اینستاگرام یا پینترست؟! بهترین گزینه برای کسب‌وکار شما کدام است؟

اینستاگرام
زمان مطالعه: 8 دقیقه

با تغییرات صورت گرفته در سبک زندگی ما به دلیل حضور شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام، بدون شک برای حفظ و پیشرفت کسب‌وکار خود باید سعی کنیم که با این تغییرات هم‌سو شده و از ساز و کار متناسب با کسب‌وکار خود، بسترهای اطلاع‌رسانی مناسبی را انتخاب کنیم. با تعداد تصاویر به اشتراک گذاشته شده در فضای وب، به راحتی می‌توان گفت که محتوای بصری در این بستر ماندگارتر است. به همین علت است که در دنیای دیجیتال مارکتینگ، استفاده از تصاویر و فیلم‌ها به یکی از محبوب‌ترین روش‌های بازاریابی تبدیل شده است. امروزه مردم به مشاهده اطلاعات، بیشتر از مطالعه آن تمایل دارند و به دلیل تقاضای بالایی که مخاطبان برای محتوای دیداری دارند، شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام یا پینترست بیش از پیش محبوب شده‌اند.

بر همین اساس، پاسخ به این سوال که کدام یک از این دو بستر می‌تواند به کسب‌وکار شما کمک کند، ساده نیست!

اینستاگرام چیست؟

اینستاگرام (Instagram) به عنوان یک برنامه ساده و در عین حال قدرتمند در بین شبکه‌های اجتماعی شناخته می‌شود که به شما امکان می‌دهد تا عکس‌ها و فیلم‌های خود را از طریق تلفن هوشمند بارگذاری کنید و به اشتراک بگذارید. در نمایه اینستاگرام شما، هر تصویری که بارگذاری می‌کنید برای افراد دنبال‌کننده شما قابل مشاهده است. تمرکز این شبکه اجتماعی بر اشتراک گذاشتن محتوا از طریق تلفن‌همراه بوده که علاوه بر آن دنبال‌کنندگان می‌توانند از طریق لایک و کامنت با شما در تعامل باشند.

اینستاگرام

پینترست چیست؟

پینترست (Pinterest) که اغلب به عنوان ابزار نشانه‌گذاری محتوای بصری توسط کاربران شناخته می‌شود، به نوعی می‌تواند نقش یک تابلوی اعلانات تحت وب را ایفا کند. نقطه برجسته و مهم در استفاده از این شبکه اجتماعی، امکانی است که برای مرتب کردن محتوا به مخاطب داده می‌شود. در پینترست مانند اینستاگرام امکانی وجود دارد تا افراد نظرات خود را با یکدیگر درمیان بگذارند یا حتی با افراد دیگر ارتباط برقرار کنند. این بدان معناست که شما می‌توانید با اشتراک گذاری و تبلیغ محتوای بصری خود در این بستر، استفاده مفیدی برای رشد کسب‌وکار خود داشته باشید.

پینترست

بررسی عوامل متمایزکننده اینستاگرام و پینترست

در قسمت از مطلب برخی از عوامل متمایزکننده این دو بستر از یکدیگر را آروده‌ایم اما در نظر داشته باشید که هر دو این شبکه‌های اجتماعی برای کسب‌وکار شما سودمند هستند.

۱. نحوه استفاده

وقتی صحبت از اینستاگرام و پینترست می‌شود، بسیاری از مردم فراموش می‌کنند که هر دوی این بسترها اهداف مشابهی دارند اما نحوه استفاده کاربران از آن‌ها متفاوت است.

اینستاگرام به کاربران اجازه می‌دهد تا تصاویر و فیلم‌هایی را که با موبایل خود گرفته‌اند با استفاده از فیلترهای آن تقویت کنند و به اشتراک بگذارند؛ جایی است که مردم نه تنها افراد دیگر را دنبال می‌کنند، بلکه برندهای مختلف نیز صفحه کسب‌وکار خود را برای برقراری ارتباط با مخاطبان ایجاد می‌کنند. این بدان معناست که به عنوان یک کسب‌وکار، اینستاگرام مکانی است که شما باید با دنبال کنندگان خود شفاف باشید و به آن‌ها جلوه مناسبی از نحوه کارکرد و نام تجاری برند خود ارائه دهید.

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  چرا باید اینستاگرام را آنالیز کنیم؟

از طرف دیگر پینترست تفاوت قابل ملاحظه‌ای با مدل اینستاگرام دارد. به این صورت که به کاربران امکان می‌دهد تا:

 • محتوای تصویری‌ای که به نظرشان جالب است را کشف کنند.
 • محتوایی را که از کاربران دیگر پیدا می‌کنند، مرتب کنند.

