راهنمای جامع توییتر مارکتینگ در سال ۲۰۲۰

توییتر
زمان مطالعه: 16 دقیقه

توییتر یکی از شبکه‌های اجتماعی قدرتمند است که علاوه بر ابزاری برای اشتراک‌گذاری و شکل‌گیری روابط اجتماعی، می‌توان از طریق آن، از آخرین اطلاعات و اتفاقات دنیا مطلع شد. امروزه کسب‌وکارهای مختلف نیز سعی می‌کنند در اغلب شبکه‌های اجتماعی حضور و فعالیت داشته باشند. توییتر نیز بستر مناسبی برای کسب‌وکارها و برندها محسوب می‌شود تا آخرین و جدیدترین اخبار مربوط به صنعت و برند خود را با طرفدارانشان به اشتراک بگذارند و از توییتر در راستای برقراری ارتباط با مشتریان، جذب مشتریان جدید، افزایش آگاهی از برند، راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی و ایجاد لید یا سرنخ استفاده کنند. در واقع، توییتر، توزیع و گسترش محتوا را ساده‌تر کرده است. در حال حاضر، بیش از 236 میلیون کاربر ماهیانه در سرتاسر جهان در توییتر حضور دارند که شما می‌توانید محتوای خود را با آنها به اشتراک بگذارید.

شاید به نظر شما، ایجاد چندین میلیون لید یا سرنخ از یک شبکه اجتماعی رایگان دور از ذهن به نظر برسد، اما اگه محتوای جذاب و مناسب توییتر تولید کنید و نکات مربوط به این شبکه اجتماعی را رعایت کنید، دسترسی به چنین هدفی دور از ذهن نیست. در این مقاله جامع قصد داریم استراتژی توییتر مارکتینگ را توضیح دهیم تا بتوانید از ساخت اکانت توییتر و فعالیت در آن، برای توسعه کسب‌وکارتان استفاده کنید.

فهرست عناوین

استراتژی توییتر مارکتینگ چیست؟

استراتژی توییتر مارکتینگ، برنامه‌ای با محوریت ایجاد، انتشار و توزیع محتوا برای پرسونای مشتری، مخاطبان هدف و فالوئرها در پلتفرم شبکه اجتماعی توییتر است. هدف اصلی این استراتژی، جذب فالوئرها و لیدهای جدید، افزایش کانورژن، بهبود اعتبار برند و در نهایت، افزایش فروش است.

استراتژی توییتر مارکتینگ

برای تدوین استراتژی توییتر مارکتینگ، باید گام‌های زیر را طی کنید:

 1. تحقیق درباره پرسونای مخاطبان
 2. ایجاد محتوای منحصربه‌فرد و تعاملی
 3. تنظیم یک برنامه زمانی برای انتشار پست‌ها
 4. تحلیل میزان تاثیرگذاری و آنالیز نتایج بدست آمده

شاید برای شما سول پیش آمده باشد که اصلاً چرا باید برای ایجاد استراتژی توییتر مارکتینگ زمان و انرژی صرف کرد؟ چه چیزی باعث منحصر‌به‌فرد شدن این شبکه اجتماعی می‌شود؟

چه چیزی توییتر را منحصر‌به‌فرد می‌سازد؟

توییتر را می‌توان بنا به دلایل مختلف، یک ابزار بازاریابی فوق‌العاده به شمار آورد.

 • استفاده از پلتفرم توییتر رایگان است.
 • اشتراک‌گذاری و تبلیغ محتوای یک برند در چندین ثانیه امکان‌پذیر است.
 • دسترسی شما به مخاطبان هدفتان را گسترش می‌دهد.
 • امکان برقراری ارتباط و پشتیبانی سریع با مشتریان را فراهم می‌کند.
 • می‌توانید به عنوان یک موتور جستجو از آن استفاده کنید و رقبای خود را در توییتر جستجو کنید و محتواهای بازاریابی و تاکتیک‌هایی که در توییتر استفاده می‌کنند را مورد بررسی قرار دهید.
 • می‌توانید به عنوان یک موتور جستجو از آن استفاده کنید و برند خود را در توییتر جستجو کنید و دیدگاه‌ها و نظرات مختلف درباره شرکت خود را مورد بررسی قرار دهید و نقاط ضعف و قدرت خود از دیدگاه مشتریان و مخاطبان را بهتر شناسایی کنید.
 • امکان گفتگو با فالوئرها، اشتراک‌گذاری آخرین آپدیت‌ها درباره شرکت و شناخت بهتر مخاطبان هدف را برای شما فراهم می‌کند.

چگونه از توییتر برای کسب‌وکارتان استفاده کنید؟

در این قسمت، گام‌های لازم برای استفاده از توییتر برای کسب‌وکارتان توضیح داده شده است. شما باید بر اساس اهداف، اندازه شرکت و صنعت خود تصمیم بگیرید که کدام گام‌ها را متناسب با نیازهای خود اجرا کنید.

