چطور از ابزار آنالیتیکس لینکدین استفاده بهینه کنیم؟

لینکدین
زمان مطالعه: 6 دقیقه

آیا کسب‌ و کار شما در لینکدین حضوری فعال دارد؟ اگر بله، پس احتمالا اهدافی برای اکانت خود در این شبکه اجتماعی نیز تعیین کرده‌اید – از جذب نیرو گرفته تا معرفی محصولات‌تان به مخاطبان بالقوه. و درون آنالیتیکس لینکدین توانایی‌های شما در رسیدن به این اهداف صرفا وابسته به حدس و گمان خواهد بود.

معیارهای آنالیتیکس لینکدین است که تعیین می‌کند آیا تلاش‌هایتان برای بازاریابی در این شبکه اجتماعی موفقیت آمیز بوده یا خیر. این اطلاعات به شما اجازه می‌دهد که میزان موفقیت خود را بسنجید و ضمنا به اطلاعات لازم برای بهبود نرخ بازگشت سرمایه نیز دسترسی خواهید یافت.

در این مقاله به شما آموزش می‌دهیم که چطور باید از ابزارهای آنالیتیکس لینکدین استفاده کرد و چطور با ساخت چند گزارش عملکرد ساده می‌توان درکی عمیق‌تر از کارکرد این شبکه اجتماعی به دست آورد.

چطور از آنالیتیکس لینکدین استفاده کنیم؟

آنالیتیکس لینکدین

برای دسترسی یافتن به داشبورد آنالیتیکس لینکدین باید کار را با لاگین به اکانت و باز کردن صفحه کسب و کارتان آغاز کنید. از اینجا به بعد، در دسته‌بندی‌های زیر به آنالیتیکس خود دسترسی خواهید داشت:

داشبورد آنالیتیکس لینکدین (Analytics Dashboard)

داشبورد آنالیتیکس اصلی‌ترین صفحه برای پایش عملکرد اکانت‌تان است. در اینجا می‌توانید در سه دسته‌بندی کلی به کسب اطلاعات بپردازید:

 • بازدیدکنندگان (اطلاعات افرادی که از صفحه شما بازدید می‌کنند)
 • به‌روزرسانی‌ها (معیارهای انگیجمنت برای محتوای منتشر شده در لینکدین)
 • فالوورها (اطلاعات عددی و آماری راجع به افرادی که صفحه شما را سابسکرایب کرده‌اند)

داشبورد فعالیت‌ها (Activity Dashboard)

در داشبورد فعالیت‌ها می‌توانید آماری کیفی راجع معیارهای زیر به دست آورید:

 • لایک‌ها
 • بازنشرها
 • کامنت‌ها
 • منشن‌ها (وقتی که برندتان در پست یکی دیگر از اعضای لینکدین تگ شده است)

صفحه فعالیت‌ها شامل آمارهای کیفی راجع به میزان حضور شما در لینکدین است. کامنت‌ها را بخوانید و منشن‌ها را نگاه کنید تا بتوانید نقطه نظرها را بسنجید و دلایل پشت ترندهای خاص را درک کنید.

آنالیتیکس پست لینکدین (LinkedIn Post Analytics)

از داشبورد Updates در آنالیتیکس می‌توان تحلیلی جامع از وضعیت پست‌ها به دست آورد. اما می‌توانید به صورت جداگانه وضعیت هر پست را نیز در گوشه پایینی سمت راست همین صفحه چک کنید.

آنالیتیکس پروفایل لینکدین

اگر شما از طریق یروفایل‌تان در لینکدین خدمات حرفه‌ای به مشتریان ارائه می‌کنید، یا نقش سفیر شرکت خود را برعهده دارید، بد نیست اگر همواره یک چشم‌تان به آنالیتیکس پروفایل باشد. این اعداد و ارقام را می‌توانید در پروفایل‌تان، زیر Your Dashboard بیابید.

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  ۲۱ نکته برای افزایش فالوئر لینکدین به صورت واقعی!

بهترین معیارهای لینکدین برای پایش

اینکه باید کدام معیارهای لینکدین را پایش کنید بسیار وابسته به اهداف مارکتینگی است که برای خود ترسیم کرده‌اند. آیا در حال آزمون و خطا با مقالات مربوط به ذهنیت رهبران یک بازار هستید؟ پس باید چشم‌تان به Updates باشد. آیا می‌خواهید بدانید که صفحه Career تان چه عملکردی دارد؟ پس باید پیج ویو را در تب Visitor چک کنید.

آنالیتیکس صفحه کمپانی

از این معیارها برای سنجش عملکرد صفحه و بهبود استراتژی‌های مارکتینگ خود استفاده کنید.

آنالیتیکس بازدیدکنندگان

سنجش بازدیدکنندگان: (Visitor Metrics) این معیارها عملا تفاوتی با معیارهای ترافیک ندارند. از داشبورد Visitor Analytics می‌توانید به سراغ Unique Visitors بروید که نشان می‌دهد چند نفر صفحه شما را تماشا کرده‌اند. سپس با گزینه Page Views می‌توانید مجموع دفعاتی که از صفحه شما بازدید شده را بررسی کنید.