تفاوت اینستاگرام و پینترست

بسیاری از کاربران پینترست وقتی به سایت وارد می‌شوند تا تصاویر مورد نظر خود را جستجو و ذخیره کنند، امکانی وجود دارد که مرتب با آن موضوع تصاویر پین شده توسط افراد دیگر را مجدد پین کنند که ۸۰ درصد از پین‌های پینترست تکراری هستند و همین موضوع به کاربر این امکان را می‌دهد تا محتواهای جدیدی را کشف کند.

۲. مخاطبان

وقتی صحبت از مخاطب می‌شود، ابتدا باید ببینیم چه کسانی از اینستاگرام استفاده می‌کنند و سپس داده‌های آن با پینترست مقایسه شود.

 • اینستاگرام ماهانه بیش از ۱ میلیارد و روزانه بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر فعال دارد!
 • ۵۰٪ از کاربران خارج از ایالات متحده آمریکا هستند.
 • به طور متوسط، کاربران در روز ۹۵ میلیون تصویر بارگذاری و به اشتراک می‌گذارند.
 • در این شبکه اجتماعی هر روز ۳.۵ میلیارد لایک جمع می‌شود.
 • اینستاگرام در مقایسه با پینترست تقریباً تعداد مساوی از کاربران زن و مرد را دارد که بیش از ۶۰٪ آنها در گروه سن کمتری قرار دارند.

بنابراین به عنوان مثال اگر شرکتی در زمینه فروش کفش‌های کتانی هستید که می‌خواهد با نسل جوان ارتباط برقرار کنید، بازاریابی در اینستاگرام می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

اکنون بیایید برخی از داده‌های کاربران از پینترست را بررسی کنیم که اتفاقاً امروزه به یکی از سریع‌ترین شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است.

 • پینترست ماهانه بیش از ۲۵۰ میلیون کاربر فعال دارد!
 • ۵۰ درصد از کاربران خارج از ایالات متحده آمریکا هستند.
 • تاکنون بیش از ۱۷۵ میلیارد پین انجام و ۳ میلیارد صفحه ایجاد شده است.
 • ۲ میلیون کاربر عادی به طور منظم «پین‌های خرید» را در تابلو ذخیره می‌کنند.

مخاطبان اینستاگرام و پینترست

برخلاف اینستاگرام، بیش از ۷۰٪ کاربران پینترست زنان هستند. طبق یک گزارش تحقیقاتی Pew، پینترست بیشترین تفاوت جنسیتی مشاهده شده در این شبکه‌ اجتماعی است. اگرچه این سایت کاربران جوان نیز دارد اما تعداد حضور افراد مسن در آن قابل ملاحظه است.

بنابراین به عنوان مثال اگر شرکت شما فروشنده کیف‌های دستی زنانه است پس منطقی به نظر می‌رسد تا کسب‌وکار خود را در پینترست رونق دهید.

۳. نسخه دسکتاپ یا موبایل برای اینستاگرام و پینترست

بیایید ابتدا در مورد اینستاگرام صحبت کنیم که عملکرد آن به عنوان یک برنامه موبایل عالی است اما نسخه کامپیوتر آن چرا نه؟ زیرا شما فقط از طریق موبایل می‌توانید محتوای جدید را بارگذاری و به اشتراک بگذارید، اما از طریق نسخه دسکتاپ فقط می‌توانید تصاویر را مشاهده کنید و یا درباره پست‌ها نظر دهید. بنابراین اگر می‌خواهید برای بازاریابی و ایجاد برند از اینستاگرام استفاده کنید، تمرکز شما باید موبایل باشد.

به خاطر داشته باشید که تلفن‌همراه یکی از بزرگترین دلایلی است که باعث می‌شود تعداد زیادی از افراد هر روز اینستاگرام را باز کنند.

پینترست به عنوان یک برنامه دسکتاپ آغاز به کار کرد، اما پس از گذشت سال‎‌‌ها برنامه تلفن‌همراه آن، کار خود را آغاز کرد. این می‌تواند به دلیل ویژگی‌های باشد که کاربران در نسخه تلفن‌همراه مانند پین‌های قابل خرید پیدا می‌کنند. اما هنوز هم، مقدار قابل توجهی از ترافیک پینترست از سمت کاربران دسکتاپ می‌آید. این بدان معناست که اگر کمپین خود را، هم برای کاربران تلفن‌همراه و هم برای کاربران دسکتاپ بهینه کنید، در نهایت ممکن است نتیجه بهتری از پینترست بگیرید.

