۱۰ نکته مهم درباره سایز استوری اینستاگرام

اینستاگرام
زمان مطالعه: 8 دقیقه

شاید تا به حال این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که آیا سایز استوری اینستاگرام موضوعی مهم و قابل توجه است؟ پاسخ این سوال یک بله قاطع و محکم است. اگر دلتان نمی‌خواهد وقت‌تان صرف ساخت استوری‌هایی شود که نتایج مطلوبی به همراه ندارند، لازم است به سایز استوری اینستاگرام توجه داشته باشید.

روزانه بیش از ۱۰۰ میلیون تصویر و ویدیو در اینستاگرام آپلود می‌شود و به همین دلیل مهم است که چه تصویری را با چه محتوا و سایزی آپلود می‌کنید. مطمئن باشید آپلود استوری‌هایی با ظاهر عجیب برای شما و کسب‌وکارتان هیچ صرفه‌ای نخواهد داشت و به همین دلیل بهتر است از انجام این کار بپرهیزید. وقتی به سایز استوری اینستاگرام توجه نمی‌کنید، استوری‌های شما نمی‌توانند آنطور که باید در جلب و حفظ مخاطبین موفق باشند و این برای هیچ کسب‌و‌کاری مطلوب نیست.

اگر سایز استوری اینستاگرام درست نباشد، یک تصویر یا ویدیوی معرکه از چشم‌ها دور می‌ماند. اگر استوری شما تمام صفحه را پوشش ندهد، جذابیت و اشتیاقی که لیاقتش را دارد را به دست نمی‌آورد. اگر توصیه ما را بخواهید، باید به شما بگوییم که محتویات استوری موضوع دومی است که باید بر آن تمرکز کنید و ابعاد آن روی موبایل‌های هوشمند باید در اولویت قرار بگیرد.

در این مقاله ۱۰ روش عالی برای تنظیم سایز استوری اینستاگرام را برای شما شرح خواهیم داد:

 

۱۹۲۰x۱۰۸۰ پیکسل: بهترین سایز استوری اینستاگرام

۱۹۲۰x۱۰۸۰ پیکسل: بهترین سایز استوری اینستاگرام

 

سایز متداول استوری‌های اینستاگرام ۱۰۸۰ پیکسل عرض و ۱۹۲۰ پیکسل ارتفاع دارد. این رایج‌ترین و بهترین سایزی است که همه انسان‌ها با آن استوری می‌گذارند و نتیجه مطلوبی نیز از آن دریافت می‌کنند.

بنابراین اگر تصاویر و ویدیوهای شما با این ابعاد ساخته شده باشند، تمام صفحه را در برمی‌گیرند و چشم‌نواز و راضی‌کننده خواهند بود. علاوه بر این، در صورت استفاده از این سایز، اینستاگرام هیچ بخشی از تصویر یا ویدیو را برش نخواهد زد.

 

به دنبال ابعاد سازگار با دیوایس‌های مختلف باشید

اینکه استوری اینستاگرامی شما چطور از آب درمی‌آید، تا حد زیادی وابسته به دستگاه مخاطب است. اگر شخص مشغول تماشای استوری روی یک تبلت باشد، ظاهر آن (از نظر ابعاد) بسیار متفاوت با چیزی است که شخصی دیگر روی موبایل هوشمند خود می‌بیند.

برای جلوگیری از مشکلات مربوط به ابعاد تصویر روی دستگاه‌های مختلف، بهتر است که از همان تصاویر و ویدیوهایی استفاده کنید که به ترتیب عرض و ارتفاعی معادل ۱۰۸۰ و ۱۹۲۰ پیکسل دارند. تا زمانی که از این ابعاد استاندارد استفاده کنید، استوری‌های شما روی تمام دیوایس‌ها به خوبی به نمایش درمی‌آیند.

اگر تصاویر و ویدیوهایتان را مستقیما از اپلیکیشن اینستاگرام ثبت کنید، همواره ابعادی معادل ۱۹۲۰x۱۰۸۰ خواهند داشت اما وقتی تصاویر را از گالری دستگاه انتخاب می‌کنید باید حواستان باشد. چرا که اگر تصاویر شما به همین ابعاد نباشند، احتمالا برایتان دردسر درست خواهد شد.

برای مثال ممکن است تصویری را در استوری اینستاگرام آپلود کنید که چنین ابعادی ندارد. در این صورت دو گزینه پیش روی خود شما خواهد بود:

  • می‌توانید از اینستاگرام بخواهید که روی تصویر زوم کند تا ابعاد مورد نظر به دست آید. در این صورت، کیفیت تصویر به خاطر زوم کاهش می‌یابد.
  • گزینه دیگر هم این است که اجازه دهید تصویر با رزولوشن اصلی‌اش در اینستاگرام آپلود شود. در این صورت هم فضای زیادی خالی می‌ماند که جلوه بصری مطلوبی ندارد.

