تکنیک‌های نوشتن بیو در اینستاگرام

اینستاگرام
زمان مطالعه: 7 دقیقه

اینستاگرام سریع‌تر از هر شبکه اجتماعی دیگری در حال رشد است. بیشتر از ۲۰۰ میلیون نفر در هر روز، به پروفایل‌ کسب‌وکارهای مختلف در اینستاگرام سر می‌زنند بنابراین پروفایلی که شما برای اکانت خود می‌سازید، یکی از اجزای مهم معرفی برندتان است. به طوری که اگر تمام پروفایل و اجزای آن را به یک بدن تشبیه کنیم، بیو اینستاگرام را می‌توان قلب آن در نظر گرفت. در این بخش، تنها ۱۵۰ کاراکتر در اختیارتان قرار گرفته و شما باید در این فضای محدود، دلیلی به مخاطبان جدید بدهید تا فالویتان کنند.

 

نوشتن بیو در اینستاگرام چه مزیتی برای برند دارد؟

بیو اینستاگرام شما به مخاطبان نشان می‌دهد که چه کسی هستید، چه محصول یا سرویسی ارائه می‌کنید و چرا باید برای آن‌ها اهمیت داشته باشید. بنابراین سرمایه‌گذاری روی نوشتن بیو در اینستاگرام قطعا ارزش‌اش را دارد.

برای کسی که تازه برند و اکانت شما را از طریق جستجوی هشتگ کشف کرده، بیو نخستین نقطه تعامل به حساب می‌آید. آیا بیوی شما دلایلی واضح به او می‌دهد که تصمیم به فالو کردن‌تان بگیرد؟ آیا توانسته‌اید بهترین خصیصه‌های برندتان را به خوبی تشریح کنید؟

یک بیوی معرکه، شخصیت برند شما را در معرض نمایش گذاشته و کاربران را به تعامل فرا می‌خواند – چه از طریق کلیک روی لینک‌ها، چه سر زدن به فروشگاه فیزیکی‌تان و چه خیلی ساده، فالو کردن اکانت.

 

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  روش‌های افزایش فالوئر اینستاگرام

 

در بیو پروفایل شما باید چه چیزهایی باشد؟

در بیو پروفایل شما باید چه چیزهایی باشد؟

 

پیش از اینکه شروع به نوشتن بیو در اینستاگرام کنید، لازم است به خوبی با اجزای مختلف پروفایل آشنا شوید.

نام: وقتی مشغول معرفی خودتان هستید، منطقی خواهد بود اگر همه چیز را با نام‌تان شروع کنید. طبیعتا باید از نام واقعی برندتان استفاده کنید،‌ اما لازم نیست کار همین‌جا به پایان برسد. بخش‌های نام و نام کاربری، تنها نقاطی در پروفایل اینستاگرام هستند که قابل سرچ به حساب می‌آیند. این یعنی می‌توانید متغیرهای مختلف و نام مخفف خودتان را هم در آن‌جا قرار دهید تا جستجوهای بیشتری به پروفایل‌تان منتهی شوند.

توجه داشته باشید که در این بخش می‌توانید از سقف ۳۰ کاراکتر استفاده کنید.

نام کاربری: نام کاربری هویت شما در اینستاگرام است. بعد از انتخاب عبارت مناسب، لینک اختصاصی پروفایل شما ساخته می‌شود و به این شکل درخواهد آمد: Instagram.com/username. اگر در تمام شبکه‌های اجتماعی از یک نام کاربر واحد استفاده کنید، کاربران به راحتی پیدایتان می‌کنند و این به نفع شما خواهد بود!

وب‌سایت: این تنها جایی در اینستاگرام است که می‌توانید در آن یک لینک قابل کلیک قرار دهید.

خوشبختانه این لینک را می‌توان به دفعات تغییر داد و هیچ محدودیتی وجود ندارد. نکته مهم اینکه احتمالا بهتر باشد آخرین یا مهم‌ترین منابع خود را را در این‌جا لینک کنید. یا شاید یک کمپین خاص و شاید اصلا یک لندینگ پیج که به صورت خاص برای مخاطبین اینستاگرام طراحی شده است.

