بازاریابی در اینستاگرام

اینستاگرام
زمان مطالعه: 38 دقیقه

به‌طور حتم با شبکه اجتماعی اینستاگرام آشنا هستید. این شبکه اجتماعی از همان ابتدای راه‌اندازی در سال ۲۰۱۰، طوفانی در جهان به پا کرد. بسیاری از برندها در جهان پس از ظهور اینستاگرام فرصت شناخته شدن و رشد و پیشرفت را به واسطه این پلتفرم پیدا کردند. بنابراین اگر تاکنون نقش اینستاگرام در کسب‌وکارها برایتان سوال بود، اطمینان داشته باشید که استفاده از این رسانه با هدف تقویت کسب‌وکار، ارزش وقت گذاشتن را دارد.

آماری از وضعیت این رسانه اجتماعی در سال ۲۰۲۰:

 • اینستاگرام به‌طور ماهانه بیش از یک میلیارد کاربر فعال دارد و روزانه ۵۰۰ میلیون نفر استوری‌های اینستاگرام را تماشا می‌کنند.
 • ۶۰٪ از بزرگسالان از شبکه اینستاگرام استفاده می‌کنند و ۳۵٪ از آنان در ایالات متحده هستند.
 • ۸۰٪ از فعالان اصلی اینستاگرام خارج از ایالات متحده هستند.
 • در اینستاگرام ۲۵ میلیون پروفایل مرتبط با کسب‌وکار وجود دارد.
 • ۸۰٪ از کاربران اینستاگرام دست‌کم یک صفحه مربوط به کسب‌وکار را دنبال می‌کنند و ۷۲٪ از کاربران می‌گویند محصولی را خریده‌اند که در این پلتفرم با آن آشنا شدند.

دیگر همه می‌دانند که اینستاگرام تنها برای استفاده شخصی نیست، بلکه بستری جهانی است برای این‌که برندها بتوانند خود را معرفی کنند، نیروهای مستعد تازه برای کار خود جذب نمایند، محصولات خود را به همگان نمایش دهند و بر مخاطبان خود تاثیر بگذارند.

بر روی کاربران اینستاگرام باید نامی فراتر از یک «کاربر فعال» گذاشت. بیش از نیمی از این کاربران فعال، روزانه از آن بازدید می‌کنند و ۳۵٪ از آن‌ها چندین نوبت در روز اینستاگرام خود را چک می‌کنند.

اینستاگرام به بالا رفتن میزان «آگاهی از برند» و معرفی محصولات جدید شما نیز کمک می‌کند. ۷۰٪ از کاربران اینستاگرام حتما زمانی را برای جستجوی برندها در اینستاگرام صرف کرده‌اند. اینستاگرام امکان پیشرفت و بهبود برند و محصول شما را از راه معتبر فراهم می‌کند.

با وجود تمامی این آمارها از اینستاگرام، ممکن است ندانید باید چگونه و از کجا شروع کنید و در ابتدا این پلتفرم کمی مرعوب‌کننده به نظر برسد، به همین دلیل این راهنما را برای شما تهیه کرده‌ایم.

۱- نحوه ایجاد حساب کاربری یک کسب‌وکار در اینستاگرام

۲- انواع پست‌های اینستاگرام

۳- استراتژی بازاریابی در اینستاگرام

۴- نکته‌های کاربردی در اینستاگرام

۵- تجزیه و تحلیل اینستاگرام

۶- شروع تبلیغات در اینستاگرام

فهرست عناوین

نحوه ایجاد حساب کاربری یک کسب‌وکار در اینستاگرام

پیش از هر چیز باید توجه داشته باشید که اینستاگرام پلتفرم محتواهای لحظه‌ای است، از این رو برای حفظ پیوستگی ارتباط خود با مخاطب باید بر روی منابعی برای ارسال منظم محتوا سرمایه‌گذاری کنید. بهترین راه حفظ تعامل مخاطبان با صفحه شما، به‌روز نگه داشتن پروفایلتان است. در ادامه راه ساختن و نگهداری از یک پروفایل موفق در اینستاگرام را به شما نشان خواهیم داد.

اگر تا امروز اپلیکیشن اینستاگرام را نداشته‌اید، آن را از گوگل‌پلی‌استور یا اپ‌استور دانلود کنید. امکان دیدن محتواهای اینستاگرام  از روی وبسایت آن فراهم است، اما نمی‌توانید ار روی وبسایت محتوا بارگذاری (آپلود) کیند. برای این منظور به اپلیکیشن اینستاگرام نیاز دارید.

تنظیم حساب کاربری اینستاگرام

وقتی می‌خواهید در اینستاگرام حساب کاربری ایجاد کنید دو راه دارید؛ ورود با استفاده از حساب فیسبوک و یا ورود با شماره تلفن یا ایمیل. برای ایجاد حساب کاربری مربوط به کسب‌وکار از ایمیل تجاری خود استفاده کنید تا پروفایلی که ساختید به حساب شخصی فیسبوکتان متصل نشود.

قدم بعدی وارد کردن جزییات مورد نیاز، در حساب کاربری است. در قسمت نام کامل، نام واقعی کسب‌وکارتان را بنویسید تا پروفایلتان برای بازدیدکنندگان قابل شناسایی باشد. این نام همان است که در پروفایل شما نمایش داده می‌شود، نه نام کاربری حسابتان (username).

نام کاربری حساب نام منحصربه‌فردی در پروفایل شماست که به حساب‌های دیگر امکان تعامل با برند شما را می‌دهد. به عنوان مثال نام کاربردی هاب‌اسپات @HubSpot است.

نام کاربری را طوری انتخاب کنید که قابل تشخیص باشد و آسان پیدا شود. اگر نام کسب‌وکار شما پیش از این به‌وسیله فرد دیگری استفاده شده می‌توانید بخش اول آن را در نام کاربری استفاده کنید. خوب است بدانید که امکان تغییر نام کاربری در آینده فراهم است به همین خاطر نگران این موضوع نباشید که فرصت تغییر آن را پیدا نمی‌کنید.

بهینه‌سازی حساب کاربری اینستاگرام

حالا زمان انتخاب یک تصویر خوب برای پروفایل است. تصویر پروفایل شما اولین چیزی است که بر روی بازدیدکننگان اثر می‌گذارد. به همین دلیل باید تصویری را انتخاب کنید که با برندینگ شما و دیگر نشانه‌های بصری آن همخوانی داشته باشد.

استفاده از لوگو را هم بررسی کنید. اینستاگرام به‌طور خودکار عکس پروفایل را به شکل دایره می‌بُرد (crop)، بنابراین گوشه‌های تصویری که استفاده می‌کنید نمایش داده نمی‌شود.

حالا نوبت تکمیل بخش بیو یا همان بیوگرافی اینستاگرام است. در این بخش به شما امکان استفاده از ۱۵۰ کاراکتر داده می‌شود، از این رو هدف شما باید بیان مختصر و مفید این موضوع باشد که شما که هستید و مخاطب چه دلیلی برای دنبال کردن شما خواهد داشت؟ به مخاطبان نکاتی در مورد کسب‌وکارتان بگویید. بیوگرافی اینستاگرام قابل جستجو (سرچ) نیست، بنابراین نگران کلمات کلیدی و هشتگ‌ها (که در ادامه درباره آن توضیح می‌دهیم) نباشید.

در بخش بیوگرافی می‌توانید مخاطبان خود را به انجام یک کار تشویق کنید؛ مثلا استفاده از یه هشتگ خاص یا بازدید از وبسایت شما. این قسمت تنها بخشی در اینستاگرام است که شما می‌توانید از لینک URL در آن استفاده کنید و به این وسیله برای یک وبسایت خارج از اینستاگرام ترافیک ایجاد کنید.

رایج است که URL استفاده شده در قسمت بیوگرافی اینستاگرام هر چند وقت به‌روز شود تا با آخرین پست‌ها مطابقت داشته باشد. اگر تصمیم گرفتید لینک اضافه کنید، حتما از ابزار کوتاه‌کننده لینک (نظیر Bitly، Goo.gl یا Linktr.ee) استفاده کنید تا از به‌هم ریختگی ظاهر پروفایل جلوگیری شود. مزیت دیگر استفاده از این لینک‌ها آن است که می‌توانید از میزان ترافیکی که اینستاگرام به وب‌سایت مذکور هدایت می‌کند مطلع شوید.

پس از این هر بار می‌خواستید پروفایل خود را ویرایش کنید می‌توانید بر روی دکمه Edit Profile کلیک نمایید و از آن‌جا اسم، عکس، نام کاربری، بیو یا لینک URL را تغییر دهید.

مدیریت تنظیمات اینستاگرام

برای یک بازنگری کلی بر روی تنظیمات حساب کاربری بر روی سه خط موجود در گوشه سمت راست و بالای پروفایل خود کلیک کنید، سپس در پایین پنجره باز شده بر روی گزینه تنطیمات (settings) کلیک نمایید. (پایین نام کاربری چند لینک مشاهده می‌کنید که در ادامه درباره‌شان توضیح می‌دهیم.)

در بخش تنظیمات شما قادر به انجام کارهایی چون تغییر پسوورد، دیدن پست‌هایی که لایک کرده‌اید، روشن و خاموش کردن اعلان‌ها و موارد بسیار دیگری خواهید بود. در اینجا چند مورد برای بررسی وجود دارد.

تنظیمات استوری، جایی است که می‌تواند مدیریت کنید چه کسانی بتوانند آن را ببینند و در پاسخ به آن نظر بنویسند. برای افزایش تعامل با کاربران، پیشنهاد می‌شود که امکان دیدن و پاسخگویی را برای تمام کاربران باز بگذارید. برای دسترسی به بخش کنترل استوری مسیری که باید در تنظیمات طی کنید از گزینه Privacy و بعد Story می‌گذرد. (راه دیگر رسیدن به این تنظیمات کلیک بر روی آیکون کوچک گوشه بالا و سمت چپ، پس از پست کردن استوری است.)

تغییر به یک حساب کاربری حرفه‌ای، که به شما اجازه می‌دهد صفحه خود را به پروفایل کسب‌وکار تغییر دهید. ویژگی‌های ابزار صفحه‌های کسب‌وکار یا همان بیزنس‌پروفایل‌های اینستاگرام امکان ارتباط با شما را برای کاربران آسان می‌کند، آمار تعاملات را در اختیار شما قرار می‌دهد و شرایط بهبود محتوا را برایتان فراهم می‌کند. برای تغییر صفحه به بیزنس‌پروفایل، کسب‌وکار شما باید صفحه فیسبوک داشته باشد. از بخش ستینگ یا تنظیمات بر روی Account کلیک کرده و بعد Switch to Professional Account را انتخاب کنید تا بتوانید به ویژگی‌های مخصوص این نوع پروفایل دسترسی یابید.

برای انجام این تغییر در پروفایل خود، تنظیمات بالا را انتخاب کنید، وارد فیسبوک شوید و به اینستاگرام اجازه مدیریت صفحه‌هایتان را بدهید. یک صفحه فیسبوک برای اتصال به پروفایل اینستاگرام انتخاب کنید. (برای اتصال به دو پلتفرم شما باید مدیر (admin) صفحه فیسبوک باشید.)

