبارت اندکی نامفهوم یا کلی به نظر برسد، اما وقتی راجع به محتویات ساخته شده توسط کاربران صحبت می‌کنیم، منظورمان اینست: آدم‌هایی معمولی که بدون دریافت هیچ پولی و صرفا به خاطر اشتیاق درونی‌شان، برند شما را در پست‌هایشان قرار می‌دهند. گاهی شاید لازم باشد اندکی به آن‌ها انگیزه بدهید، اما نه همیشه و نه لزوما.

وقتی صحبت از الگوریتم اینستاگرام باشد، این کار مزایایی واضح به همراه می‌آورد. اتفاقی نیست که هرچه کاربران بیشتر با اکانت شما تعامل کنند (یعنی تگ‌تان کنند، برایتان کامنت بگذارند یا پیغام خصوصی بفرستند)، الگوریتم هم متوجه ارتباطی نزدیک‌تر می‌شود و پست‌های شما را بیشتر به نمایش درمی‌آورد.

ایده کلی اینست که آنقدر وفاداری و اشتیاق در مخاطبان خود ایجاد کنید که مردم به صورت خودجوش، به تبلیغ شما بپردازند. اگر یک محصول عالی داشته باشید، خود محصول کارش را می‌کند. در غیر این صورت، باید به دنبال راه‌هایی برای ترغیب غیر مستقیم مردم باشید.

راه‌های زیادی برای انگیزه دادن به طرفداران وفادار وجود دارد: در اکثر مواقع، بازنشر محتویات آن‌ها برای فالوورهای خودتان، کافیست و به آن‌ها قوت قلب می‌دهد. ولی حواس‌تان باشد که تقویم محتویایی را بیش از اندازه پر نکنید.

از سوی دیگر می‌توانید مسابقات اینستاگرامی برگزار کنید و در ازای معرفی کانال به دوستان و آشنایان، جوایزی مرتبط با موضوع کانال‌تان تدارک ببینید.

یک راهنمایی مهم: از بازنشر هرچه مخاطبان می‌فرستند خودداری کنید. بهترین‌ها را دستچین کنید و تا جای ممکن آن‌ها را با هویت بصری برندتان در بیامیزید. و ضمنا اثبات شده که بازنشر صرف استوری‌های دیگران باعث نمی‌شود که بتوانید راهتان را به تب اکسپلور باز کنید. بنابراین خلاق باقی بمانید و برند را همواره در اولویت قرار دهید.

با افرادی که ذهنیت مشابه دارند همکاری کنید

کار با افرادی با ذهنیت مشابه

در اینجا قرار نیست به تمام زیر و بم همکاری با اینفلوئنسرهای اینستاگرامی بپردازیم، اما پیدا کردن کسی که ذهنیت مشابه داشته باشد، یکی از بهترین راه‌ها برای رشد ارگانیک صفحه اینستاگرام و نمایش آن مقابل چشم‌های تازه خواهد بود. در عین حال، مخاطبان پیشین خودتان هم با نقطه‌نظرها و زوایای تازه‌ای از موضوع مد نظرتان آشنا می‌شوند.

نتیجه نهایی اگر همکاری به همان اندازه که برای خودتان هیجان‌انگیز است، برای مخاطبان هم باشد- می‌تواند به بهبود چشمگیر وضعیت شما از نگاه الگوریتم اینستاگرام منجر گردد.

با شیوه‌های سنتی روابط باکیفیت تشکیل دهید

تشکیل روابط با کیفیت

این موضوع کاملا حقیقت دارد که اینستاگرام دیگر تعداد لایک‌های پست‌ها را به کسی نشان نمی‌دهد. بنابراین اگر مدیر اینستاگرام نگران «استفاده مشکل‌ساز از اپلیکیشن و تنهایی» است، احتمالا می‌توانیم فرض کنیم که الگوریتم نیز به دنبال روابط واقعی و معنادار میان کاربران این شبکه اجتماعی می‌گردد.

