IGTV اینستاگرام چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

اینستاگرام
زمان مطالعه: 9 دقیقه

IGTV  اینستاگرام به برندها اجازه می‌دهد که ویدیوهایی در فرمت طولانی ساخته و آن‌ها را در این شبکه اجتماعی منتشر کنند. به این ترتیب، IGTV  فرصتی عالی برای درگیر کردن هرچه بیشتر مخاطبان، همکاری با اینفلوئنسرها و بهبود استراتژی‌های تبلیغاتی در اینستاگرام است. و ماجرا به تمام این‌ها خلاصه نمی‌شود.

اما اصلا چطور می‌توان یک کانال IGTV در اینستاگرام ساخت؟ و بهترین راهکارهای استفاده از این پلتفرم برای بهبود شرایط کسب‌وکارتان چیست؟

در ادامه این مقاله، به سوالات بالا پاسخ خواهیم داد و بعد تشریح می‌کنیم که چطور می‌توانید از IGTV اینستاگرام به نفع برندتان استفاده کنید.

IGTV  اینستاگرام چیست؟

IGTV اینستاگرام چیست؟

IGTV  کانالی است که به صورت خاص برای ویدیوهای طولانی (بیشتر از ۱ دقیقه) ساخته شده و هم از طریق اپلیکیشن اینستاگرام و هم اپلیکیشنی مجزا قابل دسترسی است.

اینستاگرام در ماه ژوئن ۲۰۱۸ از این قابلیت جدید رونمایی کرد و فرصتی به برندها داد تا ویدیوهایی طولانی‌تر از پست‌ها و استوری‌های رایج بسازند.

در واقع اگر بخواهیم دقیق‌تر باشیم، کاربران تایید شده در اینستاگرام می‌توانند ویدیوهایی تا سقف ۱ ساعت در IGTV  آپلود کنند. این مدت زمان، برای کاربران عادی به ۱۰ دقیقه محدود شده، اما باز هم به مراتب بیشتر از ویدیوهای عادی است.

در سال ۲۰۱۹، اینستاگرام به تولیدکنندگان محتوا اجازه داد که پیش‌نمایش‌های ۱ دقیقه‌ای از ویدیوهای IGTV خود را درون فیدهایشان منتشر کنند تا به این ترتیب، شانس تماشا شدن آن‌ها بالاتر برود. بنابراین پست کردن ویدیوهای پیش‌نمایش، راهی عالی برای جلب توجه مخاطبان است، آن هم بدون اینکه مجبور به دانلود اپلیکیشن مجزای IGTV شوند.

همین اواخر هم بود که اینستاگرام از قابلیت IGTV Series رونمایی کرد. به کمک این ویژگی‌، تولیدکنندگان محتوا می‌توانند سری ویدیوهای مختلفی ساخته و در روندی مداوم (مثلا هفتگی، ماهانه و غیره) به انتشار آن‌ها بپردازند. به این ویدیوها می‌توانید به چشم مجموعه‌های تلویزیونی یا یوتوبی نگاه کنید – اما این‌بار روی اینستاگرام.

برندهای مختلف در استفاده از IGTV روندی کند در پیش گرفته‌اند و این موضوع چندین دلیل دارد. برجسته‌ترین دلیل، هزینه بالا و وقتی است که تولید این دست از ویدیوهای طولانی می‌طلبند. اما اگر وظایف‌تان را به خوبی انجام دهید، IGTV راهی معرکه برای درگیر کردن مخاطبان با برندتان است. در ادامه توضیح می‌دهیم چطور.

چطور یک کانال IGTV بسازیم؟

چطور یک کانال IGTV بسازیم؟

قبلا پروسه به این شکل بود که برای آپلود یک ویدیو درون IGTV اینستاگرام، باید یک کانال IGTV می‌ساختید. اما اینستاگرام اکنون رویکردی متفاوت در پیش گرفته و از دردسرهای قبلی کاسته.

اکنون تمام کاری که لازم است انجام دهید، ساخت یک اکانت اینستاگرام است. بعد از این، با همان اکانت می‌توانید ویدیوهای مختلف را از طریق اپلیکیشن اینستاگرام یا اپلیکیشن مجزای IGTV، درون کانال خود آپلود کنید. اگر مشغول خواندن این مقاله هستید، به احتمال زیاد از قبل یک اکانت اینستاگرامی ساخته‌اید.