در هر دو حالت، تصویر خوش‌قیافه به نظر نمی‌رسد و در جلب توجه کاربران موفق نخواهد بود. کاری که باید بکنید این است: همواره عرض و ارتفاع تصاویرتان را به گونه‌ای تنظیم کنید که مشکلی در ظاهر استوری پیش نیاید.

 

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  روش‌های افزایش اینگیجمنت استوری‌های اینستاگرام

 

نسبت ابعاد باید ۹:۱۶ باشد

نسبت ابعاد باید ۹:۱۶ باشد

 

نسبت ابعاد یا همان نسبت ارتفاع به عرض استوری‌های اینستاگرام همواره باید ۹:۱۶ باشد. این یعنی شما می‌توانید استوری‌هایی با رزولوشنی جز ۱۹۲۰x۱۰۸۰ منتشر کنید و به مشکل نخورید

اگر نسبت ابعاد استوری اینستاگرامی شما ۱۶:۹ باشد مشکلی وجود نخواهد داشت و تصاویر به صورت افقی به نمایش درمی‌آیند. اما نسبت تصویر ۹:۱۶ رایج‌ترین نسبت است و روی تمام دیوایس‌ها به خوبی کار می‌کند.

نسبت تصویر ۹:۱۶، رزولوشن‌های متعددی را در بر می‌گیرد. ۵۷۶x۱۰۲۴ و ۶۴۸x۱۱۵۲ و ۷۶۸x۱۳۶۶ و ۹۰۰x۱۶۰۰ و ۱۹۲۰x۱۰۸۰ و ۱۴۴۰x۲۴۶۰ و ۲۱۶۰x۳۸۴۰  و ۴۳۲۰x۷۶۸۰ از برجسته‌ترین رزولوشن‌های سازگار با ۹:۱۶ به حساب می‌آیند.

این یعنی سایز استوری اینستاگرام شما مادامی که از قاعده نسبت تصویر ۹:۱۶ پیروی کند، می‌تواند هر رزولوشنی داشته باشد. برای مثال اگر یک ویدیوی HD استاندارد با رزولوشن ۷۲۰x۱۲۸۰ آپلود کنید، به خاطر نسبت تصویر ۹:۱۶ به خوبی با استوری اینستاگرام سازگاری خواهد داشت. البته که پیشنهاد نهایی ما این است که به همان رزولوشن پیش‌فرض یعنی ۱۹۲۰x۱۰۸۰ پایبند بمانید.

 

رزولوشن را کاهش دهید تا زمان دانلود هم کاهش یابد

حالا که با قواعد کلی نسبت ابعاد و رزولوشن تصاویر استوری‌های اینستاگرام آشنا شده‌اید، وقتش رسیده که محتواهای استوری‌های خود را بهینه‌سازی کنید.

هرچه رزولوشن یک ویدیو یا تصویر کاهش یابد، حجم آن نیز به شکل چشمگیری کمتر می‌شود. بنابراین ویدیویی که رزولوشن ۷۲۰x۱۲۸۰ دارد به مراتب کم‌حجم‌تر از یک ویدیوی ۱۹۲۰x۱۰۸۰ خواهد بود. اما در هر صورت هر دو ویدیو نسبت ابعادی معادل ۹:۱۶ دارند.

هر دو این‌ها را می‌توانید به عنوان استوری اینستاگرام آپلود کنید. ویدیوی کم رزولوشن با سرعت بیشتری آپلود می‌شود و سریع‌تر هم روی دستگاه کاربران بارگذاری خواهد شد و احتمال دیده شدن آن توسط کاربران بالاتر خواهد رفت.

پس اگر می‌توانید تا حدی از خیر کیفیت بگذرید، می‌توانید به سراغ ویدیوهای کم رزولوشن‌تر با نسبت ابعاد ۹:۱۶ بروید. از سوی دیگر اگر می‌خواهید آپلودشان کمتر طول بکشد و مخاطبان راحت‌تر قادر به تماشایشان باشند، باید حجم‌شان را کاهش دهید.

 

ویدیوها و تصاویر عمودی

ویدیوها و تصاویر عمودی

 

اگر از اینستاگرام برای ثبت و ضبط تصاویر و ویدیوها استفاده می‌کنید، لازم نیست نگران این باشید که موبایل را چگونه در دست گرفته‌اید. اینستاگرام خودش کارهای لازم را انجام می‌دهد. اما وقتی تصویر یا ویدیویی را آپلود می‌کنید که بیرون از اپلیکیشن ثبت شده، باید از عمودی بودن آن اطمینان حاصل کنید. چرا؟

چون اگر محتوا افقی باشد، کاربران باید موبایل خود را برای تماشای آن بچرخانند. این به تجربه کاربری آن‌ها آسیب می‌زند و مطمئن باشید که نتیجه مطلوبی برای شما نخواهد داشت. مردم همیشه موبایل را به صورت عمودی در دست می‌گیرند و به همین دلیل شما هم باید محتواهای عمودی برای آن‌ها تولید کنید.