1- پروفایل خود را شخصی‌سازی کنید.

پروفایل توییتر شما باید به گونه‌ای باشد که اگر یک کاربر آن را ببیند، فوراً برند شما را شناسایی کند. یعنی شما باید پروفایل توییتر خود را متناسب با برندتان شخصی‌سازی کنید. برای این کار، باید لوگو، رنگ‌‌بندی و سایر جزئیات مربوط به برند خود را در پروفایل رعایت کنید.

شخصی‌سازی پروفایل توییتر

شخصی‌سازی در قسمت‌های زیر در پروفایل توییتر امکان‌پذیر است:

 • Handle: همان نام کاربری (username) است و حتماً باید نام کمپانی یا برند شما را شامل شود تا فالوئرها، مشتریان و طرفدارانتان به سادگی بتوانند اکانت شما را در توییتر پیدا کنند. این قسمت را زمانی که عضو توییتر می‌شوید، باید مشخص کنید.
 • Header: این بخش در واقع، پس‌زمینه تصویری پروفایل شما است. سعی کنید از تصویری استفاده کنید که نشان‌دهنده برند شما باشد، از رنگ‌بندی برندتان استفاده کنید و حتماً لوگوی برندتان را در تصویر بگنجانید.
 • Profile Picture: تصویر پروفایل شما در هر تعاملی که در توییتر داشته باشید، نمایش داده می‌شود و در واقع، نماینده برند شما است. این تصویر باید لوگو و رنگ‌بندی برند شما را شامل شود.
 • Bio: بیو در توییتر باید خلاصه‌ای از معرفی برند یا شرکت شما باشد و بتواند اطلاعات ضروری را در حداکثر 160 کاراکتر را به مخاطبی که از پروفایل شما بازدید می‌کند، ارائه دهد. در قسمت بیو می‌توانید ماموریت برند خود را شرح دهید، یا شرکتتان را معرفی کنید و اینکه شرکت شما چه می‌کند را به صورت مختصر توضیح دهید یا می‌توانید این توضیحات را در قالب متنی جذاب یا به شیوه طنز ارائه دهید تا نظر بازدیدکنندگان را جلب کنید و آنها را به فالوئر خود تبدیل کنید.
 • Website URL: آدرس سایت شما در پایین تصویر پروفایل و بیو قرار می‌گیرد. با وارد کردن آدرس سایت خود می‌توانید بازدیدکنندگان پروفایل توییتر خود را به وبسایتتان هدایت کنید و ترافیک وبسایت خود را افزایش دهید.
 • Birthday: در همان قسمتی که URL وبسایت خود را وارد می‌کنید، می‌توانید تاریخ تولد یا در واقع، تاریخ تاسیس برند یا شرکت خود را وارد کنید. بدین ترتیب، مخاطبان می‌توانند بهتر شرکت یا برند شما را بشناسند. حتی می‌توانید از این تاریخ برای راه‌اندازی کمپین‌های تولد هم استفاده کنید.

2- لیست‌های توییتر ایجاد کنید.

نحوه درست کردن لیست در توییتر

لیست توییتری را هر کاربری می‌تواند در توییتر ایجاد کند. این لیست‌ها در واقع گروهی از اکانت‌های توییتر هستند که شما می‌توانید انتخاب کنید و در دسته‌بندی‌های جداگانه قرار دهید. به عنوان مثال، یک کسب‌وکار مرتبط با صنعت تبلیغات می‌تواند لیست‌هایی از اکانت‌های مرتبط با پادکست‌های بیزینس، بازاریابان برتر، رهبران بازار و رقبا ایجاد کند. بدین ترتیب، زمانی که هر یک از این لیست‌ها را باز می‌کند، می‌تواند توییت‌های مربوط به هر دسته را از آن اکانت‌ها مشاهده کند. اگر قصد دارید اکانت‌های مشخصی را در توییتر فالو کنید و از اخبار و اطلاعات مرتبط با موضوعات خاص مطلع شوید، ایجاد لیست توییتری بهترین راه است. شما می‌توانید لیست‌ توییتری خود را به گروه‌هایی نظیر الهام‌بخش کسب‌وکار، رقبا و مخاطبان هدف تقسیم‌بندی کنید تا بتوانید به راحتی پست‌ها، تعاملات و محتواهایی که این گروه‌ها در توییتر به اشتراک بگذارند را مرور کنید.

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  با ترند های جدید توییتر در سال ۲۰۲۰ آشنا شوید

3- گفتگوی توییتری برگزار کنید.  

برگزاری گفتگوی توییتری

برای افزایش میزان تعامل فالوئرهای خود، یک چت توییتری (TweetChat یا Twitter Chat) برنامه‌ریزی کنید، یک موضوع مشخص کنید و از مخاطبان خود بخواهید نظرات و اطلاعات خود را درباره آن موضوع مطرح کنند و با آنها به گفتگو بپردازید. برای میزبانی یک گفتگوی توییتری، باید یک موضوع انتخاب کنید، زمان و تاریخ برای گفتگو را تنظیم کنید و یک هشتگ برای گفتگو خلق کنید. پس از برنامه‌ریزی می‌توانید این رویداد را در سایت، بیو توییتر، سایر شبکه‌های اجتماعی و سایر کانال‌های ارتباطی اطلاع‌رسانی کنید.