چطور ویدیوهای IGTV را آپلود کنیم؟

چطور ویدیوهای IGTV را آپلود کنیم؟

آپلود کردن ویدیوی IGTV کاری بسیار آسان و سرراست است – اما چندین راه مختلف برای انجام آن وجود دارد.

در بلاگ تگرولایز بخوانید :  چرا نباید فالوور اینستاگرام بخریم؟

چطور ویدیوی IGTV را از درون اینستاگرام آپلود کنیم؟

 • روی گزینه + در پایین فیدتان کلیک کنید
 • یک ویدیوی ۶۰ ثانیه‌ای یا طولانی‌تر را انتخاب کرده و گزینه Next را بزنید.
 • اشتراک‌گذاری به عنوان Long Video را انتخاب کنید. این گزینه به شما اجازه می‌دهد که ویدیوهای طولانی را درون IGTV پست کنید و یک ورژن کوتاه‌تر و پیش‌نمایش آن نیز درون فید اینستاگرام‌تان آپلود می‌شود. حالا روی گزینه Continue بزنید.
 • تصویر کاور ویدیو را از میان یکی از فریم‌ها انتخاب کنید. اگر علاقه‌ای به فریم‌های پیش‌فرض نداشتید نیز می‌توانید تصویر کاور را به‌صورت دستی از گالری موبایل انتخاب کنید. روی گزینه Next بزنید.
 • تیتر و توضیحات ویدیوی IGTV را وارد کنید. از این لحظه به بعد، می‌توانید با گزینه Post a Preview یک پیش‌نمایش از ویدیو را در فید به اشتراک بگذارید و گزینه Make Visible on Facebook هم ساخته شده تا ویدیو را به صورت همزمان در شبکه اجتماعی فیسبوک منتشر کند.
 • ضمنا در اینجا قادر به افزودن ویدیو به یکی از سری ویدیوهای IGTV نیز هستید. اگر قبلا هیچ سری ویدیویی در IGTV نساخته‌اید جای نگرانی ندارد. وقتی کارتان با افزودن تیتر و توضیحات به پایان رسید، روی گزینه Post در گوشه بالا سمت راست بزنید. کار تمام است. شما اکنون یک ویدیوی IGTV را از درون اپلیکیشن اینستاگرام منتشر کرده‌اید.

چطور ویدیوی IGTV را از طریق اپلیکیشن  IGTV آپلود کنیم؟

 • روی گزینه + در گوشه بالا سمت راست بزنید.
 • یک ویدیوی ۶۰ ثانیه‌ای یا طولانی‌تر را انتخاب کرده و گزینه Next را بزنید.
 • تصویر کاور ویدیو را از میان یکی از فریم‌ها انتخاب کنید. اگر علاقه‌ای به فریم‌های پیش‌فرض نداشتید نیز می‌توانید تصویر کاور را به‌صورت دستی از گالری موبایل انتخاب کنید. روی گزینه Next بزنید.
 • تیتر و توضیحات ویدیوی IGTV را وارد کنید. از این لحظه به بعد، می‌توانید با گزینه Post a Preview یک پیش‌نمایش از ویدیو را در فید به اشتراک بگذارید و گزینه Make Visible on Facebook هم ساخته شده تا ویدیو را به صورت همزمان در شبکه اجتماعی فیسبوک منتشر کند.
 • ضمنا در اینجا قادر به افزودن ویدیو به یکی از سری ویدیوهای IGTV نی هستید. اگر قبلا هیچ سری ویدیویی در IGTV نساخته‌اید جای نگرانی ندارد. وقتی کارتان با افزودن تیتر و توضیحات به پایان رسید، روی گزینه Post در گوشه بالا سمت راست بزنید. کار تمام است. شما اکنون یک ویدیوی IGTV را از درون اپلیکیشن IGTV منتشر کرده‌اید.

چطور سری ویدیوهای IGTV بسازیم؟

چه بخواهید یک سری ویدیوی IGTV درون اپلیکیشن اینستاگرام بسازید و چه اپلیکیشن مستقل IGTV، روند کار یکسان است.