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  اینگیجمنت در اینستاگرام؛ نحوه اندازه‌گیری و بهبود آن

به عنوان یک برند، باید به گونه‌ای رفتار کنید که انگار هرچه برای مردم اهمیت دارد –ارتباطات انسانی، رفتارهای صمیمانه- برای الگوریتم هم اهمیت دارد. (یا اینکه با نرخ تکامل فعلی، در آینده اهمیت پیدا خواهد کرد).

منظورمان از روش سنتی چیست؟ عمدتا اینکه به دنبال میانبر نباشید. این‌ها بهترین رویکردها هستند:

  • از کاربران سوال بپرسید، اما صرفا زمانی که پاسخ سوال واقعا بریتان اهمیتی داشته باشد
  • پیغام‌های خصوصی را در آغوش بگیرید (الگوریتم به میزان تبادل پیام‌های خصوصی به عنوان نشانه‌ای از روابط نزدیک نگاه می‌کند. اما ضروری هم نیست که پیام‌های آزاردهنده را تحمل کنید).
  • به کامنت‌ها سریع پاسخ دهید. (اگرچه اثبات نشده که الگوریتم به سرعت شما در پاسخ دادن به کامنت‌ها حساس است، اما نه‌تنها یک نفر، بلکه صدها نفر دیگری که بعد از آن کامنت پست‌تان را می‌بینند را غافلگیر خواهید کرد.)
  • پست‌های دیگران را لایک کنید و برای آن‌ها کامنت بگذارید. (صرفا مشغول جار زدن محتویات خودتان نباشید، خصوصا اگر می‌خواهید فالوورهای بیشتری به دست آورید).
  • یک راهنمایی مهم: لایک نخرید، فالوور نخرید و گول افرادی که می‌خواهند نرخ درگیری کاربران‌تان را بالا ببرند را نیز نخورید. الگوریتم حواسش به شما هست. و بدتر از آن، حواس تمام فالوورهای واقعی‌تان نیز هست.

 

از هشتگ‌ها درست استفاده کنید

استفاده درست از هشتگ‌ها

در اینستاگرام، هشتگ‌ها ابزاری مهم برای قرار دادن محتویات در مقابل چشمان درست هستند. این‌ها همان چشمانی هستند که به احتمال زیاد به محتوای شما واکنش نشان می‌دهند. با استفاده درست از هشتگ‌ها، می‌توانید یک سیکل ارزشمند به وجود آورید. هرچه توجه به پست‌تان بیشتر باشد، الگوریتم هم مطمئن می‌شود افراد بیشتری قادر به دیدنش باشند.

با این وجود، استفاده اشتباه یا سوء استفاده از هشتگ‌ها هم می‌تواند راهی آسان برای قرار گرفتن در طرف اشتباه از نگاه الگوریتم اینستاگرام باشد. نکته کلیدی، صداقت است. از هشتگ‌هایی استفاده کنید که مرتبط با برند، صنعت و مخاطب شما باشد.

در غیر این صورت، آنقدر مردم را آزار می‌دهید که ناگهان متوجه می‌شوید به خاطر استفاده از هشتگ‌ها گمراه‌کننده ریپورت شده‌اید. ریپورت به چه کسی؟ درست است، به الگوریتم.

با زمان‌بندی درست پست‌ها را منتشر کنید

زمان‌بندی درست پست‌ها

آسان‌ترین ترفند را برای آخر نگه داشتیم. الگوریتم اینستاگرام پست‌های اخیر را در اولویت قرار می‌دهد، بنابراین زمانی محتویات را منتشر کنید که مخاطبان آنلاین باشند. به همین سادگی. بهترین کار اینست که عادات خاص مخاطبان را شناسایی کنید و به استفاده از قابلیت زمان‌بندی اینستاگرام بپردازید تا مطمئن شوید پست‌تان زمانی به دست مخاطبان می‌رسد که دارند توجه نشان می‌دهند.

با شناخت به‌روزرسانی‌ها در الگوریتم اینستاگرام و رعایت موارد گفته شده، طبیعتا می‌توانید بهترین بهره را از داشتن صفحات اینستاگرام برای کسب‌وکار خود به‌دست آورید. تجربه خود را پیش و پس از به‌کارگیری موارد گفته شده همینجا با ما درمیان بگذارید.

برچسب ها

به اشتراک بگذارید

نظر شما نظر خود را وارد نمایید