هر کسی که می‌خواهد در گفتگوی توییتری شما شرکت کند، کافی است با سرچ هشتگ مورد نظر، نظرات، سوالات و افکار دیگران مرتبط با موضوع را بخواند و نظرات، ایده‌ها و سوالات خود را همراه با هشتگ مورد نظر به صورت توییت به اشتراک بگذارد. چت‌های توییتری، میزان اینگیجمنت پیج توییتر شما را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود افراد بیشتری درباره برند شما و آن موضوع صحبت کنند و در نهایت، باعث بیشتر دیده شدن برند شما در فضای توییتر می‌شود. همچنین، این گفتگوها باعث شکل‌گیری یک تجربه شخصی بین مخاطبان و بیزینس شما می‌شود.

4- از قابلیت تبلیغات در توییتر استفاده کنید.

تبلیغات در توییتر یکی از راه‌های خوب برای دسترسی به مخاطبان هدف است. از طریق تبلیغات، توییت‌های شما می‌توانند به راحتی توسط هزاران نفر دیده شود، میزان تاثیرگذاری و تعداد فالوئرهای شما افزایش می‌یابد. تبلیغات در پلتفرم توییتر از 3 راه امکان‌پذیر است:

 • توییت‌های تبلیغاتی (Promoted Tweets): توییت‌های تبلغیاتی باعث می‌شود توییت‌های شما در صفحه تایم‌لاین توییتر یا صفحه نتایج جستجوی کاربران دیده شود. این روش، یک گزینه خوب برای کسانی است که به دنبال جذب کاربران مرتبط با یک موضوع خاص هستند. کسب‌وکار شما تا زمانی که قصد تبلیغ یک توییت را دارد، به صورت ماهیانه هزینه‌ای را به توییتر می‌پردازد. توییتر هم توییت تبلیغاتی شما را به صورت یک کمپین روزانه بر اساس تارگتینگی که در قسمت تنظیمات مشخص کرده‌اید به کاربران هدفتان نمایش می‌دهد. همه کاربران توییتر می‌توانند با توییت‌های تبلیغاتی مانند توییت‌های ارگانیک تعامل برقرار کنند. البته به دلیل تحریم‌های موجود، این امکان برای کسب‌وکارها ایرانی امکان‌پذیر نیست و با توجه به نرخ ارز، صرفه اقتصادی هم ندارد.
 • تبلیغات توییتر (Twitter Ads): اگر قصد افزایش تعداد فالوئرهای خود و افزایش آگاهی از برند خود را دارید، تبلیغات توییتر راه خوبی به شمار می‌رود. اجرای کمپین‌های تبلیغاتی در توییتر به صورت‌های مختلف است و می‌تواند با اهدافی مانند نصب اپ، نمایش ویدئو، کانورژن وبسایت و … همراه با تارگتینگ اجرا شود. این نوع تبلیغات هم به دلیل تحریم‌های موجود برای کسب‌وکارهای ایرانی امکان‌پذیر نیست.
 • اینفلوئنسر مارکتینگ: یکی دیگر از روش‌های تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، اینفلوئنسر مارکتینگ است. توییتر هم می‌تواند بستر مناسبی برای اجرای کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ باشد. البته برای اجرای موفق کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ باید افراد تاثیرگذار مرتبط با صنعت خود که فالوئرهای زیادی در توییتر دارند را انتخاب کنید، کمپین را به صورت همسان اجرا کنید، KPI ها را اندازه‌گیری کنید و اثربخشی کمپین خود را بسنجید.

5- ترافیک را به وبسایت خود هدایت کنید.

توییتر راه‌های زیادی به شما ارائه می‌دهد تا بتوانید مخاطبان، فالوئرها و بازدیدکنندگان پیج توییتر خود را به وب‌سایتتان هدایت کنید. علاوه بر امکان قرار دادن آدرس URL وبسایت در پروفایل خود، می‌توانید لینک صفحات مختلف وبسایت یا بلاگ خود را به توییت‌هایی که می‌زنید نیز اضافه کنید. موارد زیر، راه‌هایی هستند که می‌توانید از طریق توییتر، ترافیک را به وبسایت خود جذب کنید و میزان کانورژن و فروش خود را افزایش دهید:

 • URL وبسایت خود را در قسمت پایین بیو در پروفایل توییتر خود اضافه کنید.
 • لینک‌‌های وبسایت خود را در توییت‌های خود قرار دهید.
 • توییت‌هایی که حاوی لینک‌های وبسایت یا بلاگتان است و توسط دیگران به اشتراک گذاشته شده را ریتوییت کنید.
 • از تبلیغات توییتر استفاده کنید تا کاربران را به سمت یک لندینگ پیج خاص در وبسایتتان هدایت کنید.