با آزمون و خطا و فیلتر گذاری میان تب‌های All Pages ،Home ،About ،Insights و People بیاموزید که کدام یک اطلاعات جالب‌تری برای استراتژی شما به ارمغان می‌آورد. اگر با صفحه Career خود یک تب Life ساخته باشید، می‌توانید ببینید که ملاقات‌کنندگان صفحه شما چند نفر دیگر را نیز با خود آورده‌اند.

معیارهای مربوط به Unique Visitors به خوبی نشان می‌دهند که چند نفر به کمپانی شما علاقه‌مند شده‌اند. درست مانند آنالیتیکس ترافیک در هر جای دیگری، این ارقام کمک می‌کنند تا درکی کلی از میزان موفقیت استراتژی سئو خود داشته باشید.

جمعیت‌شناسی بازدیدکنندگان: (Visitor Demographics) از این طریق می‌توانید با آن دسته از کاربران لینکدین که به صفحه شما تمایل نشان می‌دهند آشنا شوید. اطلاعات موجود در این زمینه شامل کارکرد شغلی، لوکیشن، سابقه، صنعت و ابعاد کمپانی می‌شود. چشم‌تان به ترندهایی باشد که می‌توانید از آن‌ها برای پربار کردن محتوای پست‌ها و تبلیغاتی لینکدینی خود استفاده کنید.

این ارقام در زمینه تبلیغات هدفمند لینکدین هم به کمک‌تان خواهند آمد. برای مثال بازدیدکنندگان شاید علاقه‌مند به بازدید از فروشگاه یا وبیناری که برای برگزاری آن برنامه‌ریزی کرده‌اید نیز باشند.

دکمه‌های قابل شخصی‌سازی: تمام پروفایل‌های کسب‌وکار در لینکدین می‌توانند شامل چندین دکمه برای استفاده از سوی مخاطبان باشند: دکمه‌هایی نظیر «بازدید از وب‌سایت»، «تماس با ما»، «آشنایی با ما» و «ثبت نام». از داشبورد آنالیتیکس بازدیدکنندگان می‌توانید تماشا کنید که طی ۳۰ روز اخیر، چند بار روی هر دکمه کلیک شده است.

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  از تاثیر لینکدین بر کسب و کار خود غافل نشوید

آنالیتیکس فالوورها

سنجش فالوور: در حالی که تعداد بازدیدکنندگان نشان دهنده تعداد افراد علاقه‌مند به کمپانی شما است، فالوورها نشان می‌دهند که چند نفر می‌خواهند با شما در ارتباط باقی بمانند. از گراف موجود در صفحه آنالیتیکس فالوور برای پایش الگوی رشد خود استفاده کنید. ضمنا می‌توانید به بررسی تعداد فالوورهای به دست آمده از طریق محتوای اسپانسری نیز بپردازید.

جمعیت‌شناسی فالوور: مخاطب‌تان را بشناسید. افرادی که شما را در لینکدین فالو می‌کنند افرادی هستند که پست‌ها و به‌روزرسانی‌های شما را می‌بینند. درک اینکه آن‌ها چه کسی هستند، در کجا سکونت دارند و چه می‌کنند به شما کمک خواهد کرد تا محتوای مرتبط و درگیر کننده بسازید.

کمپانی‌هایی که باید پایش شوند: با استفاده از دسته‌بندی‌های زیر، عملکرد کمپانی‌های مشابه به شرکت خودتان را بررسی کنید.

 • تعداد کل فالوورها: سابسکرایبرهای کنونی را مقایسه کنید اما حواستان باشد که این رقم ثابت است و اگر بازه زمانی را به‌روزرسانی کنید تغییری نمی‌کند.
 • فالوورهای جدید در برابر کمپانی شما: به مقایسه سابسکرایبرهای به دست آمده بپردازید.
 • تعداد به‌روزرسانی‌ها در برابر کمپانی شما: فرکانس انتشار پست‌ها را مقایسه کنید.
 • نرخ انگیجمنت در برابر کمپانی شما: به مقایسه تعاملات درون صفحه بپردازید.

به دنبال ارتباط میان ارقام مربوط به فالوورهای جدید، به‌روزرسانی‌ها و انگیجمنت باشید. اگر کمپانی شما در قیاس با دیگر رقبا عملکردی ضعیف‌تر دارد، می‌توانید فرکانس انتشار پست‌هایتان را تنظیم کنید. یا به سراغ جمعیت‌شناسی بازدیدکنندگان بروید و تصور کنید چه چیزی باعث می‌شود این بازدیدکنندگان تبدیل به فالوور شوند.

آنالیتیکس به‌روزرسانی‌ها

ایمپرشن‌ها: Impression مجموع دفعاتی است که حداقل ۵۰ درصد از به‌روزرسانی شما برای بیشتر از ۳۰۰ ثانیه مشاهده شده است. Unique Impressions نیز شمار مشاهده شدن به‌روزرسانی‌های شما از سوی افراد مختلف را نشان می‌دهد.