 • اطمینان حاصل کنید که درون پنجره‌ای هستید که به شما اجازه می‌دهد تیتر و توضیحات ویدیو را وارد کنید. حالا روی گزینه Add to Series بزنید.
 • گزینه Create Your First Series را انتخاب کنید.
 • تیتر و توضیحات نخستین سری ویدیوی خود را وارد کنید و بعد روی تیک آبی‌رنگ در گوشه بالا سمت راست بزنید.
 • مطمئن باشید سری ویدیویی که می‌خواهید ویدیویتان در آن افزوده شود، انتخاب شده باشد. حالا روی گزینه Done در گوشه بالا سمت راست بزنید.
 • کار تمام است. شما اکنون یک سری ویدیوی IGTV ساخته‌اید.

مشخصات ویدیوها در  IGTV

مشخصات ویدیوها در IGTV

در اینجا تمام اطلاعاتی که لازم است هنگام آپلود ویدیوی IGTV اینستاگرام بدانید را لیست کرده‌ایم:

 • فرمت فایل: MP4
 • طول ویدیو: حداقل ۱ دقیقه
 • حداکثر طول ویدیو هنگام آپلود با موبایل: ۱۵ دقیقه
 • حداکثر طول ویدیو هنگام آپلود روی وب: ۱ ساعت
 • نسبت ابعاد به صورت عمودی: ۹:۱۶
 • نسبت ابعاد به صورت افقی: ۱۶:۹
 • بیشینه نرخ فریم: ۳۰ فریم بر ثانیه
 • بیشینه رزولوشن: ۷۲۰ پیکسل
 • بیشینه حجم ویدیوهای ۱۰ دقیقه‌ای یا کمتر: ۶۵۰ مگابایت
 • بیشینه حجم ویدیوهای تا سقف ۶۰ دقیقه: ۳.۶ گیگابایت
 • ابعاد تصویر کاور: ۶۵۴x۴۲۰ پیکسل (نسبت ابعاد ۱:۱.۵۵)
در بلاگ تگرولایز بخوانید :  ۱۳ روش کاربردی برای افزایش کامنت در اینستاگرام

نکته مهم: بعد از آپلود تصویر کاور، امکان ادیت آن وجود ندارد. بنابراین از بی‌نقص بودن آن پیش از پست کردن ویدیو مطمئن شوید.

۵ راه استفاده از IGTV اینستاگرام برای کسب‌وکارها

استفاده از IGTV اینستاگرام

در پایین از ۵ ایده‌ای برایتان گفته‌ایم که می‌توانند در ساخت ویدیوهای IGTV یا سری ویدیوها کمک‌تان کنند.

ویدیوی آموزشی بسازید

یک راه معرکه برای درگیر کردن مخاطبان با محتوا، ساخت ویدیوهای آموزشی و کارآمد است.

ویدیوهایی که به ترفندها اختصاص دارند می‌توانند موضوعاتی بسیار گسترده را در صنایع مختلف در بر بگیرند. برای مثال، بیایید فرض کنیم برند شما در زمینه تناسب اندام فعالیت می‌کند. می‌توانید انبوهی از ویدیوهای آموزشی با محوریت تمرینات ورزشی بسازید یا شاید هم چند ویدیو راجع به دستور غذاهای سالم.

اگر شرکت شما محصولی خاص می‌فروشد، ویدیوی آموزشی شما می‌تواند با محوریت چگونگی استفاده از محصول باشد. بی‌شمار احتمال مختلف در پلتفرم IGTV وجود دارد.

یک جلسه پرسش و پاسخ را میزبانی کنید

یک جلسه پرسش و پاسخ با مخاطبان، راهی عالی برای پاسخ دادن به رایج‌ترین سوالاتی است که شاید در ذهن فالوورهایتان شکل گرفته باشند. این فرصتی برای نشان دادن ذهنیت‌ سرویس‌ها و محصولات‌تان به مشتریان نیز هست.

نکته مهم: پیش از برگزاری جلسه پرسش و پاسخ، حتما یک پست در فید اینستاگرام و استوری بسازید و مخاطبان را از پیش در جریان بگذارید. از مخاطبان خود بخواهید که سوالات‌شان را پیش از شروع ویدیو بپرسند و به این ترتیب، لیستی بلند بالا از سوالات خواهید داشت که در وقت‌تان صرفه‌جویی می‌کنند.

پشت صحنه را به مردم نشان دهید

این هم یک راه موثر برای ایجاد شفافیت و اعتماد در رابطه‌ای است که با مخاطبان خود ایجاد کرده‌اید. در صورتی که به مخاطبان اجازه دهید ببینند در پشت صحنه چه می‌گذرد –چه از طریق مصاحبه با همکاران و چه نمایش محیط کار- می‌توانید به برندتان شکلی انسانی ببخشید و از ظاهر سازمانی و خشک آن بکاهید.