6- از لحظات توییتری استفاده کنید.

لحظات توییتری (Twitter Moments)، مجموعه‌ای از توییت‌ها درباره یک موضوع یا رویداد مشخص است. این توییت‌ها در واقع، برترین توییت‌های هر موضوع است. به عنوان مثال، لحاظات توییتر شامل “Today”، “News”، “Entertainment” و “Fun” است.

مومنت توییتر چیست؟

شما همچنین می‌توانید دسته‌بندی اختصاصی خود را به صفحه توییتر خود اضافه کنید تا فالوئرهایتان بتوانند آنها را در صفحه شما ببینند. شما ممکن است توییت‌های برتر خود را سازماندهی کنید تا بتوانید بهتر و ساده‌تر رویدادها، کمپین‌ها و اخبار کسب‌وکارتان را عرضه و پروموت کنید. همچنین با استفاده از این تکنیک می‌توانید گفتگو پیرامون موضوعات یا رویدادهایی که برای شرکتتان مهم است را بیشتر در معرض دید مخاطبان خود قرار دهید.

راهنمای توییتر مارکتینگ

7- اکانت برند خود را مورد تایید توییتر کنید.  

اگر اهل توییتر باشید، حتماً متوجه شده‌اید که برخی از اکانت‌ها دارای تیک آبی‌رنگ هستند. این تیک آبی‌رنگ چه معنایی دارد؟ چرا بعضی از اکانت‌ها این تیک را دارند؟ و چگونه می‌توان تیک آبی برای اکانت ایجاد کرد؟ برای این کار کافی است به توییتر درخواست دهید تا اکانت شما را تایید کند. توییتر اعلام کرده است که معمولاً درخواست‌هایی را برای تایید اعتبار می‌پذیرد که در زمینه “موسیقی، بازیگری، مد، سیاست، دولت، دین، روزنامه‌نگاری، رسانه، ورزش، تجارت و سایر زمینه‌های مهم و کلیدی” فعالیت داشته باشید.

وریفای یا تایید اکانت توییتر

شما بسته به اندازه شرکت و صنعت خود، می‌توانید از توییتر درخواست تایید اکانت کنید. وجود تیک آبی کنار نام کاربری اکانت شما، اعتبار بیشتری به برند شما در توییتر می‌بخشد، بر دیدگاه کاربران توییتری تاثیر می‌گذارد و شما را قابل اعتمادتر جلوه می‌دهد. به علاوه، وجود این تیک باعث می‌شود کاربران و مخاطبان شما در پیدا کردن و فالو کردن صفحه شما دچار سردرگمی نشوند؛ چرا که کاربران ممکن است اکانت‌های جعلی یا اکانت‌های با محتوای مشابه اکانت شما را به اشتباه فالو کنند.

8- روی افزایش فالوئر تمرکز کنید.

بدیهی است که هرچه تعداد فالوئرهای شما در توییتر بیشتر باشد، افراد بیشتری محتواهای شما را می‌بینند و با آن محتواها تعامل دارند. هرچه تعداد فالوئرهای شما بیشتر باشد، شانس بیشتری برای بهبود آگاهی از برند و هدایت ترافیک بیشتر به وبسایت خواهید داشت. راه‌های زیادی برای افزایش تعداد فالوئرها در توییتر وجود دارد که در اینجا به تعدادی از آنها اشاره می‌‌کنیم:

 • اطمینان حاصل کنید که محتوایی که منتشر می‌کنید، قابل اشتراک‌گذاری است.
 • از هشتگ‌های منحصر‌به‌فرد استفاده کنید.
 • محتواهای تعاملی و جذاب خلق کنید (مسابقه، اهدای جایزه، سوال، نظرسنجی)
 • از اینفلوئنسرهای توییتر در حوزه خود استفاده کنید.
 • در وبسایت خود، لینک پروفایل توییتر خود را قرار دهید.
 • با فالوئرهای فعلی خود تعامل داشته باشید، در صورت امکان محتواهای آنها را ریتوییت کنید تا آنها نیز رفتار مشابهی با شما داشته باشند.
در بلاگ تگرولایز بخوانید :  مهم‌ترین الگوریتم های توییتر در ۲۰۲۰

12 نکته مهم در توییتر مارکتینگ

تا اینجا چگونگی استفاده از توییتر برای یک کسب‌وکار را مرور کردیم. حال قصد داریم نکات و تکنیک‌های لازم برای بهبود تلاش‌های بازاریابی در توییتر را توضیح دهیم. نکاتی که در این قسمت توضیح داده می‌شود، برای هر کسب‌وکاری در هر صنعت و حوزه‌ای قابل اجرا است.

1- به هشتگ‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید.

