چرا باید اینستاگرام را آنالیز کنیم؟

اینستاگرام
زمان مطالعه: 7 دقیقه

اینستاگرام پلتفرمی بسیار قوی برای کمک به رونق کسب‌وکارهاست. شما به عنوان صاحب یک کسب‌وکار در اینستاگرام عضو شدید تا برند خود را بسازید و تعداد فالوئرهای خود را افزایش دهید. اما همانطور که می‌دانید رقابت با هدف دیده شدن در این رسانه اجتماعی زیاد است. بنابراین شما به استراتژی‌هایی برای جلب توجه مخاطبان خود نیاز دارید. شما به برنامه‌ای نیاز دارید که با کمک آن بتوانید به مخاطبان هدف خود دسترسی یابید و با کاربرانی تعامل کنید که حیطه فعالیت شما برای آنان جذاب است یا به آن نیاز دارند. برای این منظور باید مفاهیم پایه‌ای آنالیز اینستاگرام را درک کنید تا بتوانید به طور هدفمند، کاربران مناسب را به حساب کاربری خود جذب کنید.

چرا آنالیز اینستاگرام اهمیت دارد؟

اهمیت آنالیز اینستاگرام

دانستنی‌های زیادی درباره داده‌ها و آنالیز مربوط به اینستاگرام وجود دارد که می‌توانید یاد بگیرید. به عنوان مثال اگر قصد دارید با اینفلوئنسرهای مرتبط با صنعت خود کار کنید باید اطمینان یابید کسی را انتخاب می‌کنید که کارش با اهداف کسب‌وکار شما مطابقت دارد. در غیراین‌صورت ممکن است:

  • مخاطبان اشتباهی را هدف قرار دهید
  • ترافیک نامرتبط به سایت خود هدایت کنید
  • فرصت تعامل با اینفلوئنسرهای مناسب و باارزش برای کارتان را از دست بدهید
  • مخاطبان مرتبط و ارزشمند را از دست بدهید

بنابراین بهتر است از داده‌های کلیدی برای پیدا کردن اینفلوئنسرهای کوچک و بزرگ که به شما برای رسیدن به اهداف خود در اینستاگرام کمک می‌کنند، استفاده کنید. همچنین یادگیری تجزیه‌وتحلیل‌هایی بیشتر درباره رقبایتان نیز ضروری است که در ادامه به آن پرداخته می‌شود.

کدام داده‌ها را باید آنالیز کنید؟

شما می‌توانید از حساب‌های کاربری در اینستاگرام داده‌های بیشماری جمع‌آوری کنید. اگر از ابزار آنالیزور اکانت اینستاگرام استفاده می‌کنید کار شما آسان‌تر نیز می‌شود.

معیارهایی که لازم است برای آنالیز اینستاگرام دنبال کنید:

میزان تعامل اینفلوئنسرها

در اینجا معیارهای مشهودی وجود دارد که کسب‌وکارها باید ببینند. هدف اصلی از حضور در هر شبکه اجتماعی، برقراری ارتباط و تعامل با مخاطبان است. وقتی درباره اینفلوئنسرهایی که می‌خواهید با آنان همکاری کنید، تحقیق می‌کنید، باید میزان و سطح تعاملی که آنان در پست‌های خود به‌دست می‌آورند را بررسی نمایید.

میزان تعامل اینفلوئنسرها

مهم نیست یک اینفلوئنسر روزانه چند محتوا منتشر می‌کند یا چند فالوئر دارد، اگر پست‌های او لایک و کامنتی نداشته باشد به این معناست که برای هدف شما ارزشمند و اثرگذار نیست. اینگیجمنت، ارتباط بین کاربران با محتوایی که برایشان تولید کرده‌اید را نشان می‌دهد. اگر افراد پستی را لایک بزنند و برای آن کامنت بگذارند، آن‌گاه می‌توان نتیجه گرفت که آن محتوا را دوست داشته‌اند و برایشان ارزشمند بوده است.