اینستاگرام به طور خودکار اطلاعات مربوط را برای ویرایش از صفحه فیسبوک وارد می‌کند. حالا شما یک پروفایل کسب‌وکار دارید که می‌توانید آمار و تنظیمات آن را بررسی کنید.

حساب کاربری خصوصی، یعنی زمانی که شما نوع پروفایل خود را از عمومی به خصوصی تغییر می‌دهید. پروفایل در اینستاگرام به طور پیش‌فرض عمومی است؛ پیشنهاد می‌شود که آن را تغییر ندهید. به عنوان کسب‌وکار، حتما می‌خواهید که مخاطب پست‌های شما را ببیند و بتواند صفحه‌تان را بدون مانع دنبال کند. در تنظیمات بخش Privacy، یا همان حریم خصوصی را بررسی کرده و از خاموش بودن آن اطمینان حاصل کنید.

تنظیمات کامنت‌ها، به شما اجازه می‌دهد که کیووردها یا عبارات خاصی را پنهان  کنید. برای این کار باید کلمه یا عبارت خاصی که مد نظرتان است را در بخش تنظیمات وارد کنید و ویژگی پنهان کردن آن را روشن نمایید. دریافت کامنت یا همان نظرات هیجان‌انگیز و ترغیب‌کننده است اما نظرات خاصی علیه ارزش‌های برند شما باشد و یا مخاطبان شما را آزار دهد.

اضافه کردن حساب‌های اضافی در اینستاگرام، که تا ۵ حساب امکان‌پذیر است و می‌توانید بدون نیاز به خروج از هیچ‌یک از حساب‌ها، به حساب‌های دیگر وارد شوید. این ویژگی اجازه دسترسی هم‌زمان چند نفر به حساب کاربری را نیز می‌دهد. برای اضافه کردن حساب کاربری، بر روی  Add Accountکه در پایین تنظیمات کلیک کنید. نام کاربری و گذرواژه (password) حساب کاربری که می‌خواهید اضافه کنید را وارد نمایید. برای تعویض حساب کاربری و رفتن به یک حساب دیگر کافی است به پروفایلتان رفته و در قسمت بالای صفحه بر روی آن نام کاربری که می‌خواهید به آن وارد شوید کلیک کرده و آن را انتخاب نمایید.

انواع پست‌های اینستاگرام

پس از آن که صفحه اینستاگرام خود را ساختید و آن را بهینه‌سازی کردید، وقت آن است که محتوای پرمایه‌ای در آن منتشر کنید. اینستاگرام به شما امکان انتشار سه نوع محتوا را می‌دهد؛ تصویر، ویدئو و استوری. این سه نوع محتوا در ادامه به تفکیک شرح داده می‌شوند:

تصاویر

رایج‌ترین نوع محتواهایی که در اینستاگرام پست می‌شوند، تصاویر هستند. انواع متنوعی از تصاویر را پست کنید تا بتوانید مخاطب را از راه‌های متفاوتی به برند خود جذب نمایید. فراموش نکنید کاربران اینستاگرام به دنبال محتوای اصیل و تصاویر مربوط به برند شما هستند نه تبلیغات مستقیم و آزاردهنده. سعی کنید فرهنگ شرکت خود را بر ضبط تصاویر و نشان دادن شیوه کار – در حقیقت پشت صحنه کار – پایه‌گذاری کنید. اما از ارسال عکس‌های بیش از حد از محصولات خودداری کنید.

مثال: اینستاگرام برند نایکی شامل تصاویر محصولات است اما عمدتا با نشان دادن تصاویر ورزشکاران یا تصاویری از کنسرت‌ها، به‌شیوه‌ای مرتبط با برند خود به آن ارتقا می‌بخشند.

اگر در اینستاگرام به جستجو بپردازید خواهید دید انواعی از تصاویر وجود دارد که می‌توانید با الهام از آن‌ها در صفحه خود پست بگذارید. دقت و خلاقیت خود را بالا ببرید و از سبکی استفاده کنید که برای شناساندن برند شما به مخاطب بهتر عمل می‌کند.

برای شروع کار، انواعی از تصاویر موفق در اینستاگرام را برایتان گردآوری کردیم:

پست‌های پشت صحنه

این پست‌ها بخشی از کسب‌وکار شما را نشان می‌دهد که به‌طور معمول افراد نمی‌بینند. تاثیر این نوع محتوا مثبت است زیرا اصالت اهمیت دارد!

مثال: شرکت Aeronaut Brewing (کارخانه تولید نوشیدنی) با نشان دادن کارکنان خود در محل کار، دیدگاهی نسبت به فرهنگ شرکت در ذهن مخاطب ایجاد کرد.

پست دوباره (Repost) محتوای کارکنان

گاهی محتواهای بسیار خوب در دسترس شماست؛ مثلا در اینستاگرام کارکنانتان. (به یاد داشته باشید که صاحب اصلی پست را حتما تگ کنید زیرا اعتبار پست از آن اوست.) پست کردن دوباره محتوای کارکنان راهی آسان برای تهیه محتوای معتبر و بخشیدن وجهه انسانی به برند و کسب‌وکار شماست.  از این طریق هم مخاطبان با کسب‌وکار شما آشنا می‌شوند و هم پیوندی بین آنان با کارکنان به وجود می‌آید که به تحکیم این تعاملات کمک می‌کند.

مثال: Fenway Park (پارک بیسبال) اغلب تصاویری از کارکنان حین آماده‌سازی زمین ورزشگاه را بازنشر می‌کند.

پست‌های آموزشی

پست‌های آموزشی معمولا نکاتی را درباره نحوه انجام یک کار ارائه می‌دهند. عکس‌ها یا فیلم‌هایی که دستورالعمل اجرای یک کار را به روشی ساده و سریع در اختیار مخاطب قرار می‌دهند.

مثال: سری ویدیوهای محبوب برند Buzzfeed Tasty از آشپزی آسان، سریع و سرگرم‌کننده نمونه‌ای از این نوع محتواست.

پست‌های اینفلوئنسری

پست اینفلوئنسری به معنای استفاده از شهرت یک چهره مشهور یا شناخته شده، برای تبلیغ برند شماست. این پست‌ها اغلب تصاویر یا ویدئوهایی هستند که در آن فرد مشهور در حال استفاده با ابراز رضایت از محصولات یا خدمات شماست. مزیت اصلی این نوع پست‌ها جلب توجه مخاطبان است.

مثال: برند Goal Zero (تولید ابزار روشنایی قابل شارژ) عکس کوهنورد مشهور – الکس هانولد – را حین استفاده از ایستگاه شارژ انرژی خورشیدی در صفحه خود نشان داد و با این کار نه تنها مخاطبانش در اینستاگرام افزوده شد، بلکه ۵۰۰ هزار نفر نیز به دنبال‌کنندگان الکس اضافه شد.

پست‌های انگیزشی

پست انگیزشی معمولا تصویری ساده با یک نقل قول یا نوشته‌ای بلند است که به تقویت ارزش برند شما کمک می‌کند. اما سعی کنید به اندازه از این‌گونه پست‌ها استفاده کنید تا تاثیرش را از دست ندهد. اپلیکیشن‌هایی مانند Quipio یا Type می‌توانند در ترکیب کردن متن با عکس به روش دلخواه و هماهنگ با برندتان، به شما کمک کنند.

مثال: Founder غالبا برای بالا بردن میزان فالوئرها، ترغیب و ایجاد انگیزه در صاحبان مشاغل کوچک و بازاریابان، پست‌های انگیزشی به اشتراک می‌گذارد. این پست‌ها همچنین با رسالت این شرکت به عنوان رسانه جهانی کارآفرینان هماهنگی دارند.

پست‌های ایجاد شده توسط کاربر

این محتوا که به طور مخفف به آن UGC گفته می‌شود، مشابه ری‌پست کردن محتوای کارکنان است. منبع اصلی این پست‌ها آن‌هایی است که توسط دنبال‌کنندگان یا طرفدارانتان در آن تگ شده‌اید و یا هشتگ نام برند شما در آن‌ها استفاده شده است.

به اشتراک گذاشتن پست مخاطبان و طرفدارانتان با بقیه، نه تنها به آن‌ها احساس خوبی می‌دهد بلکه نشان‌دهنده آن است که شما حقیقتا به مشتریان خود اهمیت می‌دهید. تنها نکته‌ای که نباید فراموش کنید، اعتبار دادن به پست با تگ کردن صاحب آن یا نام بردن از او در قسمت توضیحات (caption) زیر پست است. برای ری‌پست کردن محتوای ایجاد شده توسط کاربر کافی است از اسکرین‌شات و بریدن پست اصلی استفاده کنید یا از اپلیکیشن Repost your Instagram کمک بگیرید.

مثال: WeWork با هشتگ #DogsOfWeWork یک کمپین سالانه برگزار می‌کند و بهترین محتواهای دریافتی در تقویمی سالانه گرد هم می‌آورد. اگرچه این برند تمامی تصاویر تگ شده را ری‌پست نمی‌کند؛ کمپین به گردآوری محتواهای ارزشمند کمک می‌کند. (WeWork یک شرکت املاک و مستغلات تجاری آمریکایی است که مکان‌های اشتراکی را برای راه‌اندازی فن‌آوری و خدمات برای سایر شرکت‌ها فراهم می‌کند.)

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  آشنایی با پیج‌های اینستاگرامی محبوب در دنیا (قسمت۱)

پست‌های نیوزجکینگ (ترندهای روز)

حالا دیگر هر پدیده‌ای یک روز مخصوص به خود در تقویم دارد. رویدادهایی نظیر روز ملی خواهر و برادر یا روز جهانی بستنی که هرکدام مقدار زیادی تعامل در شبکه‌های اجتماعی را با خود به همراه می‌آورند. با پیوستن به این مناسبت‌های محلی، ملی یا جهانی در این تفریح همگانی شرکت کنید. اصطلاح نیوزجکینگ یا موج‌سواری خبری برای این وقایع استفاده می‌شود و روشی عالی برای انتشار مطالبی طنزآمیز مربوط به وقایع روز است.

مثال: Corridor Brewing (رستورانی معروف در شیکاگو)  افتتاح خود را هم‌زمان با روز افتتاحیه تیم بیسبال معروف شیکاگو (cubs) جشن گرفت. بعد از این پست، رستوران‌های زنجیره‌ای آمریکایی وارد این سرگرمی محبوب شدند.

ویرایش تصاویر در اینستاگرام

حال که می‌دانید باید چه محتوایی در اینستاگرام پست کنید، نوبت به مرور روش‌هایی است که در موفق و اثربخش بودن محتوا به شما اطمینان می‌دهند. برخلاف دیگر پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی، طرح‌بندی ساده اینستاگرام باعث می‌شود بر روی کیفیت محتوا تمرکز کنید، نه کمیت آن. در این رسانه نمی‌توانید محتوای متوسط را پنهان کنید. تمام تلاش خود را انجام دهید تا تصاویری که پست می‌کنید وضوح بالایی داشته باشند.

 • سایز تصاویر مربع باید ۱۰۸۰ در ۱۰۸۰ px باشد.
 • سایز تصاویر لنداسکیپ (landscape) باید ۱۰۸۰ در ۵۶۶ px باشد.
 • سایز تصویر پروفایل باید ۱۳۵۰ در ۱۰۸۰ px باشد.