نقش هشتگ در توییتر

بر اساس آمار ارائه شده توسط Buffer، اینگیجمنت توییت‌های دارای هشتگ، 2 برابر توییت‌های بدون هشتگ است. اضافه کردن هشتگ، یکی از بهترین راه‌ها برای تاثیرگذاری بیشتر در فضای توییتر محسوب می‌شود. با این حال، برای دسترسی حداکثری، دستورالعمل‌هایی برای استفاده از هشتگ در پست‌های توییتر وجود دارد.

 • سعی کنید یک هشتگ منحصر‌به‌فرد مرتبط با کسب‌وکار خود ایجاد کنید تا مخاطبان هدف و فالوئرهایتان به سادگی بتوانند محتواهای شما را پیدا کنند.
 • برای هر یک از کمپین‌هایی که اجرا می‌کنید و توییت‌های مرتبط با هر کمپین، هشتگ‌های مرتبط و به یادماندنی ایجاد کنید.
 • برای سنجش میزان موفقیت هشتگ‌هایی که در توییتر استفاده کرده‌اید، از آنالیتیکس توییتر (Twitter Analytics) استفاده کنید و سعی کنید هشتگ‌های موفق را در توییت‌های آینده مورد استفاده قرار دهید.
 • از هشتگ‌ها بیش از اندازه استفاده نکنید. این کار ممکن است حس اسپم بودن به مخاطب القا کند و از لحاظ زیبایی بصری هم زیاد جالب نیست که از هشتگ‌های زیادی در پست‌های خود استفاده کنید. همچنین، بر اساس آمار ارائه شده از Buffer، میزان اینگیجمنت توییت‌های دارای بیش از 2 هشتگ، 17% کمتر از توییت‌های دارای یک یا دو هشتگ است.

2- یک برنامه زمانی برای انتشار محتوا آماده کنید.

برنامه زمانی در انتشار محتوای توییتر

همزمان با گسترش تعداد مخاطبانتان در توییتر، باید به طور مرتب و طبق یک برنامه زمانی معقول، پست‌های جدید منتشر کنید تا از ارتباط و تعامل مداوم مخاطبان با کسب‌وکار و محتواهایی که تولید می‌کنید، اطمینان حاصل کنید. به علاوه بر تنظیم برنامه زمانی برای انتشار منظم توییت، باید بهترین زمان انتشار توییت را شناسایی کنید و در بهترین تایم روز توییت کنید تا بیشترین اینگیجمنت را بدست آورید.

قانون مشخصی برای همه کسب‌وکارها وجود ندارد؛ یعنی همه کسب‌وکارها نباید سر ساعت مشخص یا در روز مشخصی از هفته توییت کنند. در واقع، هر کسب‌وکاری باید بر اساس مخاطبان هدفش، هدف کسب‌وکار و آنالیز محتواهای قبلی، بهترین زمان توییت کردن را شناسایی کند. مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند؟ خانم‌ها خانه‌دار یا کارمند؟ به عنوان مثال، اگر مخاطبان هدف شما اغلب کارمند هستند، شاید ساعات ابتدایی روز هنگام رفتن از خانه به محل کار و همچنین، ساعات برگشت از محل کار به خانه، بهترین زمان توییت کردن برای شما باشد.  اینکه کسب‌وکار شما در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کند، در تعداد و زمان توییت کردن تاثیر قابل توجهی دارد. مثلاً اگر کسب‌وکار شما به سفارش غذا مربوط است، ساعاتی قبل از وعده‌های اصلی (صبحانه، ناهار و شام) بهترین زمان توییت کردن باشد. به علاوه، از طریق آنالیز داده‌های مربوط به توییت‌های قبلی می‌توانید دیدگاه خوبی نسبت به بهترین زمان توییت کردن بدست آورید.

با این وجود، زمان‌های زیر برای توییت کردن به لحاظ تجربی، عملکرد خوبی داشته‌اند:

 • بازه‌های زمانی 8 تا 10 صبح و 6 عصر تا 10شب در روزهای غیرتعطیل هفته
 • نزدیک ظهر یا در بازه زمانی 5 تا 6 بعد از ظهر در همه روزهای هفته
 • برای کسب‌وکارهای B2C که به صورت مستقیم با مشتری در ارتباط هستند، تعطیلات آخر هفته بهترین زمان توییت کردن هستند.
 • برای کسب‌وکارهای B2B، روزهای غیرتعطیل هفته بهترین زمان توییت کردن است.

اینکه هر چند وقت یک بار توییت کنید هم قاعده کلی ندارد که برای تمام کسب‌وکارها صدق کند. ممکن است یک خبرگزاری در اکانت توییر خود روزانه بیش از 500 توییت کند، اما قطعاً یک کسب‌وکار B2B اگر بیش از حد توییت کند، منجر به آزردن مخاطب شود. همه چیز به مخاطب هدف و نوع کسب‌وکار شما بستگی دارد. داده‌های آنالیتیکس توئیتر می‌تواند در انتخاب بهترین روز هفته برای توییت کردن بسیار کمک‌کننده باشد.