نتیجه نهایی، ایجاد اعتماد بیشتر میان شرکت و مخاطبان خواهد بود. و اعتماد به برند یکی از مهم‌ترین فاکتورها در استراتژی تبلیغات و همینطور فروش محصول است.

یک رویداد استریم کنید

نظرتان درباره استریم یک رویداد یا یک سمینار مهم چیست؟ چنین محتویاتی را می‌توانید به آسانی با مخاطبان کانال IGTV اینستاگرام خود به اشتراک بگذارید.

به این ترتیب، به آن دسته از افرادی که قادر به شرکت در رویداد نبوده‌اند، فرصتی می‌دهید تا به شکل مجازی در آن مشارکت کنند. تردید نکنید که مخاطبان هم بابت این فرصت از شما متشکر خواهند بود.

شوهای مصاحبه‌محور بسازید

IGTV به شما فرصتی داده که نوعی شوی مصاحبه‌محور با محوریت برندتان بسازید. در این شوها می‌توانید از مهمانان مختلف (مانند اینفلوئنسرها و متخصصین حوزه کاری‌تان) دعوت کنید و به صحبت راجع به آخرین اخبار صنعت بپردازید. اگر هم واقعا جاه‌طلب باشید، می‌توانید سایر کارمندان را به برنامه بیاورید و نوعی برنامه درون سازمانی و جذاب تدارک ببینید.

ترفندهای IGTV اینستاگرام

ترفندهای IGTV اینستاگرام

ویدیوهایتان را در پلتفرم‌های دیگر هم پروموت کنید

هربار که شروع به پست کردن ویدیو در کانالی جدید می‌کنید، بهترین کار اینست که وجود کانال جدید را به مخاطبان خود اطلاع دهید تا در آن‌جا هم فالویتان کنند.

 • IGTV  چندین گزینه مختلف برای پروموت همزمان ویدیوهایتان تدارک دیده:
 • می‌توانید پیش‌نمایش و لینک ویدیوی IGTV را در استوری‌ها قرار دهید (قابلیتی که البته تنها در دسترس کاربران تایید شده و کاربران تجاری است.)
 • می‌توانید یک پیش‌نمایش یک دقیقه‌ای از ویدیوهای IGTV را درون فید اینستاگرام و پروفایل به اشتراک بگذارید. (کاربران هم بعد از نمایش پیش‌نمایش، به تماشای ادامه ویدیو دعوت می‌شوند.)
 • می‌توانید ویدیوهای IGTV را در یک پیج فیسبوک که بیشتر به اکانت اینستاگرام‌تان متصل شده نیز منتشر کنید.
 • در بیرون از اینستاگرام نیز می‌توانید در بسترهای توییتر، خبرنامه مبتنی بر ایمیل و همینطور صفحه فیسبوک، آپلود ویدیویی جدید را به مخاطبین خود خبر دهید.
در بلاگ تگرولایز بخوانید :  ترفندهای موثر برای افزایش لایک اینستاگرام

ویدیو را برای نمایش در حالت بی‌صدا بهینه کنید

وقتی مردم در حال تماشای ویدیوی شما درون اپلیکیشن IGTV باشند، به احتمال زیاد صدا را فعال می‌کنند. اما حتی ویدیوهایی که به صورت خودکار درون اپلیکیشن و به صورت پیش‌فرض پخش می‌شوند، در حالت «بی‌صدا» به اجرا در می‌آیند.

و اگر در حال اشتراک‌گذاری ویدیو روی استوری‌های اینستاگرام یا روی فید باشید، اکثر مردم صدای ویدیو را نخواهند شنید. بنابراین اطمینان حاصل کنید که ویدیو برای پخش بی‌صدا بهینه‌ شده باشد یا حداقل بدون صدا شکلی منطقی داشته باشد.

مهم‌ترین بخش‌ها را در ابتدای ویدیو قرار دهید

مردم با سرعت بسیار زیادی درون فید خود اسکرول کنند. بنابراین شما فرصتی بسیار کوتاه برای جلب توجه آن‌ها دارید – اگر خیلی خوش‌شانس باشید، نهایتا ۱ دقیقه. اما هدف‌گذاری دقیق‌تر و واقع‌گرایانه‌تر، ۱۵ ثانیه خواهد بود.