صرف‌نظر از اندازه تصاویری که پست می‌کنید، همه تصاویر به شکل مربع در صفحه شما نمایش داده می‌شوند.

نحوه ثبت یک تصویر خوب با گوشی هوشمند

ممکن است یکی از دغدغه‌های فکری شما این باشد که چگونه می‌توانید بدون آن‌که دوربین باکیفیتی داشته باشید، تصویری با کیفیت بالا بگیرید؟ جای نگرانی نیست. امروزه دوربین‌های گوشی‌های هوشمند آنقدر پیشرفته شده‌اند که رقیب دوربین‌های گران‌قیمت باشند.

عکاسی فوق‌العاده دیگر محدود به دوربین‌های حرفه‌ای نیست. شما می‌توانید با استفاده از ابزاری که در اختیار دارید، عکس‌های خیره‌کننده‌ای بگیرید. در ادامه به چند نکته اشاره می‌شود که به رشد فالوئرهای اینستاگرام و تعامل آن‌ها با محتوای شما کمک می‌کند:

۱. رعایت تکنیک قانون سوم

برای آن‌که عکس شما از ابتدا به بهینه‌ترین شکل ثبت شود، خطوط شبکه‌ای دوربین خود را روشن کنید. سوژه خود را در محل تلاقی یکی از مجموعه خطوط عمودی و افقی قرار دهید. این تکنیک که به نام قانون سوم مشهور است و در بین نقاشان، تصویرگران و عکاسان محبوبیت دارد.

قرار دادن سوژه در مرکز تلاقی خطوط عمودی با افقی، یک عدم تعادل جزئی ایجاد می‌کند که باعث جلب توجه بیننده می‌شود. برای روشن کردن خطوط شبکه‌ای (در آیفون) به قسمت تنظیمات، تصاویر و دوربین بروید و دکمه Grid را روشن کنید.

۲. تمرکز بر روی یک سوژه

یک پس‌زمینه شلوغ با سوژه‌های متعدد در یک قاب، باعث انحراف تمرکز در تصویر شما می‌شود یا حتی ممکن است مخاطبتان را گیج کند. در تصویر بر روی یک سوژه واحد تمرکز کنید. اگر پس‌زمینه‌ای خلوت برای سوژه وجود نداشت، می‌توانید شلوغی‌های اطراف را ببُرید (کراپ کنید).

۳. استفاده از فضای منفی

فضای منفی به معنای فضای خالی اطراف سوژه است. وجود این فضای خالی در اطراف سوژه باعث متمرکز شدن توجه‌ها بر سوژه اصلی خواهد شد و از شلوغی بیهوده جلوگیری خواهد نمود.

۴. استفاده از چشم‌اندازهای جالب توجه

دیدن تصاویر زیبا و چشم‌نواز برای همه خوشایند است. با استفاده از مناظر مختلف، تنوع ایجاد کنید. برای کشف بهترین منظره، زوایای مختلف را آزمایش کنید.

۵. استفاده از الگوهای تقارن

چشم انسان به طور طبیعی به دیدن اشکال متقارن جذب می‌شود. گاهی اوقات بهتر است قانون سوم را بشکنید و سوژه را در مرکز قاب خود قرار دهید. شکل دیگری از تقارن که نگاه را به سمت عکس جذب می‌کند، خطوط برجسته است. نگاه به این الگوها خیره می‌شود. خواه مانند کاشی‌کاری روی زمین، الگوهای ساخته دست بشر باشند یا مانند گلبرگ‌های روی یک گل، طبیعی باشند. برای جالب‌تر شدن تصاویر، با سوژه خو الگوها را بشکنید.

۶. استفاده از نور طبیعی

نورپردازی از بالا، سایه‌هایی ایجاد می‌کند که ممکن است برخلاف خواسته شما سایه‌ها و مناطق تاریکی در تصویر ایجاد کند. برای جلوگیری از این رخداد، هرجا که می‌توانید از نور ملایم طبیعی استفاده کنید. مثلا در کنار یک پنجره یا در فضای باز عکس بگیرید. برای عکاسی، نیم ساعت پیش از غروب و پس از طلوع، معمولا خورشید بهترین نور را دارد زیرا در کمتر در خط افق قرار دارد.

چگونگی استفاده از فیلترها و ویرایش تصاویر

آیا تاکنون از این‌که بعضی عکس‌ها خیلی خوب به نظر می‌رسند، تعجب کرده‌اید؟ احتمالا به دلیل نحوه ویرایش آن‌هاست. ویرایش عکس تنها چند دقیقه طول می‌کشد اما می‌تواند تاثیر بزرگی بر کیفیت آن بگذارد. با استفاده از ابزار و فیلترهای داخلی اینستاگرام، ویرایش عکس بسیار ساده شده است. نکات زیر را دنبال کنید تا عکس غذای خانگی شما مثل یک شاهکار به نظر برسد:

ابتدا با یک عکس خوش‌کیفیت شروع کنید (که چگونگی آن در نکات بالا گفته شد). اگر قاب‌بندی یا نورپردازی عکس ضعیف باشد، هیچ ویرایشی نمی‌تواند آن را اصلاح کند.

استفاده از اپلیکیشن‌های دیگر ویرایش عکس را نیز بررسی کنید. یکی از اپ‌هایی که امکان ویرایش رایگان عکس و اعمال افکت‌هایی نظیر HDR و ایجاد کنتراست و تنظیم نور را برایتان فراهم می‌کند، Snapseed است. یکی دیگر از اپ‌های معروف ویرایش تصویر با فیلترهای بی‌شمار، VSCO است.

هنگامی که می‌خواهید تصویر ویرایش شده خود را پست کنید، اینستاگرام به صورت خودکار آن را به شکل مربع درمی‌آورد. برای برگرداندن آن به سایز اصلی، آیکونی را فشار دهید که در پایین و سمت چپ تصویر دیده می‌شود و دو فلش بر روی آن قرار دارد. در این مرحله می‌تواند فیلترهای اضافی روی عکس اعمال کنید اما بهتر است زیاده‌روی نکنید. هر فیلتر اینستاگرام هویت مستقلی به عکس می‌دهد که می‌تواند به‌کلی آن را عوض کند.

در مرحله بعد، Lux عکس را تنظیم کنید. این گزینه در اینستاگرام نور عکس را متعادل و مناسب می‌کند. مثلا در صورت لزوم به تصویر حالت پر جنب‌وجوش‌تری می‌دهد. برای استفاده از لوکس، بر روی نماد بالای تصویر که شبیه یک چوب است بزنید و سطح آن را تنظیم کنید.

در نهایت هر ترفندی که می‌خواهید را به وسیله ابزار ویرایش اینستاگرام اجرا کنید. برای تنظیم تراز،‌ نور، کنتراست، ساختار و دیگر موارد مورد نیاز در تصویر دکمه ویرایش را فشار دهید. وقتی کار تمام شد، برای افزودن جزییات نهایی و انتشار،‌ دکمه Next را بزنید.

ویدئوها

اینستاگرام اجازه پست کردن ویدئوهایی تا یک دقیقه را در هر پست فراهم کرده است. می‌توانید فیلم‌های ویرایش‌شده حرفه‌ای که از کامپیوتر دانلود کرده‌اید، یا فیلم‌هایی که در گوشی هوشمند خود ویرایش کرده‌اید را در اینستاگرام بارگذاری (آپلود) کنید. یکی از ابزار ویرایش رایگان فیلم Splice است که به شما امکان تفکیک چندین کلیپ و ایجاد تغییر در آن و اضافه کردن عنوان و موسیقی را می‌دهد.

ویدئوهای اینستاگرام به‌طور پیش‌فرض بدون صدا پخش می‌شوند. به همین دلیل می‌توانید چند ثانیه اول را طوری صداگذاری کنید که شنیده نشدن آن بر درک موضوع تاثیری نداشته باشد. نحوه روشن کردن صدا را می‌توانید در کپشن یا با نمایش سریع نوشته روی تصویر اعلام و یادآوری کنید.

مثال: Purina (برند غذای حیوانات خانگی) از ویدئوی زیر برای خوشحال کردن مخاطبانش استفاده کرد:

بومرنگ‌ها

اینستاگرام را باز کنید و بر روی آیکون دوربین در گوشه بالا، سمت چپ بزنید. این دوربین داخلی اپلیکیشن اینستاگرام است. راه دیگر دسترسی به این دوربین، کشیدن صفحه اسکرین به سمت راست است.

به تنظیمات پایین صفحه توجه کنید. اولین نماد سمت راست بومرنگ است که یک تصویر در ویدئو را طی سه ثانیه به‌طور رفت و برگشتی به عقب و جلو حرکت می‌دهد.

بومرنگ‌ها به شما این امکان را می‌دهند که چرخشی سریع در ویدئوها ایجاد کرده و با این کار تغییری به شیوه سنتی ویدئوها بدهید. بومرنگ‌ها با استفاده از وصل کردن عکس‌هایی که پشت سر هم گرفته شدند به یکدیگر، فیلم تکرارشونده کوتاهی درست می‌کنند. این نوع پست‌ها برای موقعیت‌هایی نظیر پریدن یا حرکت های‌فایو (وقتی دو نفر کف دست‌ها را به نشانه هماهنگی به هم می‌زنند) بسیار مناسب است.

اگر می‌خواهید مکان جدایی برای گرفتن ویدئوهای بومرنگ داشته باشید، می‌توانید اپلیکیشن بومرنگ اینستاگرام را به طور جداگانه دانلود و نصب کنید.

هایپرلپس (Hyperlapse)

آیا می‌خواهید ویدئویی پست کنید که زمان آن برای اینستاگرام طولانی است؟ می‌توانید از هایپرلپس اینستاگرام برای کوتاه کردن ویدئو به قسمت‌های قابل ارسال، استفاده کنید.

برای درست کردن ویدئوی هابپرلپس می توانید اپلیکیشن آن را دانلود کنید و دسترسی دوربین گوشی را به آن بدهید. برای شروع و پایان فیلم‌برداری باید یک بار بر دایره روی صفحه ضربه بزنید. وقتی ضبط کردن تمام شد، می‌توانید سرعت پخش آن را بین ۱x تا ۱۲x انتخاب کنید. فیلم نهایی را در صفحه دوربین گوشی خود ذخیره کنید تا بعد آن را پست نمایید.

استوری‌های اینستاگرام

استوری‌های اینستاگرام به کاربران امکان را می‌دهد که با تعداد بالاتری پست ارسال کنند، بدون آن‌که با پست‌های پی در پی، بخش اصلی فید را اشغال نمایند. استوری‌های اینستاگرام معمولا تصاویر یا ویدئوهایی با ویژگی طبیعی‌تر و ارگانیک‌تری هستند و مثل استوری‌های اسنپ‌چت، پس از ۲۴ ساعت ناپدید می‌شوند.