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  آشنایی با پیج‌های اینستاگرامی محبوب در دنیا (قسمت ۲)

و این موضوع، هدفی است که شما از فعالیت کسب‌وکارتان در اینستاگرام دارید؛ تعامل کاربران با پست‌هایی که اینفلوئنسرها درباره محصول یا خدمات شما منتشر کرده‌اند. آن دسته از فالوئرهایی که با پست تعامل داشته‌اند، به احتمال بیشتری بر روی لینک‌ها کلیک می‌کنند یا خرید انجام می‌دهند.

۶۰٪ از کاربران B2C محصولات را در اینستاگرام کشف می‌کنند.

هدف پیدا کردن اینفلوئنسرهایی است که تعداد خوبی فالوئر (چند هزار نفر) و اینگیجمنت ریت (نرخ تعامل) قابل قبولی دارند. این نکته را هم به خاطر بسپارید که هرچه تعداد فالوئرها بیشتر باشد، احتمالا نرخ تعامل کمتر خواهد بود.

اگر حساب کنید خواهید دید که نرخ تعامل ۱٪ برای اینفلوئنسر اینستاگرامی با ۳ میلیون فالوئر، بالاست چون معادل حدودی ۳۰ هزار لایک و کامنت است.

میزان تعامل رقبا

اگر به دنبال تحلیل رقبا هستید باید میزان تعامل آن‌ها را بررسی کنید. زیرا این داده‌ها به شما می‌گوید که کمپین‌های اینستاگرامی رقبا چطور بوده است. دانستن اینکه رقبای بزرگ شما با مخاطبان خود چه میزان تعامل داشته‌اند، اهمیت دارد.

میزان تعامل رقبا

پس از بررسی نرخ تعامل رقبا، می‌توانید پست‌های آن‌ها را نگاه کنید و ببینید این حجم از تعامل و توجه مخاطبان را چگونه به‌دست آورده‌اند. پس از آن می‌توانید ز الگوی موفقیت آمیز آن‌ها استفاده کنید.

به‌طور مثال اگر آن‌ها با استفاده از استوری‌های زیاد، اینگیجمنت بالایی کسب می‌کنند، شاید لازم باشد شما هم انجام کاری مشابه این فعالیت را در برنامه خود قرار دهید. فقط این کار را به شیوه‌ای انجام دهید که با کسب‌وکار و مخاطبانتان هماهنگی داشته باشد.

از سوی دیگر با بررسی رقبا می‌توانید کارهایی را که انجام نمی‌دهند را نیز پیدا کنید. مثلا اگر آن‌ها اغلب به‌طور منظم پست نمی‌گذارند و یا بر روی نوع خاصی از محتوا تمرکز نمی‌کنند، شاید شما بتوانید با گنجاندن این کارهای متمایز، راه‌هایی که آن‌ها نرفته‌اند را در استراتژی خود پیاده کنید و نتایج خوبی به‌دست آورید.

میزان فالوئرهای اینفلوئنسرها

اینگیجمنت (تعامل) در تعیین اینفلوئنسری که می‌خواهید با او همکاری کنید، نقش مهمی دارد. اما این موضوع، اهمیت میزان فالوئرها را کتمان نمی‌کند. این مورد هم به همان اندازه مهم است زیرا میزان دسترسی‌ها به محتوای اینفلوئنسر را نشان می‌دهد.

اگر تصمیم گرفتید با یک اینفلوئنسر همکاری کنید، در محاسبه خود در مورد اینگیجمنت ریت (نرخ تعامل)، میزان فالوئرها را نیز در نظر بگیرید زیرا این موضوع آگاهتان می‌کند که کمپین شما پتانسیل ایجاد چه میزانی از تعامل را خواهد داشت.

با کمک ابزار تجزیه‌وتحلیل نظیر Instagram Account Analyzer، می‌توانید نمودار تکامل فالوئرهای اینستاگرام را مشاهده کنید.