بنابراین مطمئن شوید که ویدیوی IGTV شما در زودترین حالت ممکن، توجه مخاطب را جلب می‌کند. به آن‌ها اجازه ندهید که از ویدیوهایتان به راحتی عبور کنند.  این موضوع زمانی مهم‌تر می‌شود که در حال اشتراک‌گذاری پیش‌نمایش ویدیو در فید اینستاگرام باشید: جایی که تماشاگران بعد از یک دقیقه، با اعلان «به تماشا ادامه بده» روبه‌رو می‌شوند.

به یک دقیقه نخست خود به چشم مقدمه در یک پست وبلاگی نگاه کنید. مهم‌ نیست ویدیویتان چقدر جذابیت بصری دارد، در ثانیه‌ها و دقیقه آغازین، باید به این سوالات پاسخ داده باشید:

 • موضوع ویدیو چیست؟
 • چرا باید به تماشای ویدیو ادامه دهم؟
 • این ویدیو برای چه کسی ساخته شده؟
 • ویدیو قرار است چقدر طولانی باشد؟

هرچه سریع‌تر به این سوالات پاسخ دهید، احتمال اینکه مردم برای مدت بیشتری به تماشای ویدیو ادامه دهند بالاتر می‌رود.

در توضیحات، از هشتگ‌های مرتبط استفاده کنید

قابلیت جستجو در IGTV با انتقادهای فراوانی روبه‌رو شده است. تا ماه آپریل ۲۰۲۰، بخش IGTV اینستاگرام تنها به شما اجازه می‌دهد که پروفایل‌ها را جستجو کنید و خبری از جستجو برای موضوعات مشخص نیست.

اما اینستاگرام می‌گوید که مشغول کار است تا این رویه را تغییر دهد.

اما تا آن زمان، از هشتگ‌های مرتبط با ویدیو استفاده کنید تا شانس تماشای ویدیو توسط افرادی که جزو فالوورهایتان نیستند بالا برود. با استفاده از هر هشتگ، ویدیوی شما در صفحه مختص به آن هشتگ به نمایش درمی‌آید و به این ترتیب، افراد زیادی قادر به کشف محتوایی که سخت برایش زحمت کشیده‌اید خواهند بود.

فقط محتویاتی پست کنید که برای فرمت طولانی‌تر مناسب باشند

IGTV اینستاگرام جایی نیست که در آن صرفا به بازنشر محتویات استوری‌هایتان بپردازید. اگر می‌خواهید مردم هر دو کانال‌تان را فالو کنند، لازم است دلیلی خوب و منطقی به آن‌ها بدهید.

این موضوع به معنای ساخت محتویات جدیدی است که دقیقا با فرمت طولانی‌تر سازگاری داشته باشند. در حالی که استوری‌های اینستاگرام برای ویدیوهای کوتاه و ۱۵ ثانیه‌ای ساخته شده‌اند، در مدت‌زمانی بیشتر از ۱۵ ثانیه قادر به چه کارهایی خواهید بود؟ به این موضوع فکر کنید.

درست مانند یوتیوب، محتویات آموزشی و طولانی در IGTV اینستاگرام محبوبیت فراوان دارند. اما برخی برندها گام را فراتر گذاشته و عملا برنامه‌های تلویزیونی طولانی‌مدت را برای IGTV تدارک دیده‌اند. البته که انتخاب شما وابسته به بودجه و همینطور برندتان است.

از هویت بصری برندتان استفاده کنید

صرف اینکه مشغول نشر محتوا در اپلیکیشن و کانالی متفاوت هستید، به این معنا نخواهد بود که باید برندی متفاوت بسازید. وقتی از فالوورهای خود می‌خواهید برای تماشای محتویات از یک اپلیکیشن به اپلیکیشن دیگر سوییچ کنند، لازم است تجربه‌ای بسیار روان و یکدست برای آن‌ها تدارک ببینید.

منظورمان این است که تا جای ممکن به تم رنگی، اتمسفر و ویژگی‌های بصری کانال اینستاگرام‌تان بچسبید. ضمنا این کار باعث می‌شود که محتویات IGTV به شکلی بهتری درون فیدتان جای بگیرند.

برچسب ها

به اشتراک بگذارید

نظر شما نظر خود را وارد نمایید