همانطور که گفته شد استوری‌ها در مقایسه با پست‌ها معمولا تصاویر خام‌تری هستند و شما می‌توانید از این ویژگی استوری برای نشان دادن پشت صحنه کسب‌وکار و نشان دادن فرهنگ شرکت خود استفاده کنید. اگر در محل کار خود سگ نگه می‌دارید و این کار را دوست دارید، تصاویر و ویدئوهای آن را در استوری نمایش دهید. استوری‌ها همچنین ابزار مناسبی برای نشان دادن رویدادهایی مثل میزبانی شرکت از یک برنامه به صورت زنده هستند زیرا این برنامه‌های زنده به زمان وابسته‌اند.

نحوه انتشار استوری در اینستاگرام

اینستاگرام برای انتشار استوری سه گزینه به شما پیشنهاد می‌دهد. یا بر روی نماد دوربین در گوشه بالا سمت چپ بزنید، یا روی علامت استوری در بالای صفحه اصلی (فید) و یا برای دسترسی به دوربین صفحه را به سمت راست بکشید.

دوربین شما به صورت پیش‌فرض بر روی حالت نرمال قرار دارد اما حالت‌های دیگری نیز در تنظیمات آن وجود دارد:

 • نوع: ایجاد پست متنی
 • موسیقی: الصاق کلیپ موسیقی انتخابی شما به یک تصویر یا ویدئو
 • زنده: ضبط و انتشار محتوای زنده در اینستاگرام برای دنبال‌کنندگان
 • سوپرزوم: اضافه کردن بزرگنمایی متحرک به ویدئو (superzoom)
 • فوکوس: تمرکز بر روی یک سوژه و تار کردن پیش‌زمینه آن
 • هندزفری: امکان فیلمبرداری بدون نیاز به نگه داشتن دکمه ضبط

در این جا هم مانند دوربین معمولی، نماد رعد و برق برای کنترل فلَش به کار می‌رود و آیکون‌های پیکان (جهت‌ها) برای جلو و عقب بردن نصویر استفاده می‌شوند. فیلترهایی هم وجود دارد که با ضربه زدن بر روی صورتک‌های خندان (اسمایلی‌ها) کنار نماد پیکان می‌توانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

استوری‌ها به محتوای شما هویت می‌بخشند. برای دسترسی به فیلترها صفحه را به سمت راست و یا چپ بکشید. برای انتخاب رنگ، نماد قلم را انتخاب کنید.

دکمه Aa را انتخاب کنید و سپس با صفحه کلید متنی روی استوری بنویسید. آیکون لبخند امکان اضافه کردن مکان، GIF (تصاویر متحرک)، موسیقی، نظرسنجی و بسیاری ویژگی‌های جذاب دیگر را در خود دارد.

اینستاگرام امکان تگ کردن حساب کاربری دیگری را نیز در استوری فراهم کرده؛ این امکان شرایط خوبی را برای ارتباط با سایر کسب‌وکارها و دنبال‌کنندگان صفحه شما فراهم می‌کند. برای این‌که کسی را تگ کنید باید ابتدا علامت @ را تایپ کنید و سپس آن نام کاربری که می‌خواهید منشن کنید را بنویسید. این کار آن اسم را قابل کلیک می‌کند و بازدیدکنندگان با کلیک بر آن می‌توانند به پروفایل تگ شده بروند و آن را ببینند. اگر در استوری کسی منشن شوید، برای شما اعلان نوتیفیکیشن ارسال می‌شود و از این طریق مطلع خواهید شد.

وقتی استوری آماده انتشار شد، آیکون Your Story را بزنید و یا آن را در صفحه دوربین خود ذخیره کنید تا هر زمان که خواستید بتوانید منتشر کنید.

استوری اینستاگرام بسیار به اسنپ‌چت شباهت دارد. اسنپ‌چت دارای امکان تشخیص چهره و لنزها یا فیلترهاست.  اما کاربران فعال اینستاگرام با استفاده از قابلیت‌های جستجو در آن، فرصت کشف و شناخته شدن را برای کسب‌وکارها فراهم می‌کنند. بنابراین اگر شک داشتید که آیا کسب‌وکارتان باید از امکان استوری در اینستاگرام استفده کند یا خیر، حالا مطمئن باشید که پاسخ مثبت است.

هایلایت استوری اینستاگرام

هایلایت‌های استوری در اینستاگرام همان استوری‌های پست شده هستند با این تفاوت که ۲۴ ساعت محدودیت زمانی نمایش آن‌ها گذشته اما در بخش هایلایت‌ها ذخیره شده‌اند تا همچنان قابل دیدن باشند. هایلایت‌ها را می‌توانید در دایره‌های کوچک زیر بخش بیوگرافی (بیو) پیدا کنید. هایلایت روشی عالی برای حفظ بهترین استوری‌های شما و امکان نمایش مجدد آن‌ها در آینده به فالوئرهاست. همچنین از این راه، امکان خوبی برای معرفی محصولات و خدمات و تبلیغات فراهم است. هایلات‌ها امکان لینک‌دهی نیز دارند که از آن طریق بتوان فالوئرها را به وبسایت‌های خارج از آن صفحه هدایت کرد.

هایلات‌های استوری در اینستاگرام می‌توانند به عنوان نوعی مِنوی دسته‌بندی نیز استفاده شوند. مثلا در بسیاری از صفحه‌های کسب‌وکار از هایلایت‌ها برای نشان دادن ساعت‌های کاری، تبلیغات و امکانات فعلی فروش، اعضای تیم یا اطلاعات مکان‌ها و نمایندگی‌های فروش، ویدئوهای پشت صحنه و… استفاده می‌شود. از آنجا که مکان قرار گرفتن هایلایت‌ها در بالای صفحه پروفایل است، به نوعی تکمیل‌کننده بخش بیوگرافی نیز هستند. می‌توانید برای هایلات‌ها کاور (در اندازه ۲۰۰۰x۲۰۰۰ و نسبت ابعاد ۱:۱) هم بگذارید و مثلا برند تجاری خود را جای کاور استوری‌های هایلایت شده به نمایش بگذارید.

روش‌های مختلفی برای هایلات کردن استوری در اینستاگرام وجود دارد اما توجه داشته باشید که شما نمی‌توانید به‌طور مستقیم عکس یا فیلمی را هایلایت کنید، بلکه ابتدا باید محتوای مورد نظر استوری شده باشد و پس از آن، امکان ذخیره آن در هایلایت فراهم خواهد شد.

یکی از راه‌های ایجاد یا انتشار پست هایلایت استوری، همان استوری فعلی شماست. استوری فعلی که پست کرده‌اید را باز کنید و بر روی آیکون قلب که زیر آن نوشته شده هایلایت، کلیک کنید. در این زمان اینستاگرام از شما می‌پرسد که می‌خواهید استوری را به کدام هایلایت اضافه کنید و یا اگر تابه‌حال هایلایتی نداشتید، از شما می‌خواهد که آن را ایجاد نمایید.

وقتی که هایلات استوری را در اینستاگرام خود ایجاد کردید خواهید دید که در زیر قسمت بیو در پروفایلتان قرار می‌گیرد. پس از انتشار، می‌توان هایلایت را ویرایش کرد و تصویر کاور را تغییر داد، نام تازه‌ای برای هایلایت انتخاب نمود، پستی را حذف کرد یا حتی یک استوری را از آرشیو به هایلایت اضافه نمود (درباره این امکان در ادامه توضیح داده می‌شود). برای ویرایش هایلایت بر روی سه نقطه پایین هایلایت استوری کلیک کرده و پس از آن گزینه ادیت هایلایت را انتخاب کنید.

شما می‌توانید از آرشیو استوری‌ها هم به هایلایت استوری، محتوا اضافه کنید. آرشیو استوری همان جایی است که استوری‌ها پس از تمام شدن محدودیت زمانی ۲۴ ساعته نمایش، در آن‌جا ذخیره می‌شوند. برای دسترسی به آشیو باید بر روی سه خط گوشه بالا و سمت راست پروفایل خود کلیک کرده و پس از آن بر روی آرشیو کلیک کنید. آرشیو همچنین شامل پست‌هایی است که شما از صفحه خود حذف نموده‌اید؛ برای جابه‌جایی بین پست‌ها و استوری‌ها، روی گزینه آرشیو در نوار بالای منوی کشویی ضربه بزنید.

همانطور که گفته شد می‌توانید استوری‌های قدیمی اینستاگرام را از آرشیو انتخاب کرده و به هایلایت‌ها اضافه کنید. این کار بسیار ساده است. آرشیو استوری‌ها را باز کنید، بر روی گزینه هایلایت در منوی پایینی کلیک نمایید. حالا کافیست هایلایتی را که می‌خواهید این استوری به آن اضافه شود را انتخاب نمایید.

استفاده از هایلایت‌ها راهی مفید و کاربردی برای جذب مخاطب و تعامل دائمی آن‌ها با پروفایل شماست. نزدیک بودن محل قرارگیری آن‌ها به بیو نیز باعث می‌شود به عنوان بخشی از مشخصات صفحه شما جلب توجه کنند. از هایلایت‌های اینستاگرام برای جذب کردن مخاطب با استفاده از محتوای جذاب و به منظور اطلاع‌رسانی استفاده کنید.

پخش زنده در اینستاگرام (لایو)

همانطور که می‌دانید اینستاگرام امکان پخش ویدئویی زنده را فراهم کرده و بدین ترتیب می‌توانید محتوا را در زمان واقعی آن برای مخاطبان به نمایش بگذارید. برای استفاده از این امکان، دوربین اینستاگرام را روشن کنید و صفحه را به سمت نتظیم پخش زنده بکشید، سپس بر روی دکمه شروع ویدیوی لایو (Start Live Video) کلیک کنید.

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  چگونه در اینستاگرام چند حساب کاربری داشته باشیم؟

وقتی شروع به ضبط ویدئویی زنده (مستقیم) می‌کنید، برای تمام دنبال‌کنندگانتان که اپلیکیشن آن‌ها باز است، اعلان خبررسانی درباره برنامه زنده شما ارسال می‌شود. بینندگان ویدئوی زنده اینستاگرام همچنین قادرند با استفاده از ویژگی‌های داخلی اپلیکیشن، زیر ویدئو کامنت بگذارند و اظهار نظر کنند. زمان پخش فیلم زنده در اینستاگرام باید کوتاه باشد و جذاب‌ترین بخش محتوا (به عنوان مثال بخش پرسش و پاسخ) را نشان دهد.

IGTV

تلویزیون اینستاگرام یا IGTV بزرگترین آپدیت در زمینه امکانات ویدئویی در این اپ است. برای تماشای آن می‌توانید از اپ اینستاگرام یا اپ مستقل ICTV استفاده کنید و ویدئوهایی با فرم عمودی و مدت‌زمان طولانی مشاهده نمایید. ویدئوهای آشپزی، مصاحبه با سلبریتی‌ها (افراد مشهور)، مرور کارکرد محصولات و آموزش آن‌ها… همه این‌ها نمونه محتواهایی است که می‌توانید در IGTV پیدا کنید.

تفاوت IGTV و Live در این است که  IGTV را بارگذاری می‌کنید و پس از آن امکان ویراش و تغییر تنظیمات آن را خواهید داشت اما لایو به معنای بارگذاری و نمایش فیلم به صورت زنده و هم‌زمان با رویداد مورد نظر است.