کلیک‌ها: یک کلیک به شما می‌گوید که فراخوان‌تان برای انجام کاری خاص جواب داده است یا خیر. در لینکدین، کلیک‌ها زمانی شمرده می‌شوند که کاربرانی که در اکانت خود لاگین کرده‌اند، روی پست شما، نام کمپانی شما یا لوگوی آن کلیک کنند. بنابراین سایر تعاملات مانند اشتراک‌گذاری‌ها، واکنش‌ها و کامنت‌ها شمرده نمی‌شوند. از گزینه Click-through Rate برای مقایسه کلیک‌ها با ایمپرشن‌ها استفاده کنید.

نرخ انگیجمنت: لینکدین نرخ تعامل به‌روزرسانی‌ها را با جمع بستن شمار تعاملات، کلیک‌ها و فالوورهای جدید محاسبه می‌کند و رقم نهایی تقسیم بر تعداد ایمپرشن‌های یک پست می‌شود. بنابراین قبل از اینکه نرخ انگیجمنت خود را با هر چیز دیگری مقایسه کنید، اطمینان حاصل نمایید که رقم ثانویه نیز با همین روش محاسبه شده باشد.

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  راهنمای قدم به قدم بازاریابی با لینکدین

واکنش‌ها، کامنت‌ها و اشتراک‌گذاری‌ها: تعداد کامنت‌ها، اشتراک‌گذاری‌ها و واکنش‌ها به پست شما، این رقم را شکل می‌دهد. اگر هدف شما ساخت محتوای درگیرکننده یا معرفی شرکت‌تان به عنوان رهبر یک حوزه است، باید این معیارها را در لینکدین به صورت مداوم پایش کنید. یادتان باشد آنچه مردم می‌گویند اهمیت دارد. بنابراین مطمئن شوید که همواره به نقطه تعادل میان اطلاعات کمی و ذهنیت‌های کیفی دست پیدا کنید.

چطور آنالیتیکس لینکدین را اکسپورت کنیم؟

آنالیتیکس لینکدین

آنالیتیکس به نمایش درآمده در داشبورد Updates، داده‌های ارگانیک و اسپانسری را ترکیب می‌کند. با اکسپورت گزارش آنالیتیکس لینکدین می‌توانید در دو ستون داده مختلف، به مقایسه تلاش‌های ارگانیک و فعالیت‌های پولی خود بپردازید.

فقط کافیست روی دکمه Export در گوشه بالا سمت راست کلیک و بازه زمانی مد نظرتان را نیز تعیین کنید.

آنالیتیکس پروفایل لینکدین

این معیارها برای مشاهده عملکرد اکانت‌های شخصی کاربرد دارند.

چه کسی پروفایل را مشاهده کرده: اکانت‌های ساده به برخی اطلاعات مربوط به اینکه چه کسی در ۹۰ روز اخیر از پروفایل بازدید کرده دسترسی دارند. اما اگر حساب پریمیوم لینکدین داشته باشید می‌توانید اطلاعات گسترده‌تر مانند اینکه مردم چطور از صفحه پروفایل شما سر در آورده‌اند را نیز دریافت کنید.

حضور در سرچ‌ها: این گزینه‌، تعداد دفعات حضور یافتن شما در نتایج جستجو را طی بازه زمانی مشخصی به نمایش درمی‌آورد. با کلیک روی این معیار در لینکدین می‌توانید ببینید که جستجو برای شما چه زمانی نتیجه داده و مردم از چه کلمات کلیدی‌ای برای یافتن شما استفاده کرده‌اند.

ویو پست‌ها: این گزینه هم یک نگاه اجمالی بر ویوهای پست‌ها، مستندات یا مقالات شما است. با کلیک روی این گزینه، می‌توانید عملکرد هر پست را به صورت جداگانه تماشا کنید. از اینجا ضمنا می‌توانید به داده‌های عمیق‌تر راجع به اینکه چه کسی پست‌هایتان را تماشا کرده و همینطور تعاملات او دست پیدا کنید.

سخن نهایی

برای هر کسب و کاری که می‌خواهد به صورت جدی از مزیت‌ها و پتانسیل‌های لینکدین در راستای بهبود وضعیت برند خود استفاده کنید، لینکدین و آنالیتیکس آن ابزارهایی بسیار مهم به حساب می‌آیند. لینکدین جایی است که برخلاف دیگر شبکه‌های اجتماعی، فرصتی برای برقراری ارتباط سازنده با فعالان صنعت فراهم است و بنابراین اگر می‌خواهید جای پای خود را در بازار محکم‌تر کنید، گزینه‌های چندانی به جز پلتفرم زیرمجموعه مایکروسافت پیش روی خود نخواهید دید. بنابراین از تمام فرصت‌های لینکدین و آنالیتیکس لینکدین استفاده کنید تا به شکلی تضمین شده، ارتباطاتی وسیع و قوی با مشتریان، هم‌فکران و حتی رقبا برقرار شود.

برچسب ها

به اشتراک بگذارید

نظر شما نظر خود را وارد نمایید