دسته‌بندی: اگر در اینستاگرام یک پروفایل تجاری داشته باشید،‌ باید دسته‌بندی کسب‌وکارتان را نیز انتخاب کنید. این دسته‌بندی درست زیر نام‌تان به نمایش درمی‌آید تا مردم با یک نگاه از نوع فعالیت‌هایتان باخبر شوند.

استفاده از دسته‌بندی از آن جهت اهمیت دارد که می‌تواند در نوشتن بیو در اینستاگرام دست‌تان را باز بگذارد، چرا که بعد از انتخاب دسته‌بندی دیگر لازم نیست همان اطلاعات را دوباره تکرار کنید. البته این گزینه تنها در دسترس کاربران موبایل است و ممکن است همه کاربران دسته‌بندی شغلی‌تان را نبینند.

اطلاعات تماس: پروفایل‌های تجاری می‌توانند شامل دکمه‌های تماس هم باشند که در آن‌ها، شماره تلفن، ایمیل آدرس و چیزهایی از این دست به صورت مستقیم در دسترس مشتریان قرار می‌گیرد.

وقتی این اطلاعات را در پروفایل تجاری وارد می‌کنید، درست زیر بیو به نمایش درمی‌آیند و در عین حال از کاراکترهای بیو نمی‌کاهند. این هم یک راه عالی دیگر برای صرفه‌جویی در فضای بیو است. باز هم باید اشاره کرد که اطلاعات تماس و دکمه‌های تماس تنها روی موبایل به نمایش درمی‌آید و نه در دسکتاپ.

دکمه‌های فراخوان: با دکمه‌های فراخوان یا Call to Action، می‌توانید مردم را به انجام کارهای مختلف،‌ به صورت مستقیم از درون بیو اینستاگرام ترغیب کنید. برای مثال می‌توانید به فالوورها اجازه دهید که درون رستوران‌تان یک میز رزرو کنند یا برای رویداد‌تان بلیت بخرند.

بیو: و در نهایت به خود بیو می‌رسیم. بیوی پروفایل اینستاگرام شما تنها از ۱۵۰ کاراکتر پشتیبانی می‌کند و در این فضای محدود باید توضیح دهید که چه کسی هستید و چه می‌کنید. این بخش باید شامل شخصیت منحصر به فرد برند شما نیز باشد و به مخاطبان نشان دهد به جای درستی آمده‌اند.

 

تعبیه این حد از اطلاعات در چنین فضای محدودی، اصلا کار آسانی نیست. بنابراین به چند ایده خلاقانه در نوشتن بیو در اینستاگرام نیاز دارید تا پروفایل‌تان واقعا خاص جلوه کند.

 

ترفندهای نوشتن بیو در اینستاگرام

شخصیت خود یا برندتان را توصیف کنید

شخصیت خود یا برندتان را توصیف کنید

 

بیو اینستاگرام شما قرار است یک معرفی‌نامه برای فالوئرهای جدید باشد. یک بیوی خسته‌کننده و تکراری هرگز نمی‌تواند کسی را به فشردن دکمه فالو ترغیب کند، حتی اگر تصاویر و محتواهای منتشره شده در فیدتان معرکه باشد.

تصاویر شما به مخاطبان نشان می‌دهد که چه می‌کنید. بیو اما فرصتی برای شماست تا خودتان را به آن‌ها معرفی کنید. هرچه نباشد داریم درباره یک شبکه اجتماعی صحبت می‌کنیم و مهم‌ترین چیز، ارتباطات انسانی است.

اطلاعات مختصر و مفید راجع به اکانت‌تان را در اینجا بنویسید. در بیوی اینستاگرام بنویسید:

  • برند شما قرار است وعده چه چیزی را بدهد؟
  • اگر یک کارآفرین هستید، چه مهارت‌های خاصی دارید؟
  • آیا یک کسب‌وکار محلی هستید؟
  • محصولات شما با چه مواد اولیه‌ای تولید می‌شوند؟

اگر بودجه لازم را در اختیار دارید، حتی می‌توانید از کمک یک کپی‌رایتر استفاده کنید و مطمئن شوید که بیوی شما، همه آنچه را که باید، در خود دارد!