برای استفاده از این امکان، اپ IGTV را دانلود کرده و یک کانال در آن بسازید. سپس ویدئویی به طول ۱۵ ثانیه الی ۱۰ دقیقه در آن قرار دهید. حساب‌های کاربری تایید شده به وسیله اینستاگرام (Verified) می‌توانند ویدئوهایی به طول یک ساعت نیز در IGTV بگذارند. در این صورت ویدئوهای IGTV تنها قابلیت نمایش در گوشی‌های موبایل و به وسیله اپلیکیشن اینستاگرام یا IGTV را خواهند داشت و پلتفرم، از نمایش این ویدئوها در دسکتاپ پشتیبانی نمی‌کند.

نحوه نوشتن شرح تصاویر (کپشن) در اینستاگرام

گاهی ارزش یک عکس از هزاران کلمه بیشتر است اما گاهی هم باید به مفاهیمی اشاره کرد. نوشتن توضیحات جالب توجه زیر تصاویر می‌تواند دشوار باشد، برای کاهش این دشواری به نکات زیر را در نظر بگیرید:

اجتناب از شتاب‌زدگی

چند یادداشت بنویسید و نظر دوستان یا همکاران خود را درباره آن‌ها جویا شوید. محتوای شما باید به‌موقع باشد اما باید تعامل‌برانگیز نیز باشد. اینستاگرام الگوریتم خود را پس از مدتی تغییر داد، به این شکل که از راه بررسی صفحه فید هر کاربر تشخیص می‌دهد چه محتوایی ممکن است برای او جذاب باشد. این که هر پستی چقدر دیده شود به لایک‌ها و کامنت‌هایی که دریافت می‌کند بستگی دارد. پس برای تولید متحوای ویژه و جذاب برای جلب مخاطبان،‌ وقت بگذارید.

در نظر گرفتن طول کپشن

شرح تصویر یا همان کپشن در اینستاگرام می‌تواند تا ۲۲۰۰ کاراکتر باشد. بدون در نظر گرفتن این میزان، مخاطب می‌تواند تنها ۳-۴ خط از کپشن را ببیند و برای دیدن ادامه آن، باید بر روی کلمه بیشتر (More…) کلیک کند. به همین دلیل بهتر است مهم‌ترین قسمت محتوا را در ابتدای کپشن بنویسید که قابل مشاهده باشد.

از نوشتن شرح طولانی شرمنده نشوید. اینستاگرام می‌تواند رسانه داستان‌پردازی باشد. برای مثال صفحه Humans of New York معمولا شرح تصاویری طولانی با نقل قول‌هایی از افرادی که عکسشان را گذاشته، می‌نویسد.

اهمیت تعامل

همیشه راهی برای تعامل (کال تو اکشن) در کپشن خود قرار دهید. به عنوان مثال تشویق مخاطبان به لایک، کامنت‌گذاری و به اشتراک‌گذاری تصویر.

می‌توانید کپشنی بنویسید که مخاطبان را به لینک درون بیوی پروفایلتان هدایت کند. در این صورت آن‌ها می‌توانند محصول تازه یا پست بلاگ شما را ببینند. به یاد داشته باشید که لینک را متناسب و هماهنگ با تازه‌ترین پست تغییر دهید.

نکته: حتما در URL خود از لینک‌های قابل ردیابی کوتاه‌شده استفاده کنید تا بتوانید ببینید چه میزان ترافیک از سمت اینستاگرام به صفحه‌ای که لینک داده‌اید آورده شده.

از geotag استفاده کنید؛ یعنی موقعیت (لوکیشن) را تگ کنید. می‌دانستید که پست‌هایی که در آن موقعیت مکانی تگ شده ۷۹٪ تعامل بیشتری ایجاد می‌کنند؟ زیرا این کار راه دیگری برای پیدا کردن پست‌های شماست.

کشف سبک مخصوص به خود در اینستاگرام

فعالیت در هر پلتفرم به سبک ویژه خود نیاز دارد. کاری که در توییتر تعامل ایجاد می‌کند، در اینستاگرام جوابگو نیست. در اینستاگرام معمولا محتوای معتبر و بانشاط بهترین بازخورد را دریافت می‌کند. با استفاده از ایموجی‌ها و ابزار جالب به برند خود احساس زنده بودن بدهید. تجربه و آزمایش کنید اما انتظار نداشته باشید که همان ابتدا بالاترین بازخورد رادریافت نمایید، ممکن است کمی زمان ببرد تا سبک و سیاق برند شما در چشم مخاطبان جابیفتد و صدایتان به مخاطب برسد.

اگر در مورد میزان محتوای نوشتاری شک دارید، کوتاه بنویسید. بین طول کپشن و تعامل با آن ارتباط خاصی وجود دارد. شرح نوشتاری کمتر به تصاویر شما اجازه می‌دهند که تاثیرگذارتر باشند.

نحوه استفاده از هشتگ‌ها در اینستاگرام

هشتگ‌ها اینترنت را تسخیر کرده‌اند. هشتگ‌ها به کلمات یا اصطلاحات کلیدی گفته می‌شوند که بدون فاصله نوشته شده و با نشانه # شروع می‌شوند. آن‌ها معمولا برای ارجاع داده به رویدادها، کنفرانس‌ها، فرهنگ عمومی، سرگرمی یا مضامین تکرارشونده استفاده می‌شوند و برای نمایش مطالب روشی عالی هستند. هشتگ‌ها در ابتدا به وسیله توییتر معروف شدند اما اکنون دیگر در تمام شبکه‌های اجتماعی به کار می‌روند.

استفاده از هشتگ در اینستاگرام

فیدها در اینستاگرام مدام درحال تغییر هستند و این موضوع، به اشتراک‌گذاری روزانه ۸۰ میلیون تصویر را توجیه می‌کند. در میان این‌همه محتوا، دیده شدن دشوار است. اینجاست که استفاده درست از هشتگ‌ها اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

هشتگ در اینستاگرام، پست‌های مرتبط را از طیف وسیعی از پست‌ها در یک فید واحد جمع می‌کند. البته این کاربرد هشتگ فقط مربوط به ان دسته از حساب‌های کاربری است که عمومی (Public) هستند.

پیدا کردن پست‌هایی که هشتگ مورد نظر شما را دارند در اینستاگرام آسان است. وقتی کلمه یا عبارت را جستجو می‌کنید، صفحه‌های نتایج جستجو ۴ قسمت را به شما نمایش می‌دهند:

۱. بالا، که آخرین اکانت‌ها، هشتگ‌ها و موقعیت‌هایی که مشمول کلمه کلیدی جستجوشده شما هستند را نشان می‌دهد. (معمولا حساب‌های کاربری معروف یا آن‌ها که شما دنبال می‌کنید.)

۲. حساب‌های کاربری، که پربازدیدترین حساب‌های کاربری مشمول کلیدواژه جستجوشده شما هستند را نمایش می‌دهد.

۳. تگ‌ها، که هشتگ‌های معروف مرتبط با کلمه کلیدی مورد جستجوی شما یا دیگر پست‌های اینستاگرام که با آن هشتگ به اشتراک گذاشته شدند را پیشنهاد می‌دهد.

۴. مکان‌ها، که مکان‌های مرتبط با کلمه کلیدی شما را نشان می‌دهد.

به‌عنوان مثال، اگر قصد دارید پست خود را با #coffee تگ کنید، احتمالا می‌خواهید هشتگ‌های مرتبط را نیز به کار ببرید؛ #coffeebar یا #coffeeholic یا #coffeehouse

استفاده از هشتگ‌ها ساده است. به سادگی با استفاده از کارکترها، اعداد و ایموجی‌ها هشتگ بسازید. در هر پست می‌توانید تا ۳۰ هشتگ استفاده کنید. اما یادتان نرود برای این‌که پستتان در فید هشتگ‌ها نشان داده شود، باید پروفایل خود را به صورت عمومی درآورید.

انتخاب هشتگ در اینستاگرام

چگونه بهترین هشتگ‌ها را برای هر پست انتخاب می‌کنید؟ پاسخ می‌تواند استفاده از طوفان فکری درباره کلمات کلیدی مرتبط با محتوایتان و یا جستجو در ترندهای مرتبط روز باشد. این کار برای انتخاب هشتگ در اینستاگرام، ساده‌ترین راه است.

با سربرگ Explore (آیکون ذره‌بین در منوی پایین صفحه) شروع کنید. در آن‌جا شما پست‌های معروف و هشتگ‌هایی که در آن‌ها استفاده شده را مشاهده خواهید کرد.

اگر از پیش هشتگی در ذهن دارید، باز هم می‌توانید از این صفحه برای پیدا کردن هشتگ‌های معروف مرتبط با آنچه در ذهن دارید استفاده کنید. کافی است هشتگ را در نوار جستجو تایپ کنید و نتایج را با کلمه Tags فیلتر کنید تا ببینید چه میزان پست از این هشتگ و هشتگ‌های مرتبط با آن استفاده کرده‌اند.

سعی کنید هشتگ‌های عمومی و خاص را به طور ترکیبی استفاده کنید تا امکان دسترسی به پست شما افزایش یابد. همچنین خوب است اگر در جهت ساختن هشتگ‌های خاص مربوط به برند خود تلاش کنید.

بسیاری از کسب‌وکارها برای ارائه محصول جدید، مدیریت یک کمپین اینستاگرامی، تبلیغ یک رویداد و جمع‌آوری محتواهای تولید شده به وسیله کاربران از هشتگ‌های خاص خود استفاده می‌کنند. اگر مایلید این کار را برای کسب‌وکار خود انجام دهید، ابتدا اطمینان حاصل کنید که از این هشتگ قبلا به مقاصد دیگری استفاده نشده باشد، سپس مخاطبانتان را به استفاده از آن تشویق کنید.

قالب‌بندی هشتگ‌های اینستاگرام

حال می‌توان درباره چگونگی گنجاندن هشتگ در محتوا فکر کرد.

مهم‌تر از هر چیز آن است که مواظب باشید اسپم (spam) تولید نکنید. هشتگ‌ها باید در کپشن شما طبیعی و هماهنگ با مطلب باشند. بیشتر کسب‌وکارها در هر پست به‌طور میانگین ۲.۵ هشتگ استفاده می‌کنند. برای این‌که مخاطب در هشتگ‌ها غرق نشود و خواند کپشن دشوار نباشد، بهتر است از ۴ تا ۸ هشتگ استفاده کنید.

اگر هشتگ‌هاتان به‌طور طبیعی نمی‌توانند در نوشته گنجانده شوند، آن‌ها را در پایان کپشن یا در کامنت اول بنویسید. مهم نیست هشتگ‌ها کجا باشند، هرجا باشند کار مشابهی انجام می‌دهند.

استراتژی بازاریابی در اینستاگرام

۱. اهداف خود را متناسب با اینستاگرام تنظیم کنید

۲. مخاطبان هدف اینستاگرام خود را تعیین نمایید

۳. تحلیل رقابتی انجام دهید

۴. تقویم محتوایی بسازید

۵. محتوای اینستاگرام برند خود را پیوسته به‌روزرسانی کنید

۶. در رشد مجموعه دنبال‌کنندگان اینستاگرام خود بکوشید

۷. دنبال‌کنندگان اینستاگرام خود را به مشتری تبدیل کنید

بسیاری از کسب‌وکارها این فشار را احساس می‌کنند که باید در تمامی پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشند و در این میان استراتژی را از یاد می‌برند. مرتکب این اشتباه نشوید.