اما اگر چاره‌ای ندارید و کسب‌و‌کار شما به  استوری‌های افقی نیاز دارد، بهترین کار این است که این موضوع را با کاربران‌تان به اشتراک بگذارید و یک‌بار برای همیشه عمودی یا افقی بودن استوری‌هایتان را مشخص کنید و دائما مشغول سوییچ میان این دو نباشید.

 

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  اینگیجمنت در اینستاگرام؛ نحوه اندازه‌گیری و بهبود آن

 

تصاویر کمتر از ۳۰ مگابایتی

حداکثر حجم برای تصاویری که استوری می‌شوند ۳۰ مگابایت است هر محتوایی که بیشتر از ۳۰ مگابایت حجم داشته باشد، مورد قبول اینستاگرام نیست.

چنین حجمی برای یک تصویر زیاد هم هست. تصاویر معمولا حجمی بالاتر از ۱۰ مگابایت ندارند، مگر اینکه با فرمت Raw کار کنید. تصاویر Raw به خاطر فشرده نبودن، حجم زیادی اشغال می‌کنند و باید هنگام ادیت توجه فراوانی به جزییات آن‌ها نشان دهید.

تصویربرداران حرفه‌ای همواره تصویر خود را با فرمت Raw ثبت می‌کنند تا کنترل بیشتری بر روند ادیت عکس داشته باشند. اگر شما هم از این فرمت استفاده می‌کنید، لازم است در نهایت به سراغ فرمت JPG بروید تا هم حجم تصویر کاهش یابد هم با سایز استوری اینستاگرام سازگاری داشته باشد.

بنابراین یک بک‌آپ از فایل‌های Raw بگیرید و فایل JPG را در استوری اینستاگرام استفاده کنید. به این ترتیب، هر زمان که نیاز به استفاده از تصویر در جایی دیگر باشد، به فایل خام برای ادیت دوباره دسترسی خواهید داشت.

 

ویدیوهایی کمتر از ۴ گیگابایت

بیشینه حجم استوری‌های ویدیویی در اینستاگرام معادل ۴ گیگابایت است. اما چنین حجمی برای یک ویدیوی ۱۵ ثانیه از کافی هم بیشتر است. ویدیوهایی که به صورت حرفه‌ای ضبط شده‌اند معمولا حجم زیادی دارند و آپلودشان هم حسابی وقت می‌گیرد. بنابراین باید ویدیوهایتان را به فرمت‌های سازگار تغییر دهید تا حجم‌شان کاهش یافته و بهتر در اینستاگرام جواب بدهند.

اگر شما هم از ابزارهای ادیت حرفه‌ای ویدیو استفاده می‌کنید، تغییر فرمت اصلا کار سختی نیست. اما اگر می‌خواهید کار را از این هم برای خودتان راحت‌تر کنید، می‌توانید به سراغ ابزارهای آنلاین مانند وب‌سایت Online Video Converter نیز بروید.

به دلایل زیر، پیشنهاد می‌شود که حجم ویدیوها را در کمترین مقدار لازم نگه دارید:

نخست اینکه مدت زمان آپلود به شکل چشمگیری کاهش می‌یابد. اگر مشغول آپلود چند ویدیو باشید، مدت زمان آپلود چندان اهمیتی ندارد. اما وقتی ده‌ها ویدیو آپلود می‌کنید، شرایط تغییر می‌کند.

دلیل دیگر هم اینکه با سرعت بیشتر بارگذاری می‌شوند. این باعث می‌شود کاربران حتی در صورتی دسترسی به یک اینترنت ضعیف هم قادر به تماشای ویدیوی شما باشند. اما باید حواس‌تان باشد که در کاهش حجم زیاده‌روی نکنید تا کیفیت فدای آن نشود.

 

ویدیوها باید ۱۵ ثانیه یا کمتر باشند

ویدیوها باید ۱۵ ثانیه یا کمتر باشند

 

استوری‌های اینستاگرام از ویدیوهای ۱۵ ثانیه‌ای پشتیبانی می‌کنند. بله، این مدت زمانی کم است، اما در هر صورت باید با آن کنار بیایید.

اگر ویدیویی آپلود کنید که بیشتر از ۱۵ ثانیه باشد، اینستاگرام آن را به چند ویدیوی ۱۵ ثانیه‌ای تبدیل می‌کند. بنابراین می‌توانید یک ویدیوی چند مقطعی بسازید تا مخاطبان بیش از پیش درگیر محتوایتان شوند.