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  چرا نباید فالوور اینستاگرام بخریم؟

۴. استفاده از هشتگ

هر کاربر اینستاگرام از اهمیت هشتگ در اینستاگرام اطلاع دارد. آن‌ها یک عملکرد کلیدی هستند و به کاربران برای پیدا کردن محتواهای موردنظرشان کمک می‌کند. بهترین نکته در مورد هشتگ‌ها در این است که به کاربران اجازه نوآوری می‌دهد. آن‌ها همچنین می‌توانند هشتگ‌های مورد علاقه خود را دنبال کنند.

از نظر تجاری، استفاده از هشتگ در اینستاگرام ایجاد ارتباط قوی‌تر با مخاطبان هدف را برای شما آسان‌تر می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد در زمان مناسب محتوای شما را پیدا کنند.

هشتگ در اینستاگرام و پینترست

آیا پینترست هم از هشتگ پشتیبانی می‌کند؟ بله اما به اندازه اینستاگرام مفید نیست. یکی از دلایل استفاده از هشتگ‌ها کمک به کاربران برای دریافت محتوای مربوطه است. با این حال، اگر به نحوه کار پینترست نگاه کنید، پین‌ها از قبل دارای برچسب‌های خوبی هستند و دسته‌هایی وجود دارند که به طور مرتب این پین‌ها را سازماندهی می‌کنند. این بدان معناست که هشتگ‌ها هنگام جستجو برای محتوا نقشی ندارند.

۵. به اشتراک‌گذاری لینک

اینستاگرام ابزاری عالی برای ایجاد هویت برند شما و گسترش آگاهی در مورد محصول یا خدمات است. با این حال، این واقعیت که شما نمی‌توانید لینک‌های خود را در پست‌ها به اشتراک بگذارید، یک اشکال بزرگ است. به عبارتی شما مستقیماً نمی‌توانید از طریق محتوای اینستاگرام خود به سایت مراجعه کنید. تنها قسمتی که برای درج لینک وجود دارد، در قسمت پروفایل کاربری شما است. بنابراین نمی‌توانید عملکرد محتوای اینستاگرام خود را از نظر میزان دقیق بازدید ارزیابی کنید.

اما اوضاع در پینترست برعکس است. یکی از بزرگترین مزایای ارسال تصاویر در پینترست این است که هر پین به طور مستقیم به یک وب سایت مرتبط است. بنابراین نه تنها به شما به عنوان یک برند تجاری و افزایش بازدید از وب سایت کمک می‌کند بلکه می‌توانید میزان کارایی کمپین خود را نیز بسنجید.

۶. قصه‌گویی

کاربران اینستاگرام همیشه هنگام تعامل با برندی که دنبال می‌کنند در جستجوی تجربه شخصی‌تری هستند. اما چگونه؟ پاسخ داستان‌سرایی است. زیرا تصاویر می‌توانند ابزاری عالی برای بیان داستان‌های جذاب محسوب شوند.

از آنجا که اینستاگرام بستری قدرتمند برای تعامل با کاربران است، باید محتوای شما درگیرکننده، آموزنده، مفید و خلاقانه باشد. اگر بتوانید از پتانسیل داستان‌سرایی اینستاگرام مانند بخش استوری استفاده کنید، می‌توانید آن را به عنوان چشم‌اندازی برای برند خود در نظر بگیرید.

داستان سرایی در اینستاگرام

وقتی صحبت از داستان‌‌سرایی واقعی می‌شود، نیازی نیست که حتما اینستاگرام یا پینترست را با یکدیگر مقایسه کنید، زیرا از پینترست می‌توان برای ارتباط برقرار کردن با مخاطبان هدف استفاده کرد. با استفاده از تابلوهای پینترست به صورت استراتژیک می‌توانید کاربران مناسب را جذب و درگیر کنید، زیرا داستان‌های تصویری اغلب تأثیر بزرگتر و ماندگارتری دارند. با افزودن یک عنصر قصه‌گویی به مسابقه‌ای در پینترست یا یک کمپین تبلیغاتی، می‌توانید شانس خود را برای گرفتن نتایج مثبت افزایش دهید.

۷. محتوای ویدئو

مدت زمان زیادی است که اینستاگرام به شما این امکان را می‌دهد تا ویدئو به اشتراک بگذارید. از آنجا که اینستاگرام محدود به تصاویر نیست، با استفاده از ویژگی‌های خلاقانه در به اشتراک‌گذاری ویدئو خود می‌توانید نهایت استفاده را ببرید. با این حال، در مورد پینترست نمی‌توان همین حرف را زد زیرا این سایت فقط به شما امکان پیوند ویدیوئی را برای پین کردن به شما می‌دهد تا محتوای خود را به سایت خارجی مانند Vimeo یا YouTube هدایت کنید.