از آنجا که اینستاگرام با دیگر شبکه‌های اجتماعی شناخته‌شده تفاوتی عمده دارد، به یک استراتژی بازاریابی متمایز نیازمند است. برای توسعه سبک منحصربه‌فرد برند خود از اینجا شروع کنید.

۱. اهداف خود را متناسب با اینستاگرام تنظیم کنید

پیش از شروع انتشار محتوا در اینستاگرام، از خود یا از تیمتان بپرسید که چرا در اینستاگرام هستید؟ از آن‌جا که اینستاگرام پلتفرم مشهوری است، پاسخ شما نباید این باشد که: چون همه در اینستاگرام هستند. برای این‌که در طولانی‌مدت در اینستاگرام موفق باشید باید هدف مشخصی داشته باشید تا زمان، انرژی و سرمایه‌ای که برای آن می‌گذارید، توجیه داشته باشد.

در این‌جا یک راه ثابت وجود ندارد. شاید بخواهید از فید اینستاگرام خود برای فروش محصولات خود به مشتری‌ها استفاده کنید. (بسیاری از کسب‌وکارها به همین دلیل در اینستاگرام حضور دارند.) مثل Anthropologie:

شاید از اینستاگرام برای گذاشتن نمونه‌کارهای خود استفاده می‌کنید تا مخاطبان بتوانند با محصول یا خدمات ارائه شده شما به‌صورت عملی آشنا شوند. بسیاری از متخصصان زیبایی از اینستاگرام به این منظور استفاده می‌کنند:

شاید دلیل حضور شما در اینستاگرام به سادگیِ ایجاد آگاهی از برند باشد که به وسیله پست کردن نقل قول‌های انگیزشی یا تصاویر جالب و سرگرم‌کننده آن را انجام می‌دهید. مانند بنیاد بلرت:

شاید دوست داشته باشید محتوای تولید شده به وسیله کاربران که درباره برند شماست را به اشتراک بگذارید تا از این راه فالوئرهایتان ببینند مردم واقعی از محصول یا خدمات شما استفاده می‌کنند. بسیاری از مشاغل در جهان این کار را می‌کنند، مانند:

دلیل حضورتان در اینستاگرام هرچه که هست، اطمینان یابید که هدف خود را تعیین کرده‌اید. اینستاگرام شما ممکن است با چند کارکرد ایجاد شده باشد؛ می‌توانید در عین حال که تصاویر مربوط به محصولات خود را پست می‌کنید، محتوای تولید شده به وسیله کاربران را نیز به اشتراک بگذارید. هدف از ایجاد صفحه بیشتر از آن‌که به نوع محتوای منتشر شده شما ارتباط داشته باشد، به علت حضور شما در اینستاگرام مرتبط است. اگر دلیل آن را می‌دانید، می‌توانید با استفاده از ابزار تحلیلی اینستاگرام نحوه عملکردتان را بررسی کنید.

۲. مخاطبان هدف اینستاگرام خود را تعیین نمایید

پیش از شروع بازاریابی در اینستاگرام، مخاطبان هدفتان را تعیین کنید. اگر استراتژی‌های بازاریابی دیگری دارید، از آن‌ها در راه حفظ مداوم تلاش‌های خود در جهت جذب مخاطب استفاده کنید.  در نظر گرفتن عواملی مانند سن، موقعیت مکانی، جنسیت، درآند، علایق و انگیزه‌ها را فراموش نکنید.

اگر نمی‌دانید باید از کجا شروع کنید، صفحه‌های معروف را بررسی کنید و هشتگ‌های استفاده شده مرتبط با کسب‌وکارتان را پیدا کنید. ببینید چه کسانی با این هشتگ‌ها در تعامل بوده‌اند و پروفایل‌هایشان را نگاه کنید. همچنین می‌توانید به صفحه رقبایتان بروید و دنبال‌کنندگان آن‌ها را ببینید. اینستاگرام پیدا کردن مخاطب را آسان کرده است.

۳. تحلیل رقابتی انجام دهید

پس از تعیین مخاطبان هدف، یک تحلیل رقابتی انجام دهید تا ببینید دیگر بازاریاب‌ها در زمینه کاری شما چه مطالبی منتشر می‌کنند. اگر از پیش رقبایتان را می‌شناسید، پروفایل آن‌ها را بررسی کنید. اگر هم نمی‌شناسید، با جستجوی کلمات مرتبط با کسب‌وکار خود، اکانت‌های مشابه را پیدا کنید.

با بررسی و نظارت سریع بر حساب‌های کاربری مرتبط با کار خود ببینید در صفحه آن‌ها کدام پست‌ها بیشترین تعامل را دارند، کدام هشتگ‌ها بیشتر مورد استفاده آن‌ها قرار گرفته‌اند، کپشن‌های پرمخاطب چه هستند، اغلب با چه فاصله زمانی پست می‌گذارند و با چه سرعتی پیشرفت می‌کنند. این اطلاعات می‌تواند به عنوان معیار مقایسه در زمینه رشد حساب کاربری شما باشند.

درحال بررسی محتوای رقبا، به فرصت‌هایی که احتمالا در راه رشد بیشتر از دست داده‌اند توجه کنید. اضافه کردن موارد منحصربه‌فرد به این موارد می‌تواند کسب‌وکار شما را نسبت به بقیه متمایز کند.

۴. تقویم محتوایی بسازید

به طور متوسط برندها در طول هر هفته حدود ۶ پست در اینستاگرام خود منتشر می‌کنند که در طول سال می‌شود ۳۰۰ پست. در این میان این حجم محتوا، پیگیری مواردی که قبلا ارسال شده دشوار است. ایجاد تقویم محتوایی می‌تواند در صرفه‌جویی در زمان و مدیریت حضور در اینستاگرام به شما کمک نماید. تقویم خود را با برخی از انواع محتوای اینستاگرامی که پیش از این بررسی شد علامت بزنید و برای کپشن‌ها، هشتگ‌ها و زمان انتظار پست‌ها از قبل برنامه‌ریزی کنید.

تقویم محتوایی جای خوبی برای ثبت زمان رویدادهای مهم برای حساب اینستاگرام شما نیز هست؛ مانند راه‌اندازی یا ارائه محصولی جدید یا ارائه پیشنهادات ویژه. اگر چنین تقویمی داشته باشید می‌توانید از فرصت‌ها درست در زمان مناسب استفاده کنید، به جای آن‌که در لحظه آخر بخواهید برای انجام کاری تصمیم بگیرید.

می‌توانید از این تمپلیت تقویم محتوایی رایگان به منظور مدیریت محتوای خود استفاده کنید.

۵. محتوای اینستاگرام برند خود را پیوسته به‌روزرسانی کنید

محتوای تصادفی و از هم گسیخته می‌تواند مخاطبان شما را گیج کند یا باعث شود آن‌ها را از دست بدهید. برای جلوگیری از این اتفاق، پیوستگی، نظم و ظرافت را در محتوای صفحه اینستاگرام خود حفظ کنید.

با در نظر گرفتن هویت برند خود، بینید صفحه‌تان چطور به نظر می‌رسد؟ ارزش برند شما چیست و مشتریان و کارکنان آن را چگونه می‌بینند؟

به عنوان مثال صفحه Apartment Therapy دارای شخصیت واضح و سازمان‌یافته‌ای است که بیانگر ویژگی مهم زیبایی‌شناختی و ظرافت است که به برند کمک می‌کند قابل شناسایی و متمایز باشد،؛ به این معنا که اگر کسی تصویری از این برند را در فید خود ببیند می‌تواند تشخیص دهد که تصویر متعلق به کدام برند است، بدون آن که اسمش را ببیند.

نمونه خوب دیگری از وجود زیبایی و ظرافت در صفحه یک برند، Taco Bell است. فید این برند در اینستاگرام بر محتوای رنگی و بانشاط و متناسب با مخاطبان خود که از نسل هزاره (millennial) هستند تمرکز دارد و از تصاویر جالب توجه برای تعامل مخاطب مورد نظر خود با برند استفاده می‌کند.

وقتی برای برند خود شخصیت و هویت تعریف کردید، محتوایتان را با آن تطبیق دهید. این مورد حتی می‌تواند در مورد رنگی که در زمینه تصاویر شما استفاده می‌شود نیز صدق کند.

زیبایی‌شناختی برند تنها به تصاویر محدود نمی‌شود. به روایت داستانی تشکیل برند خود فکر کنید. شرح این روایت صادقانه در کپشن می‌تواند به اعتمادسازی نسبت به برند شما کمک کند.

مثلا Red Bull تصاویر و ویدئوهای زیادی با داستان برند خود در صفحه‌اش منتشر کرده:

۶. در رشد مجموعه دنبال‌کنندگان اینستاگرام خود بکوشید

افزایش فالوئر زمان و انرژی زیادی لازم دارد. ممکن است وسوسه شوید از راه ساده‌ای مثل خریدن فالوئر استفاده کنید… اما این کار را نکنید! فالوئرهای خریده شده برای صفحه شما تعامل ایجاد نمی‌کنند. شما باید از دیده شدن محتوای خود اطمینان پیدا کنید چون به آن نیاز دارید. مضاف بر آن الگوریتم‌های به‌روزشده اینستاگرام دنبال‌کنندگان قلابی را تشخیص داده و به طور خودکار حذف می‌کنند.

راه‌هایی که می‌توانید برای افزایش دنبال‌کنندگان از روش درست، بر روی آن‌ها تمرکز کنید:

 • اطمینان حاصل کنید که نام کاربری شما قابل جستجو و شناسایی است. اگر افراد نتوانند شما را پیدا کنند، نمی‌توانند شما را دنبال کنند. بیوی خوبی بنویسید. این آخرین قسمتی است که کسی پیش از تصمیم قطعی برای دنبال کردن شما آن را می‌بیند، پس مطمئن شوید که به‌طور شفاف نوشته‌اید که هستید و چه می‌کنید.
 • وقتی از بهینه‌سازی پروفایل خود مطمئن شدید، شروع به انتشار محتوا کنید. بهتر است ابتدا ۱۰-۱۵ محتوای باکیفیت منتشر کنید و سپس به جذب فالوئر بپردازید. زیرا وقتی کاربران در بازدید از یک پروفایل با صفحه خالی مواجه شوند، احتمالا آن را دنبال نخواهند کرد.
 • پس از انجام کارهای بالا، حساب‌های کاربری مورد علاقه و مرتبط با کار خود را دنبال کنید. به اینستاگرام به چشم یک جامعه نگاه کنید و در آن دنبال مشاغل مشابه یا اینفلوئنسرهایی باشید که ممکن است محصول یا خدمات شما برایشان جالب و مفید باشد. وقتی چند حساب کاربری را دنبال کردید، اینستاگرام صفحات مشابه و مرتبط را برای فالو به شما پیشنهاد می‌دهد.
در بلاگ تگرولایز بخوانید :  اینگیجمنت در اینستاگرام؛ نحوه اندازه‌گیری و بهبود آن

 • بعد از دنبال کردن حساب‌های کاربری، با محتوای آن‌ها تعامل و ارتباط برقرار کنید. این طبیعی‌ترین راه برای جلب توجه‌ها به صفحه اینستاگرام خودتان است، بدون آن‌که اسپم (محتوای هرز) ایجاد کنید. وقتی با محتوای یک صفحه ارتباط و تعامل برقرار می‌کنید، برای صاحب آن صفحه اعلان (نوتیفیکیشن) ارسال می‌شود. این کار می‌تواند موجب شود آن‌ها از پروفایل شما دیدن کنند و آن را دنبال نمایند. همیشه به وسیله پاسخ دادن به نظرات دنبال‌کنندگان از حضور آن‌ها قدردانی کنید.
 • افراد را ترغیب کنید محتوای شما را به اشتراک بگذارند. از دنبال‌کنندگان وفادار بخواهید محتواها را ا هدف جذب تعامل بیشتر، به اشتراک بگذارند. یا حساب‌های کاربری مشابه را به همکاری دعوت کنید.
 • در نهایت صفحه اینستاگرام خود را در دیگر کانال‌های ارتباطی تبلیغ کنید. مثلا با استفاده از دکمه به‌اشتراک‌گذاری محتوای اینستاگرام در وبسایتتان و به اشتراک گذاشتن محتوای اینستاگرام در دیگر پلتفرم‌های اجتماعی. گاهی ساده‌ترین راه به‌دست آوردن فالوئر، درخواست کردن از آنان است!