 

از هشتگ استفاده کنید

از هشتگ استفاده کنید

 

افزودن هشتگ به بیو اینستاگرام، راهی عالی برای متصل کردن اکانت‌تان به محتویات تگ شده است. می‌توانید از هشتگ‌های اختصاصی خودتان برای پروموت برند و همینطور جمع‌آوری محتویاتی که توسط کاربران تولید شده‌اند، استفاده کنید.

حواستان باشد که امکان کلیک کردن روی هشتگ‌های بیو اینستاگرام وجود دارد، اما این هشتگ‌ها در پیدا شدن در بخش جستجوی اینستاگرام کمکی به شما نخواهند کرد. حواستان باشد از هشتگ‌هایی که ارتباط مستقیم به کسب‌وکارتان ندارند استفاده نکنید، چون هر هشتگ اشتباه، ممکن است باعث از دست دادن فالوئرهای بالقوه شود.

 

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  استراتژی هشتگ در اینستاگرام

 

با اموجی‌ها بازی کنید

با اموجی‌ها بازی کنید

 

اموجی‌ها با مصرف تنها یک کاراکتر، می‌توانند حامل اطلاعات فراوان باشند و راهی عالی برای نمایش شخصیت برندتان در فضایی محدود هستند. علاوه بر این، به کمک اموجی‌ها می‌توانید جذابیت بصری بیو اینستاگرام‌تان را نیز افزایش دهید. البته اگر احساس می‌کنید اکثر آن‌ها مسخره‌تر از آن هستند که برند جدی شما را معرفی کنند، سعی کنید سادگی را حفظ کنید.

برخی از رایج‌ترین اموجی‌ها که بیانگر موضوع خاصی هستند، عبارتند از:

  • اموجی شبح: از این اموجی برای معرفی پروفایل اسنپ‌چت استفاده می‌شود.
  • اموجی لوکیشن: از این اموجی می‌توانید در مقابل لوکیشن یا آدرس فیزیکی‌تان استفاده کنید.
  • پاکت نامه: این یکی را مقابل ایمیل آدرستان قرار دهید.
  • اشاره به پایین: می‌توانید این را در خط آخر بیو قرار دهید و به لینک قابل کلیک اشاره کنید.
  • پرچم کشورها: اموجی‌های پرچم هم راهی عالی برای معرفی کشوری هستند که در آن فعالیت می‌کنید.

 

از فاصله‌گذاری استفاده کنید

از فاصله‌گذاری استفاده کنید

 

مردم در دنیای امروزی عادت چندانی به خواندن اطلاعات طولانی ندارند. در عوض باید اطلاعات را ذره ذره برایشان لقمه بگیرید. بنابراین با فاصله‌گذاری میان جملات مختلف، تشخیص متون را برای آن‌ها آسان کنید. و انجام این کار در رابط کاربری اینستاگرام واقعا آسان است. هر جا که احساس می‌کنید یک بخش از اطلاعات به پایان رسیده و نوبت بخش بعدیست، فاصله‌گذاری کنید.

روی موبایل متاسفانه اعمال این فواصل اندکی دشوار است. اما می‌توانید با نوشتن اطلاعات در یک اپلیکیشن نت‌برداری و بعد کپی پیست درون بخش بیو، کار خودتان را آسان کنید.