با این همه حواس‌تان باشد که استوری‌های اینستاگرام از هر ویدیو تنها ۴ ویدیو ۱۵ ثانیه‌ای می‌سازند. بنابراین اگر ویدیوی شما بیشتر از یک دقیقه است، تنها دقیقه نخست در استوری‌ها جای می‌گیرد و مابقی آپلود نمی‌شود.

باید این را هم اضافه کرد که الزامی به ساخت ویدیوهای ۱۵ ثانیه‌ای وجود ندارد و ویدیوی شما می‌تواند کوتاه‌تر باشد. اگر می‌توانید پیام مد نظرتان را در ۴ ثانیه انتقال دهید، هیچ مشکلی وجود ندارد.

 

از تصاویر png یا jpg استفاده کنید

فرمت مورد پشتیبانی از تصاویر در اینستاگرام، PNG و JPG هستند. این یعنی نمی‌توانید به آپلود تصاویری بپردازید که یکی از این دو فرمت نیستند. از آن‌جایی که PNG و JPG فضای زیادی اشغال نمی‌کنند نیز، نگران عبور از سقف ۳۰ مگابایتی برای تصاویر نخواهید بود.

مطمئن نیستید این دو فرمت چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

PNG به خاطر پشتیبانی از شفافیت و نیم‌شفافیت، گزینه بهتری به حساب آمده و برای کارهای گرافیکی پیشنهاد می‌شود. شفافیت یکی از مزایای بزرگ این فرمت است و می‌توانید پس‌زمینه هر تصویری که فرمت PNG دارد را شفاف کنید. هنگام کار با JPG اما چنین گزینه‌ای پیش رویتان نیست.

از طرف دیگر، PNGها از نظر حجم فایل، سنگین‌تر از JPG هستند. بنابراین از خودتان بپرسید که کدام را ترجیح می‌دهید؟ کیفیت؟ حجم؟ یا شفافیت؟ و بعد بسته به نیازتان یکی را انتخاب کنید.

 

از ویدیوهای MP4 یا MOV استفاده کنید

استوری‌های اینستاگرام تنها از دو فرمت ویدیویی پشتیبانی می‌کنند: MP4 و MOV. بنابراین اگر ویدیوی شما یکی از این دو فرمت باشد، سقف ۴ گیگابایتی بسیار زیاد هم هست. MOV فضای بیشتری نسبت به MP4 اشغال می‌کند و بنابراین انتخاب نخست شما باید MP4 باشد.

هنگام آپلود ویدیو در اینستاگرام، حجم اهمیت زیادی دارد. اگر ویدیو بالاتر از ۱ گیگابایت باشد، آپلود آن (بسته به سرعت اینترنت‌تان) بیشتر زمان می‌برد. بنابراین از کم‌حجم بودن فایل‌تان اطمینان حاصل کنید. ضمنا می‌توانید فایل‌های ویدیویی MOV خود را نیز به MP4 تبدیل کنید تا حجم کاهش یابد.

 

از ابزارهای مخصوص سایز استوری اینستاگرام استفاده کنید

اگر رسیدگی به ابعاد تصویر، حجم، فرمت و کیفیت برایتان بسیار سخت به نظر می‌رسد، می‌توانید به سراغ انبوه ابزارهایی بروید که تمام این‌ها را برایتان تنظیم می‌کنند. هنگام استفاده از یک ابزار این‌ چنینی، شما قادر به ساخت ویدیوهای آماده انتشار خواهید بود و دیگر در لحظه آپلود درگیر کارهای اضافه نمی‌شوید.

 

تگرولایز، ابزار ایرانی، جدید و قوی مدیریت شبکه‌های اجتماعی ما آماده است تا به شما در این زمینه کمک کند و استوری‌هایی با حجم و سایز مناسب را در اینستاگرام شما در زمان مقرر آپلود کنید. جهت آشنایی بیشتر و ثبت نام در تگرولایز، وارد لینک زیر شوید:

ثبت نام در تگرولایز

 

نتیجه‌گیری

مطمئن باشید که وقتی شما به یک سایز استوری اینستاگرام متعهد بمانید و از تمام قواعد بالا پیروی کنید، استوری‌های شما موفق ظاهر خواهند شد. تصاویر و ویدیوهای شما حسابی زیبا خواهند بود و مخاطب‌تان عاشق تعامل با آن‌ها می‌شود. تمام این‌ها باعث می‌شود مخاطب بیشتر درگیر برند شما باشد و کسب‌و‌کار شما موفق‌تر از پیش، قدم بردارد.

 

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  بازاریابی در اینستاگرام

برچسب ها

به اشتراک بگذارید

نظر شما نظر خود را وارد نمایید