پس از مشخص کردن برنامه زمانی و فرکانس انتشار توییت، می‌توانید با استفاده از ابزارهای موجود، فعالیت خود در توئیتر و سایر شبکه‌های اجتماعی را مدیریت کنید. استفاده از این ابزارها باعث می‌شود راحت‌تر و سریع‌تر محتواهای مورد نیازتان را خلق کنید و بر اساس برنامه‌ زمانی تعیین شده، آنها را منتشر کنید و زمان باقیمانده را صرف انجام سایر کارها کنید.

تگرولایز یکی از ابزارهای مدیریت شبکه‌های اجتماعی است که می‌تواند در این راه به شما کمک کند و باعث صرفه‌جویی در زمان و انرژی شما خواهد شد.

3- کمپین توییتری راه‌اندازی و اجرا کنید.

کمپین توییتری برای توییتر مارکتینگ

کمپین‌های بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، جزء بهترین راه‌ها برای دسترسی به مخاطبان هدف، افزایش فروش و افزایش ترافیک وبسایت است. همه کسب‌وکارها می‌توانند با هدف افزایش فالوئرها و افزایش آگاهی از برند، کمپین‌های بازاریابی توئیتری راه‌اندازی و اجرا کنند.

برای ایجاد کمپین توییتر مارکتینگ، باید گام‌های زیر که برای اجرای کمپین‌های بازاریابی شبکه‌های اجتماعی لازم است را اجرا کنید:

 1. درباره رقبای خود و فعالیت آنها در شبکه‌های اجتماعی تحقیق کنید.
 2. مشخص کنید که دقیقاً چگونه می‌خواهید مخاطبان هدفتان را جذب کنید.
 3. نوع محتوایی که قصد انتشار آن را دارید، مشخص کنید.
 4. محتوای خود آماده کنید، به اشتراک بگذارید و تبلیغ کنید.
 5. نتایج کمپین را به تحلیل کنید و در صورت لزوم، بهینه‌سازی انجام دهید.

4- یک بیو قدرتمند در پروفایل بنویسید.

بیو در پروفایل توییتر

در بخش‌های قبل درباره اهمین بیو توضیح دادیم. نوشتن یک بیو خوب و به یادماندنی برای پروفایل توئیتر یک ضرورت برای هر کسب‌وکاری محسوب می‌شود. چرا که بیو، اولین چیزی است که یک بازدیدکننده از صفحه توییتر درباره شرکت شما می‌خواند. بیو، مانند مقدمه‌ای است که به‌طور خلاصه به بازدیدکنندگان توضیح می‌دهد کسب‌وکار شما چه می‌کند و چه انتظاری باید از محتوای این صفحه توئیتر داشته باشند. نکته قابل توجه این است که شما باید این کار را در 160 کاراکتر انجام دهید. بنابراین، عبارات خود هوشمندانه انتخاب کنید به‌طوری‌که بازتابی از برند شما باشد و بتواند بازدیدکننده پروفایل شما را به فالوئر تبدیل کند.

5- از ویدئو و تصویر استفاده کنید.

استفاده از ویدئو و تصاویر در توییتر

با توجه به محبوبیت محتواهای بصری در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی، سعی کنید از تصاویر و ویدئوهای باکیفیت در توئیت‌های خود استفاده کنید. تجربه ثابت کرده است که توییت‌های حاوی تصاویر و ویدئوها، عملکرد بهتری نسبت به توئیت‌های متنی دارند. تصاویر و ویدئوها برای کاربرانی که در حال اسکرول کردن تایم‌لاین خود هستند، جذاب‌تر است و باعث افزایش اینگیجمنت توئیت‌ها می‌شود. بر اساس آمار موجود، اینگیجمنت توئیت‌های حاوی ویدئو 6 برابر سایر توییت‌ها است. به علاوه، محتواهای ویدئویی و تصویری راهی عالی برای نمایش و معرفی محصولاتتان یا طرز استفاده از محصولات و خدماتتان به شمار می‌رود.

6- با فالوئرهای خود تعامل داشته باشید.

تعامل با فالوئرهای توییتر

هرچه کسب‌وکارتان بیشتر رشد کند و تعداد فالوئرهایتان در توئیتر بیشتر شود، باید با فالوئرهای خود تعامل بیشتری داشته باشید. این کار باعث خلق تجربیات شخصی‌سازی‌شده و ایجاد حس وفاداری برای مخاطبان و فالوئرهای شما می‌شود و آنها را به تعامل مجدد مخاطبان با شما تشویق می‌کند. به عنوان مثال، اگر شخصی پست شما را ریتوئیت کرد یا برای پست شما کامنت گذاشت، شما می‌توانید با لایک کردن، پاسخ دادن به کامنت و توئیت کردن با آنها تعامل کنید و به نوعی از آنها قدردانی کنید تا نسبت به برند شما وفادار باقی بمانند.