 

یک فراخوان قانع‌کننده بنویسید

یک فراخوان قانع‌کننده بنویسید

 

تمام محتویات تبلیغاتی، شامل یک فراخوان واضح و قانع‌کننده می‌شوند. بیوی اینستاگرام شما هم از قاعده مستثنی نیست. مسیری کاملا واضح پیش چشمان مخاطبان ترسیم کنید. نخستین کاری که می‌خواهید مردم بعد از مشاهده پروفایل شما انجام دهند چیست؟

شاید بخواهید آن‌ها را به یک وب‌سایت ارجاع دهید که در آن می‌توانند محصولات‌تان را بخرند اما شاید هم ذهنیتی متفاوت داشته باشید. شاید بخواهید مردم پیج توییترتان را لایک کنند یا اینکه در خبرنامه سایت‌تان عضو شوند. مطمئن شوید که فراخوان‌تان، با اهداف تبلیغاتی‌تان همسو باشد و یک لینک قابل کلینک هم در بیو تعبیه کنید تا افراد از طریق آن به فراخوان شما پاسخ دهند!

البته اگر هم هدف‌تان صرفا جذب فالوورهای بیشتر است، نیازی به لینک قابل کلیک ندارید و فراخوان‌تان می‌تواند خیلی ساده‌تر از این‌ها باشد. در این حالت از مخاطبان بخواهید فیدتان را فالو کنند یا تصاویرشان را با هشتگ مخصوص شما به اشتراک بگذارند.

 

چند ایده برای نوشتن بیو در اینستاگرام

هنوز مطمئن نیستید که باید در بیوی اینستاگرام چه بنویسید تا منحصر به فرد جلوه کنید؟ بیایید چند ایده را با یکدیگر مرور کنیم.

بیوی خنده‌دار: اگرچه این روش برای تمام برندها جواب نمی‌دهد، اما گاهی طنز می‌تواند بهترین راه برای شکستن یخ باشد

فونت‌های شخصی‌سازی شده: از لحاظ فنی، شما تنها قادر به استفاده از یک فونت در بیوی اینستاگرام هستید اما ابزارهایی هم یافت می‌شوند که حروف شما را به کاراکترهای متفاوت تغییر داده و ظاهری خاص‌تر به آن‌ها می‌بخشند. برای مثال می‌توانید از ابزار Instagram Tools استفاده کنید. زمانی که فونت محبوب‌تان را انتخاب کردید، فقط کافیست آن را درون بیوی اینستاگرام کپی و پیست کنید.

از کاراکترهای خاص استفاده کنید: پیشتر درباره استفاده از اموجی‌ها صحبت کردیم. اما می‌توانید کارتان را حسابی کلاسیک پیش ببرید و از سمبل‌های مختلف برای ★ متمایز ★ کردن ★ بیوی ★ اینستاگرام استفاده کنید. این ترفند هم کارکردی مثل مورد بالایی دارد. راحت‌ترین راه برای پیدا کردن کاراکترهای خاص اینست که یک گوگل داک باز کنید، روی گزینه Insert بزنید و از میان انبوهی از کاراکترها، آنچه مد نظرتان است را پیدا کنید. و درست مثل مورد قبل، کار با یک کپی و پیست ساده تمام است.

از نقل قول‌ها استفاده کنید: نقل قول‌ها می‌توانند ایده‌ای عالی برای ایجاد نوعی حس ارتباط با افرادی که ذهنیت مشابه دارند باشد. و نیازی هم نیست که از نقل قول‌های سنتی افراد واقعی استفاده کنید. می‌توانید در عوض به یک بیت شعر، یک جمله فلان کتاب و خلاصه هر چیزی که برای فالوورهای بالقوه شما معنادار خواهد بود بسنده کنید. فقط حواس‌تان باشد که وقتی از کلمات شخصی دیگر استفاده می‌کنید، نامش را هم ذکر کنید.

از کجا می‌توان نقل قول‌هایی خوب برای نوشتن بیو در اینستاگرام پیدا کرد؟ وب‌سایت The Quotations Page یکی از بهترین گزینه‌هاست.

 

سخن آخر

با توجه به اطلاعاتی که در اختیار شما قرار دادیم، می‌توانید یک بیوی مناسب برای پیج اینستاگرام‌تان بنویسید و برای صفحه خود ویترینی آذین‌بندی شده و مقبول تعبیه کنید! چه بهتر از این؟

 

برچسب ها

به اشتراک بگذارید

نظر شما نظر خود را وارد نمایید