رشد فالوئرهای اینستاگرام

این نمودار به شما نشان می‌دهد که در طول ماه گذشته (یا هر زمان مشابهی)، یک کاربر چه میزانی فالوئر به‌دست آورده است. آنچه شما باید به آن توجه کنید، میزان رشد مداوم، رکود و یا افت تعداد فالوئرهاست. شیب تند نمودار، ممکن است نشانی از تبلیغ یا مسابقه باشد.

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  چگونه در صفحه اکسپلور اینستاگرام قرار بگیریم؟

اطمینان نسبت به رشد پایدار، به پیش‌بینی رشد آینده کمک خواهد کرد.

میزان فالوئرهای رقبا

هنگام تحلیل رقبا، خوب است که میزان فالوئرهای آن‌ها را بررسی کنید. از این راه می‌توانید بفهمید آن رقیب تا چه اندازه تهدیدی برای برند شماست! زیرا رقابت شما با آن‌ها بر سر جلب توجه مخاطبان مشابهی است. اگر دنبال‌کنندگان رقیب به طور مداوم در حال رشد است، بدان معناست که آن‌ها کار خود را خوب انجام داده‌اند.

برای آن‌که بدانید دلیل رشد فالوئرهای رقیب چیست باید استراتژی آن‌ها را تجزیه‌وتحلیل کنید. و مهم‌تر آن‌که ببینید چه کسانی رقیب را دنبال می‌کنند. با بررسی برخی از پروفایل‌های دنبال‌کننده رقیب، اطمینان یابید که آیا فالوئرهای درست و هدفمندی دارند؟

همیشه این احتمال وجود دارد که افراد فالوئرهای تقلبی داشته باشند. این موارد را می‌توانید با بررسی نرخ تعامل و مشارکت با محتوا بفهمید. برای کمک به تجزیه‌وتحلیل تمامی این موارد می‌توانید از ویژگی «خلاصه آمار» در ابزار تحلیل حساب کاربری اینستاگرام استفاده کنید. از این طریق می‌توانید آمار میزان فالوئرها و محتواهای بارگذاری شده یک حساب کاربری در اینستاگرام را به‌صورت روزانه، هفتگی، ماهانه یا سالانه به‌دست آورید.

پیش‌بینی‌های آینده

فقط عددهای فعلی و گذشته نیستند که باید به آن‌ها توجه کنید، بلکه هنگام تحلیل اینفلوئنسرها و رقبا، خوب است که پیش‌بینی‌های آینده درباره میزان فالوئرها، تعاملات و محتواها را نیز در نظر بگیرید.

پیش‌بینی‌های آنالیزور اینستاگرام

با کمک ابزار تجزیه‌وتحلیل در اینستاگرام می‌توانید پتانسیل تعداد فالوئرهایی که یک کاربر می‌‌تواند در ۳۰ یا ۶۰ روز یا حتی در طول یک سال به‌دست آورد را بررسی کنید. علاوه بر آن این ابزار میزان احتمالی محتوایی که در طول این زمان منتشر خواهد شد را نیز تخمین می‌زند. این اعداد بر پایه تاریخچه داده‌ها و الگوهای سابق پیش‌بینی می‌شوند.

دانستن این اعداد ارزشمند است زیرا می‌توانید بر مبنای آن تصمیم بگیرید که با کدام اینفلوئنسر همکاری کنید. اینفلوئنسر ایده‌آل برای همکاری کسی است که پتانسیل زیادی برای رشد و پیشرفت دارد.

در مورد رقبا هم بررسی این موارد از آن جهت حائز اهمیت است که بدانید آیا در مسیر رشد مناسب قرار دارند؟ که اگر پاسخ منفی است، از روش‌های آن‌ها استفاده نکنید.

بهترین پست‌ها

تلاش برای درک چگونگی فعالیت‌های اینفلوئنسرها و رقبا به معنی زیر و رو کردن صفحات آن‌ها نیست، به جای آن می‌توانید از ابزار تجزیه‌وتحلیل اینستاگرام استفاده کنید تا بهترین پست‌های آن‌ها را پیدا و بررسی کنید.