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  چطور از قابلیت جستجو در توییتر استفاده کنیم؟

7- توییت‌های مربوط به برندتان را ریتوییت کنید.

ریتوییت توییت‌های مربوط به برند

اگر برند شما در توئیتر یا سایر رسانه‌ها توسط دیگران به صورت‌های مختلف منشن (mention) شد، آنها را در اکانت خود ریتوییت کنید. با این کار می‌توانید رضایت و احساس خوب مردم نسبت به برندتان را به سایر فالوئرهایتان نشان دهید و موفقیت خود را به شکل هیجان‌انگیز و متفاوتی به مخاطبان نشان دهید. همچنین، از این طریق مخاطبان را به منبع اصلی متصل می‌کنید که منجر به افزایش ترافیک و بهبود اعتبار آن رسانه شود که باعث می‌شود رسانه‌های بیشتری در آینده درباره برند شما محتوا تولید کنند و برند شما را منشن کنند.

8- اکانت توییتر رقبای خود را زیر نظر داشته باشید.

بررسی اکانت توییتر رقبا

توئیتر راهی عالی برای نظارت بر فعالیت‌ها و تلاش‌های بازاریابی رقبا به شمار می‌رود. می‌توانید اکانت رقبا را به سادگی در توئیتر فالو یا سرچ کنید تا ببینید چه محتواهایی به اشتراک می‌گذارند. همچنین، می‌توانید جزئیات مختلف شامل میزان اینگیجمنت توییت‌های آنها، ریتوئیت‌های آنها، تعداد لایک‌ها، پاسخ‌ها و کامنت‌های آنها را بررسی کنید. این کار، ساده‌ترین روش برای پی بردن به استراتژی‌های توئیتر مارکتینگ رقبا و میزان اثربخشی استراتژی آنها است.

9- هنگام تولید محتوا، روی علایق و نیازهای فالوئرها تمرکز کنید.

تمرکز بر علایق فالوئرهای توییتر

اگر می‌خواهید به مخاطبان هدفتان دسترسی پیدا کنید و اطمینان حاصل کنید که محتوای مناسب آنها را تولید می‌کنید، باید به علایق و نیازهای آنها توجه کنید. زمانی که نیازهای مخاطبان هدف و پرسونای خود را برآورده می‌کنید، آنها نیز با اشتیاق بیشتری پیج شما و محتواهایی که تولید می‌کنید را دنبال می‌کنند و با برند شما تعامل برقرار خواهند کرد. زمانی که درباره پرسونای مخاطب و مخاطبان هدف خود تحقیق می‌کنید، می‌توانید نوع محتوایی که مخاطبان از شما انتظار دارند را تعیین کنید. علاوه بر این، شما می‌توانید از طریق سوالات، نظرسنجی‌ها و راه‌اندازی گفتگوهای توئیتری از آنها بخواهید که نظرات و بازخوردهای خود نسبت به برند شما و انتظاراتی که از پیج شما و محتواهای کسب‌وکار شما دارند را با شما در میان بگذارند.

10- رویدادها و اتفاقات مهم را تبلیغ کنید.

تبلیغ رویدادهای مهم در توییتر

توئیتر بستر مناسبی برای تبلیغ رویدادهای شغلی شما است. شبیه به کاری که برای طراحی کمپین‌های توییتر مارکتینگ می‌کنید، باید برای تبلیغ هر رویداد هم هشتگ منحصر‌به‌فرد ایجاد کنید و طبق یک برنامه‌ریزی مشخص درباره رویداد توییت کنید. با استفاده از این روش، مخاطبان و کاربران توئیتر که به حوزه کاری شما علاقه‌مند هستند، فرصت این را پیدا می‌کنند تا درباره رویداد شما مطلع شوند و تمام جزئیات لازم برای ثبت نام و شرکت در رویداد را دریافت کنند.

11- همواره دایرکت‌ها را چک کنید.

چک کردن دایرکت توییتر

توییتر مانند تمام شبکه‌های اجتماعی، امکان ارسال مستقیم پیام به صندوق ورودی اکانت‌های مختلف را برای کاربران فراهم  کرده است تا کاربران بتوانند هرگونه سوال، نظر، بازخورد، انتقاد و پیشنهادی که در رابطه با برند شما دارند را به سادگی و به صورت مستقیم با شما در میان بگذارند. بنابراین، به صورت مداوم صندوق ورودی خود را بررسی کنید؛ با این کار می‌توانید بهتر با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید و سیستم ارتباط و پشتیبانی از مشتریان خود را تقویت کنید.

12- آنالیتیکس خود را رصد و تحلیل کنید.