۷. دنبال‌کنندگان اینستاگرام خود را به مشتری تبدیل کنید

وقتی پایگاه خوبی از دنبال‌کنندگان تشکیل دادید، می‌توانید آن‌ها را به مشتری و مصرف‌کننده تبدیل کنید. چند استراتژی با این هدف:

 • تبلیغات: معاملات، تخفیف‌ها و دیگر پیشنهادها راهی بسیار خوب برای هدایت مخاطبان اینستاگرام به سمت فروش محصولات یا خدماتتان است. حتما مواردی که فالوئرهاتان باید برای دریافت امتیاز ویژه انجام دهند را قید کنید و برای القای حس فوریت، برای این پیشنهادات مهلت مشخص تعیین کنید.
 • رقابت: برای تبدیل کسی به مشتری، چه راهی بهتر از آزمایش محصول شما؟ مسابقه‌هایی ترتیب دهید که به واسطه آن نیاز باشد افراد صفحه شما را دنبال کنند یا پست خود را با هشتگ مورد نظر شما منتشر کنند.
 • خیریه: ۸۱٪ از نسل هزاره‌ها (millennials) از شرکت‌ها انتظار دارند که نسبت به امور خیریه تعهد عمومی داشته باشند. انجام چنین کارهایی نسبت به برندتان در افراد علاقه ایجاد می‌کند و آن‌ها را به مشتری تبدیل می‌نماید. به عنوان مثال، Gap با صندوق جهانی مبارزه با ایدز در آفریقا همکاری و از سال ۲۰۰۶ به جمع‌آوری بیش از ۱۳۰ میلیون دلار کمک کرده است.
 • تیزر: اینستاگرام بستری عالی برای نمایش اجمالی محصول تازه شما به مخاطب، پیش از ارائه عمومی و دسترسی به آن است. مثلا نمایش چند تصویر می‌تواند درباره آن هیجان ایجاد کند.
 • پخش زنده: برای معرفی محصول یا خدمات تازه می‌توانید از پخش زنده اینستاگرام بهره ببرید. آن‌گاه کاربران را به سمت لینک خرید که در بیو گذاشته‌اید، هدایت کنید.

استفاده از امکان لینک‌گذاری در بخش بیوگرافی و هایلایت‌های استوری اینستاگرام را فراموش نکنید زیرا به وسیله آن‌ها می‌توانید دنبال‌کنندگان زیادی را به سمت وبسایت یا وبلاگ خود هدایت کنید.

۷ نکته‌ کمتر شناخته‌شده در اینستاگرام

برای استفاده بهینه از پلتفرم اینستاگرام نکته‌هایی کاربردی وجود دارند که کمتر شناخته شده‌اند که در ادامه بررسی می‌شوند. پیشنهاد می‌شود که آخرین نسخه اینستاگرام را دانلود و استفاده کنید تا بتوانید از تازه‌ترین ویژگی‌های آن بهره ببرید.

۱. انتشار پست اینستاگرام در بهترین ساعات  

کاربران اینستاگرام در تمام ساعات روز فعالند. با این حال، تعداد اندکی از زمان‌ها وجود دارند که برای انتشار محتوا و دیده شدن، مطلوب‌ترند. مثلا روزهای ابتدایی و انتهایی کاری، هر ساعتی غیر از ظهر؛ البته این ساعات به منطقه زمانی مخاطبان شما بستگی دارد و باید بر طبق آن زمان مناسب خود را پیدا کنید. بسیاری از کاربران تمایل دارند در خارج از ساعات کاری هفته با محتوا در تعامل باشند.

۲. اتصال اینستاگرام به صفحه فیسبوک

یکی از جذابیت‌های اینستاگرام این است که می‌توانید همان محتوا را در شبکه‌های اجتماعی دیگر نیز به اشتراک بگذارید.

توصیه نمی‌شود که به طور خودکار محتوای اینستاگرام را به رسانه‌های دیگر مانند توییتر یا فیسبوک پیوند دهید زیرا محتوایی که در اینستاگرام جذابیت دارد، لزوما در کانال‌های دیگر نتیجه نمی‌گیرد. به همین دلیل بهتر است محتوای خود را مخصوص هر پلتفرم تنظیم کنید.

با وجود این، متصل کردن اینستاگرام به سایر حساب‌های کاربری در دیگر رسانه‌های اجتماعی مانند فیسبوک باعث افزایش توجه‌ها به محتوای شما می‌شود. به یاد داشته باشید اگر صفحه اینستاگرام خود را عمومی ساخته‌اید، همان زمان دسترسی آن را به فیسبوک برقرار کرده‌اید.

اگر تصمیم به انجام این کار گرفتید به بخش تنظیمات اینستاگرام خود بروید و و بر روی گزینه Linked Accounts  یعنی حساب‌های کاربری متصل‌شده که زیر گزینه Privacy and Security قرار دارد کلیک کنید. وارد فیسبوک خود شوید و صفحه فیسبوک کسب‌وکار خود را که می‌خواهید به اینستاگرام متصل باشد انتخاب کنید. پس از آن دی زیر منوی Share Settings لوگوی فیسبوک به نشانه اتصال و روشن شدن گزینه اشتراک باید آبی شده باشد.

۳. دیدن پست‌هایی که لایک کرده‌اید

شما می‌توانید در منوی تنظیمات اینستاگرام تمام پست‌هایی را که لایک کرده‌اید، ببینید. سه خط گوشه بالا و سمت راست پروفایل را بزنید و پس از کلیک بر روی ستینگ در پایین آن، بر روی گزینه Account Posts You’ve Liked بزنید.

۴. مرتب‌سازی دوباره فیلترهای اینستاگرام

برای به حداکثر رساندن بهره‌وری، اینستاگرام به شما این امکان را می‌دهد تا فیلترها را دوباره مرتب کنید تا مواردی را که بیشتر مورد استفاده‌تان است، اول منو قرار دهید. برای ترتیب‌دهی مجدد یا پنهان کردن فیلترها ویرایشگر اینستاگرام را باز کنید. به سمت راست بروید و روی آیکون مدیریت (چرخ‌دنده) کلیک کنید. برای مرتب کردن دلخواه فیلترها، سه خط خاکستری را به سمت پایین نگه دارید و برای پنهان کردن آن علامت کنار آن را بردارید (uncheck).

۵. فاصله‌گذاری بین خطوط متن کپشن

هنگامی که برای پست خود کپشن می‌نویسید، صفحه‌کلید دکمه «بازگشت» (return) را حذف می‌کند. برای بازگرداندن آن، دکمه «۱۲۳» را فشار دهید تا آن دکمه دوباره روی صفحه‌کلید شما ظاهر شود. به یاد داشته باشید اینستاگرام تنها ۳ خط اول کپشن را نمایش می‌دهد، بنابراین کمتر از دکمه return استفاده کنید.

۶. پنهان کردن پست‌هایی که در آن‌ها تگ شده‌اید

وقتی کسی شما را در پست خود تگ می‌کند، آن پست با کلیک بر روی آیکون تگ‌ها در منوی زیر قسمت بیوی پروفایل شما نشان داده می‌شود. دنبال‌کنندگان شما نیز می‌توانند آن را ببینند.

شما با دو روش می‌توانید پست‌هایی که در آن‌ها تگ شده‌اید را پنهان کنید. یک روش این است که از راه هر تصویر به‌طور جداگانه اقدام کنید. عکسی را که می‌خواهید مخفی شود باز کنید و روی سه نقطه گوشه بالا سمت راست کلیک کنید. بر روی Photos Options کلیک کنید. از آنجا می‌توانید Remove Me From Post (تگ را حذف کنید و به کل پنهان شوید) یا Hide from My Profile (تگ باقی بماند اما عکس از روی پروفایل پنهان شود) را انتخاب کنید.

اگر نمی‌خواهید هر بار به‌طور جداگانه پست‌هایی که در آن‌ها تگ شده‌اید را حذف کنید، می‌توانید به طور دستی تنظیم کنید که فقط در مواردی که دوست دارید و تایید کرده‌اید، پست تگ شده نمایش داده شود. برای این کار به بخش Settings Privacy Tags بروید و Add Automatically option را خاموش نمایید. در این صورت اگر کسی شما را در تصویری تگ کرد، برای شما اعلان ارسال می‌شود. در آن زمان برای تایید، بر روی عکسی که تگ شده‌اید بزنید و گزینه Show on Profile را انتخاب کنید.

از این صفحه که در زیر می‌بینید، می‌توانید به طور دستی پست‌های متعددی را از پروفایل خود مخفی کنید:

۷. ذخیره تصاویر و ساختن مجموعه‌تصاویر

مطالب خوب زیادی در اینستاگرام وجود دارد. ممکن است محتوای رقیب را ببینید و بخواهید مشابه آن را ایجاد کنید یا شاید برخی مطالب ایجاد شده به وسیله کاربران را ببینید و بخواهید آن‌ها را بازنشر کنید. چگونه می‌توانید این محتواها را برای دسترسی آینده ذخیره کنید؟ اینستاگران این امکان را به راحتی فراهم کرده.

در فید اینستاگرام می‌توانید پست‌ها را لایک بزنید یا کامنت و پیغام بگذارید. برای ذخیره کردن آن‌ها باید آیکون روبان‌مانند پایین و گوشه سمت راست پست را بزنید. وقتی روی این آیکون ضربه می‌زنید، پاپ‌آپ ذخیره شدن پست در مجموعه را در پایین پست مشاهده خواهید نمود. شما می‌توانید برای مجموعه‌های ذخیره شده نام ایجاد کنید. برای مثال پست‌های الهام‌بخش یا پست‌های تولید شده به وسیله کاربران.