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  روش‌های افزایش اینگیجمنت استوری‌های اینستاگرام

بهترین پست‌های اینستاگرام

این اطلاعات بر پایه اینگیجمنت پست‌ها به دست می‌آید و راهی بسیار خوب و کاربردی در جهت شناسایی انواع پست‌ها و موضوعاتی است که در جذب مخاطب بهترین نتیجه را در پی دارند. همچنین به ساعت و روزی که محتوای موفق در آن منتشر شده است نیز توجه کنید زیرا اگر مطابق با الگوی مشخصی باشد، دانستن آن اهمیت پیدا می‌کند.

با دیدن بهترین پست‌های اینفلوئنسرها، مطالب زیادی یاد می‌گیرید. ابزار آنالیز از میان ده پست اخیر، بهترین را نشان می‌دهد. تعداد لایک‌ها و کامنت‌های آن پست را بررسی کنید. ببینید که اینگیجمنت به‌طور پیوسته به میزان مشخصی وجود داشته یا در برخی از پست‌ها بیشتر است؟ سپس علت آن را بررسی کنید.

ممکن است اینفوگرافی‌ها، ویدئوها یا میم‌ها (meme)  اینگیجمنت بالاتری داشته باشند.

منشن‌ها و هشتگ‌ها

اگر بخواهید درباره اینفلوئنسرها بیشتر بدانید به افرادی که منشن می‌دهند و هشتگ‌هایی که استفاده می‌کنند دقت کنید. اگر یک اینفلوئنسر برندی از رقبای شما را منشن می‌کند، این می‌تواند نشانه خوب یا بدی باشد. خوبی‌اش آن است که با صنعت و حوزه کاری شما همکاری دارد. بدی‌اش آن است که به رقیب شما وفادار است.

آنالیزور به شما ۱۰ منشن آخر از ۱۰ پست اخیر را نشان می‌دهد. علاوه بر آن می‌توانید میزان استفاده از هشتگ را نیز ارزیابی کنید و ببینید از کدام هشتگ‌ها بیش از همه استفاده می‌کنند؟ از این راه می‌توان تا حدودی با سمت و سوی محتوای آنان آشنا شد.

درباره رقبا نیز به همین منوال با بررسی منشن‌ها و هشتگ‌های مورد استفاده، می‌توانید دریابید که چه چیزهایی برای استفاده مفید است و اگر نکاتی وجود داشت که به دیده شدن کمک می‌کرد، از آن‌ها در محتوای خود بهره ببرید.

آنالیز اینستاگرام را با کمک ابزار درست، آسان‌تر کنید

آنالیز اینستاگرام و تلاش برای محاسبه میانگین‌ها، تنها با بررسی تک‌تک پست‌ها کار دشواری است. این کار نه تنها زمان‌بر است، بلکه تقریبا غیرممکن هم هست. به‌علاوه شما قادر نیستید رشد تعداد فالوئرها در گذر زمان را ببینید. بنابراین چنین کاری منطقی به نظر نمی‌رسد.

با استفاده از ابزار آنالیز اینستاگرام (Instagram Account Analyzer tool) می‌توانید در سریع‌ترین زمان مجموعه این داده‌ها را در اختیار داشته باشید. این ابزار، تجزیه‌وتحلیل را برای شما انجام می‌دهد. تنها کاری که باید انجام دهید مشخص کردن این موضوع است که آیا اعداد به‌دست آمده متناسب با اهداف شما هستند یا خیر.

آیا تاکنون آنالیز اینستاگرام را موضوعی مهم می‌دانستید و این تجزیه‌وتحلیل‌ها را انجام می‌دادید یا پس از خواندن این مطلب به اهمیت آن پی بردید؟ از چه ابزاری برای آنالیز اینستاگرام کمک می‌گیرید؟ آیا این تحلیل‌ها برای شما نتیجه اثربخشی داشته است؟ تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

برچسب ها

به اشتراک بگذارید

نظر شما نظر خود را وارد نمایید