تجزیه و تحلیل توییتر

یکی از مزیت‌های اصلی دیجیتال مارکتینگ، امکان رصد، اندازه‌گیری و تحلیل داده‌های حاصل از تلاش‌های بازاریابی است. تلاش‌های توییتر مارکتینگ هم قابل اندازه‌گیری و تحلیل هستند. همه کسب‌وکارها می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که تلاش‌های بازاریابی آنها منجر به رسیدن به اهداف مورد نظرشان شده است. این اهداف شامل هدایت بیشتر ترافیک به وبسایت، افزایش کانورژن ریت و بهبود آگاهی از برند است. با تجزیه و تحلیل تلاش‌های توییتر مارکتینگ می‌توانید به میزان موفقیت خود پی ببرید. برای این کار باید از ابزارهای تحلیلی مانند آنالیتیکس توئیتر و تگرولایز استفاده کنید. اما قبل از استفاده از ابزارها، باید معیارها و شاخص‌های مهم در توییتر مارکتینگ را مشخص و رصد کنید.

چه معیارهایی را باید در توییتر رصد و اندازه‌گیری کرد؟

معیارهایی که باید در توییتر اندازه گرفت

با توجه به اینکه هر کسب‌وکاری منحصر‌به‌فرد است و اهداف متفاوتی دارد، ممکن است تمام معیارهای زیر برای رصد کردن در توئیتر کسب‌وکار شما مناسب نباشد یا اینکه شاید بخواهید به جز موارد زیر، شاخص‌های دیگری را هم اندازه‌گیری کنید. با این حال، رصد و اندازه‌گیری موارد زیر که اغلب توسط آنالیتیکس توییتر ارائه می‌شود، به شما کمک می‌کند تا عملکرد توییتر مارکتینگ خود را بسنجید.

 • اینگیجمنت (Engagement): این شاخص نشان‌دهنده تعداد تمام تعاملاتی است که کاربران نسبت به صفحه توییتر و توییت‌‌های شما دارند که شامل تعداد لایک‌ها، ریپلای‌ها به توییت‌های شما، کلیک ‌ها، تعداد فالو، تعداد ریتوییت و … است.
 • ایمپرشن (Impressions): تعداد دفعاتی که توییت‌های شما در صفحه تایم‌لاین کاربران دیده می‌شود (فرقی نمی‌کند کاربران، جزء فالوئرهای شما باشند یا نه)
 • هشتگ (Hashtags): این شاخص نشان‌دهنده این است که کدام‌یک از هشتگ‌های شما بیشتر مورد استفاده مخاطبان و فالوئرها قرار گرفته است.
 • توییت‌های برتر (Top Tweets): این معیار، توییت‌های شما با بالاترین میزان اینگیجمنت را نشان می‌دهد.
 • تعداد بازدید از پروفایل (Profile Visit): این شاخص نشان‌دهنده تعداد بازدید از صفحه توییتر شما است.
 • فالوئر (Followers): نشان‌دهنده تعداد کسانی است که توییتر شما را فالو می‌کنند.
 • کلیک روی لینک (Link Clicks): این شاخص، تعداد دفعات کلیک روی لینک‌های موجود در توییت‌های شما را نشان می‌دهد. این لینک‌ها شامل لینک‌های شما در اکانت‌های دیگر، ریتوییت‌ها و منشن‌ها هم می‌شود.
 • تعداد لایک (Likes): این شاخص، تعداد دفعاتی که توییت شما را لایک می‌کنند را نشان می‌دهد.
 • تعداد پاسخ (Replies): این شاخص، تعداد دفعاتی که افراد به توییت شما پاسخ داده‌اند را نشان می‌دهد.
 • تعداد منشن (Mentions): این شاخص، تعداد دفعاتی که نام کاربری شما توسط اکانت‌های دیگر در توییتر آورده شده است را نشان می‌دهد.
 • ریتوییت (Retweets): این شاخص، نشان‌دهنده تعداد دفعاتی است که توییت شما توسط کاربران دیگر به اشتراک گذاشته می‌شود.

ابزارهای زیادی برای رصد و اندازه‌گیری شاخص‌های بالا وجود دارد.علاوه بر Twitter Analytics، تگرولایز یکی از بهترین ابزارها برای اندازه‌گیری و تحلیل معیارهای کلیدی توییتر مارکتینگ است. تگرولایز به شما کمک می‌کند توییتر خود را به راحتی مدیریت کنید.

همان‌طور که در این پست توضیح داده شد، توییتر بستر بسیار مناسبی برای بازاریابی کسب‌وکارها به شمار می‌رود که به صورت رایگان در دسترس همه کسب‌وکارها قرار گرفته است. شما می‌توانید با استفاده از قابلیت‌های توییتر، ترافیک بیشتری را به وبسایت خود هدایت کنید، آگاهی از برند خود را افزایش دهید، با مخاطبان هدفتان تعامل کنید و ارتباط شخصی‌تری با فالوئرها و مخاطبان هدفتان برقرار کنید. استفاده از نکات و تکنیک‌هایی که در این پست توضیح داده شد، به اجرای بهتر استراتژی توییتر مارکتینگ و توسعه کسب‌‌وکارتان کمک می‌کند.

برچسب ها

به اشتراک بگذارید

نظر شما نظر خود را وارد نمایید