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  اهمیت بیزنس پروفایل اینستاگرام چیست و چگونه باید چنین پروفایلی ایجاد کنیم؟

۸. ویرایش تصویر

اینستاگرام از آغاز به عنوان بستری برای تقویت و بهبود تصاویر آغاز به کار کرد. با استفاده از فیلترهای مختلف یا انجام کارهای اساسی مانند افزایش نور، بهبود وضوح یا افزودن کنتراست بیشتر، می‌توانید تصاویر خود را از بقیه متمایز کنید.

با این حال، در مورد پینترست نمی‌توان این حرف را زد چرا که به شما اجازه ویرایش، تغییر یا بهبود تصاویر را نمی‌دهد. این بدان معناست که شما باید ویرایش خود را قبل از بارگذاری تصاویر در پینترست انجام دهید.

۹. ترتیب نمایش

آیا ترتیب نمایش اهمیت دارد؟ تا حدی بله؛ زیرا نحوه دیدن محتوای شما می‌تواند در نتایجی تأثیر بگذارد.

بیایید ابتدا در مورد اینستاگرام صحبت کنیم که همه عکس‌ها/فیلم‌ها را با ترتیبی سازمان یافته نمایش می‌دهد. خبرخوان اینستاگرام تازه می‌شود و هر محتوای تصویری جدید شما به محض ورود به فالوورهای شما نشان داده می‌شود. این بدان معناست که هرچه بیشتر در اینستاگرام پست بگذارید، میزان دسترسی به شما بالاتر می‌رود.

تبلیغات اینستاگرام و پینترست

پینترست در این مورد متفاوت است. زیرا دنبال‌کنندگان شما پین‌هایی را که انجام داده‌اید، نمی‌بینند. در واقع پین‌هایی که برای کاربران نمایش داده می‌شود به نوعی بر اساس تاریخ گذشته یا علایق فعلی آن‌ها است.

الگوریتم پینترست مانند فیسبوک کار می‌کند و فقط محتوایی را نشان می‌دهد که در نظر سیستم هوشمند آن، به علاقه‌مندی کاربر مربوط شود. بنابراین اگر در مشاغلی هستید که در پینترست فعالیت می‌کنید، ممکن است بخواهید استراتژی متفاوتی نسبت به اینستاگرام داشته باشید. زیرا افرادی که برند شما را دنبال می‌کنند ممکن است پین‌های شما را نبینند.

۱۰. تبلیغات

امروزه تبلیغات اینستاگرام مورد تقاضا است و نتایج واقعی را به همراه خود دارد. هنگامی که تبلیغات هدفمندی را در اینستاگرام اجرا می‌کنید، اساساً از پایگاه گسترده کاربران آن استفاده می‌کنید که ارتباط با افراد مستقر در هر نقطه از جهان را برای شما آسان می‌کند. همچنین این امکان که به عنوان یک تبلیغ‌دهنده می‌توانید دکمه تماس برای خرید را به پست خود اضافه کنید جذابیت آن را بیشتر می‌کند.

در اینجا به انواع مختلفی از تبلیغات اینستاگرامی اشاره می‌کنیم:

 • تبلیغات عکس
 • تبلیغات ویدیوئی
 • تبلیغات به صورت آلبوم عکس
 • استوری‌های تبلیغاتی

در مورد پینترست، فقط در صورتی می‌توانید از بستر تبلیغاتی استفاده کنید که تجارت شما در ایالات متحده مستقر شده باشد و این موضوع دسترسی شما را محدود می‌کند. پینترست به شما این امکان را می‌دهد تا هزینه تبلیغات را بر اساس میزان تعامل یا تعداد کلیک‌های ایجاد شده پرداخت کنید.

سخن آخر

در این مطلب به عوامل متمایزکننده اینستاگرام با پینترست پرداختیم. شما با در نظر گرفتن عوامل زیر راحت‌تر می‌توانید انتخاب کنید که کدام یک برای برند شما مناسب‌تر است:

 • مخاطبان هدف
 • استراتژی بازاریابی
 • اهداف تجاری
 • در دسترس بودن

اگر در انتخاب بهترین شبکه اجتماعی برای رشد تجارت خود با مشکل روبرو هستید، ممکن است بخواهید از هر دوی آن‌ها استفاده کنید. اما فقط درصورتی که برای هر دو بستر می‌توانید محتوای با کیفیت تولید کنید، این کار را انجام دهید.

به طور خلاصه، اگر می‌خواهید ترافیک بالایی را به وب سایت خود منتقل کنید، پینترست ابزار پیشنهادی است. اما اگر تمرکز شما بر بهبود اعتبار آنلاین و ایجاد یک برند قوی‌تر است، بازاریابی اینستاگرام می‌تواند موثرتر واقع شود.

برچسب ها

به اشتراک بگذارید

نظر شما نظر خود را وارد نمایید