برای دسترسی به پست‌های ذخیره شده از طریق پروفایل خود، بر روی سه خط افقی در گوشه سمت راست بالای پروفایل کلیک کنید و از لیست گزینه Saved را بزنید. زیر گزینه All می‌توانید تمامی محتواهای ذخیره شده را به ترتیب زمان ذخیره شده ببینید. و در زیر Collections می‌توانید محتواهایی که در قالب مجموعه‌ها سازمان‌دهی کردید را پیدا کنید.

تجزیه و تحلیل اینستاگرام

اینستاگرام هنوز مانند فیسبوک پلتفرم تجزیه و تحلیل عمیق نیست.

وقتی حساب کاربری خود را روی بیزنس تنظیم می کنید، می‌توانید به ابزار تحلیل محدودی مانند میزان رشد فالوئرها، ایمپرشن‌ها، میزان دستیابی و تعامل دسترسی پیدا کنید. به وسیله کلیک بر روی View Insights که زیر عکس یا فیلمی که آپلود کرده‌اید نشان داده می‌شود، می‌توانید به این اطلاعات دسترسی پیدا کنید.

راه دیگر پیگیری تحلیل‌های اینستاگرام، کمپین‌های تبلیغاتی فیسبوک (Facebook’s Ad Manager) است. دسترسی به این معیارها مفید است اما به پست‌ها و کمپین‌های فردی محدود می‌شود.

برای دسترسی بیشتر به معیارهای تحلیلی اینستاگرام می توانید از اپ‌های جانبی (third-party) استفاده کنید. Iconosquare و Simply Measured امکان پیگیری معیارهای اضافی مثل میزان دنبال‌کننگان و تعاملات در طول زمان، زمان مطلوب ارسال بر مبنای تجربه پست‌های قبلی و مقایسه عملکرد با رقبای انتخاب شده را فراهم می‌کنند. گرچه برای استفاده از هردوی این اپ‌ها باید پول پرداخت کنید اما این امکان را دارید که اول از نسخه آزمایشی آن‌ها استفاده کنید تا ببینید اطلاعاتی که در اختیارتان می‌گذارند برایتان مفید است یا خیر.

معیارهای تکی که در اینستاگرام ردیابی می‌کنید بسته به اهداف شما متفاوت خواهد بود اما همیشه باید بحث تعامل (لایک و کامنت) را در نظر داشته باشید و از تعداد فالوئرهای خود مراقبت کنید. اگر محتوای ارزشمند منتشر کنید، به‌طور مداوم تعامل ایجاد می‌شود و مخاطبان تازه جذب خواهید کرد.

چه برای دسترسی به ابزار تحلیل عمیق‌تر اینستاگرام خود بودجه داشته باشید یا نه، اما سعی کنید معیارهای پایه‌ای تجزیه و تحلیل را بررسی کنید تا نسبت به رشد و عملکرد خوب پروفایل خود مطمئن شوید.

شروع تبلیغات در اینستاگرام

تبلیغات در اینستاگرام فرصتی منحصربه‌فرد برای برندها فراهم می‌کند تا بتوانند با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند. از آن‌جا که تبلیغات در اینستاگرام مانند همه پست‌های دیگر در فید ظاهر می‌شود، به اندازه تبلیغات معمولی مشهود و مختل‌کننده فعالیت کاربران نیستند. بلکه امکانی طبیعی برای تشویق کاربران به کسب اطلاع از محصول یا خدمات شما ایجاد می‌کنند.

نحوه ایجاد تبلیغ در اینستاگرام

اگر تاکنون تبلیغی در فیسبوک گذاشته باشید، می‌دانید که تنظیم تبلیغ در اینستاگران در بستر تبلیغاتی فیسبوک انجام می‌شود.

برای ایجاد آگهی پستی از اینستاگرام را که مایلید برای این کار استفاده شود را انتخاب کنید یا این‌که یک پست جدید در بخش مدیریت تبلیغات فیسبوک ایجاد نمایید. اگر تابه‌حال در فیسبوک تبلیغ اجرا نکرده‌اید باید ابتدا حساب کاربری ایجاد کنید. همچنین باید بین صفحه پروفایل بیزنس اینستاگرام خود و صفحه فیسبوک اتصال برقرار کنید.

برای دسترسی و اتصال صفحه فیسبوک به اینستاگرام به بخش Business Manager اینستاگرام بروید و در سمت چپ صفحه روی منوی شناور کلیک کرده و Instagram Accounts را بزنید. سپس بر روی Claim Instagram Account بزنید. اطلاعات حساب خود را اضافه کرده و بر روی Next کلیک نمایید.

یک هدف را انتخاب کنید و کمپین خود را نام‌گذاری کنید. با این‌که فیسبوک انتخاب‌های زیادی پیش روی شما می‌گذارد، تنها تعداد معدودی از گزینه‌ها شامل تبلیغات در اینستاگرام است. برای اطمینان از آن‌که در مسیر درست قرار دارید یکی از گزینه‌های زیر را انتخاب کنید:

 • آگاهی از برند
 • دسترسی
 • ترافیک
 • نصب برنامه‌ها‌
 • سرگرمی
 • بازدیدهای ویدئویی
 • تبدیل

وقتی هدف خود را انتخاب کردید، از شما خواسته می‌شود که مجموعه تبلیغات خود را نام‌گذاری کنید.

اگر گزینه ترافیک را انتخاب کرده باشید از شما خواسته می‌شود که مقصد آن را انتخاب کنید. فیسبوک به شما امکان انتخاب بین وبسایت و اپلیکیشن را می‌دهد.

قدم بعدی، مشخص کردن هدف تبلیغ خود با فاکتورهای جمعیت‌شناختی و روان‌شناختی از جمله سن، جنسیت، موقعیت مکانی، زبان، شغل، وضعیت مالی و ارتباطات است. همچنین می‌توانید مشخصات مخاطبان قبلی را اضافه کنید.

گزینه ویرایش مکان‌ها را از زیر گزینه‌های مکان‌ها انتخاب کنید و گزینه اینستاگرام را از زیر پلتفرم‌های در دسترس انتخاب نمایید. این مرحله را فراموش نکنید! در غیر این‌صورت تبلیغ شما تنها در فیسبوک به نمایش درمی‌آید. اگر می‌خواهدی تبلیغتان تنها در اینستاگرام نمایش داده شود، مطمئن شوید که هیچ‌یک از گزینه‌های دیگر در قسمت مکان‌ها انتخاب نشده باشند.

پس از این‌که اینستاگرام را به عنوان مکان مورد نظر برای تبلیغ انتخاب کردید، درباره بودجه و برنامه آن از شما پرسیده می‌شود. برای تبلیغ خود بودجه روزانه یا بودجه کلی دوره تنظیم کنید و تاریخ شروع و پایان آن را نیز مشخص نمایید.

اگر تاریخ و بودجه کل دوره را مشخص نکردید، آگهی شما با بودجه‌ای که به‌صورت نامحدود با بودجه‌ روزانه‌ای که اختصاص داده‌اید اجرا می‌شود. گزینه‌های بیشتر درباره بودجه و برنامه‌ریزی را می‌توانید از راه منوی گزینه‌های پیشرفته پیدا کنید که به شما امکان می‌دهد برنامه بودجه خود را طوری تنظیم کنید که تبلیغ شما در ساعات مشخصی از روز اجرا شود یا در اسرع وقت نتایج را تحویل دهد. این گزینه برای آن دسته از تبلیغات که زمان‌بندی در آن‌ها اهمیت زیادی دارد، مفید است.

قدم بعدی تنظیم محتوای تبلیغ است. می‌توانید پستی را که از قبل بارگذاری کرده‌اید را تقویت کنید یا محتوای تازه‌ای را به عنوان آگهی اجرا کنید. اینستاگرام امکان تبلیغات تصویری، ویدئویی، استوری و Carousel را برای شما ایجاد کرده است.

برای گرفتن بیشترین بازخورد و نتیجه بهتر از آگهی، فیسبوک توصیه می‌کند برای تبلیغات در قالب تصاویر مربع از اندازه ۶۰۰ در ۶۰۰ پیکسل، برای تبلیغات لنداسکیپ از اندازه ۶۰۰ در ۳۱۵ پیکسل و بری تبلیغات عمودی از اندازه ۶۰۰ در ۷۵۰ پیکسل استفاده کنید. پیشنهاد دیگر نیز این است که از متن مختصر و کوتاهی استفاده کنید.

وقتی بارگذاری تبلیغ شما تمام شد، سفارش خود را وارد کرده و اولین کمپین تبلیغاتی خود را در اینستاگرام اجرا کنید.

میزان مبلغی که باید برای تبلیغات اینستاگرامی هزینه کنید چقدر است؟

این‌که چه مقدار در تبلیغات اینستاگرام سرمایه‌گذاری می‌کنید به هدف کمپین شما مرتبط است.

اگر می‌خواهید لید (سرنخ) بیشتری به‌دست بیاورید، هزینه به ازای هر لید و چگونگی مقایسه آن با سایر کانال‌ها و ارزش طول عمر مشتری (CLV) را بررسی کنید. (مثلا اگر CLV شما ۳۰۰۰ دلار است، احتمالا این کمپین ارزش آن را دارد که ۵۰۰ دلار برایش هزیه کنید. این اعداد مثالی است که بر مبنای آن ارقام مربوط به خود را تحلیل کنید.)

این موضوع برای هر کسب‌وکار و صنعتی متفاوت است. همچنین به اهداف دیگر نظیر افزایش کلیک‌ها و فروش در وب‌سایت نیز بستگی دارد.

مهم نیست اهدافتان چه باشد، مهم آن است که با نظارت و بهینه‌سازی کمپین تبلیغاتی خود در اینستاگرام، بیشترین دستاورد را از بودجه کسب کنید.

بازاریابی در اینستاگرام به رشد بهتر شما کمک می‌کند

با وجود ۷۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه، قدرت اینستاگرام انکارناپذیر است. آن‌چه در ابتدا یک برنامه ساده اشتراک‌گذاری تصاویر بود، اکنون به یک تجربه اجتماعی بزرگ و همه‌جانبه تبدیل شده که به کاربران خود امکان می دهد که هویت بصری کسب‌وکارها را کشف کنند.

کاربران اینستاگرام برای محتوای باکیفیت ارزش قائلند. تصاویری خلق کنید که اطلاعات جالبی در اختیار مخاطبان شما قرار دهد و برند شما را به شیوه‌ای جدید و منحصربه‌فرد به نمایش بگذارد. با نوشتن کپشن‌های سرگرم‌کننده و تعامل‌ساز، محتوای خود را بهینه‌سازی کنید.

ساختن و نگهداری از یک پلتفرم که هویت تصویری برند شما را نشان می‌دهد ممکن است مرعوب‌کننده به‌نظر برسد اما اینستاگرام این کار را به یک سرگرمی آسان تبدیل کرده است. با خواندن این مطلب و دنبال کردن راهنماهای مرتبط و مشابه، از بهترین راهبردهای بازاریابی در اینستاگرام الهام بگیرید و استراتژی بازاریابی خود را بچینید.

برچسب ها

به اشتراک بگذارید

نظر شما نظر خود را وارد نمایید